Köpa laptop med begränsad budget?

Permalänk
Medlem

Köpa laptop med begränsad budget?

Tjena, tar examen nu om ~2 veckor och jag känner att jag behöver en ny laptop eftersom jag kommer vara tvungen att bo på mina föräldrars soffa under sommaren (eller tills jag hittar lägenhet/jobb) vilket betyder att jag inte kan sätta upp min stationära. Eftersom jag vill arbeta med webbutveckling behöver jag något bättre än laptopen jag köpte för 3k för 3 år sedan om jag ska kunna utveckla min portfolio.

Jag har runt 36-tusen i banken, så för att spara lite pengar om jag tex skulle hitta en lägenhet innan jobb så jag kan betala hyra så tänker jag mig en prislapp på runt 10 tusen för laptopen. Bara utvecklingslaptop, tyvärr är vettiga macbooks alldeles för dyra. Jag kommer inte spela eller så.

Jag har kollat lite på https://www.dustinhome.se/product/5010958838/k501ux men tänkte att det kan vara bra att dubbelkolla här först.

Permalänk
Medlem

Om du vill syssla med webbutveckling antar jag att du pysslar en del i Photoshop osv? Jag skulle akta mig för 2-kärniga processorer och satsa på 4 kärnor, då jag tycker att man faktiskt märker ganska stor skillnad i Photoshop, och naturligtvis ännu större skillnad i Premiere, DaVinci, After Effects osv.

Tyvärr är bara "i7" inte någon bra riktlinje på hur processorn är, den du länkade är ju en U-processor, som iofs kommer att dra mindre ström och få batteriet att räcka längre, men den kommer nog vara lite frustrerande att jobba på. Ett alternativ är t.ex. den här:

N552VX

Jag sökte inte jättelänge eller så, men den verkar i din prisklass och har en 6700HQ med 4 kärnor och 8 trådar. Kollade inte om den är mycket större och tyngre än den du länkade men det borde inte vara huvudprioritet eftersom du nämner utveckling. Om du menar utveckling i form av knappande av kod exklusivt, och inget annat alls, spelar det nog mindre roll, då kan du ju använda en Core M eller vad som helst! Isf tycker jag det är mycket viktigare att ha ett bra tangentbord som du själv tycker är skönt att skriva på, utan någon konstig tangentbordslayout (jag stör mej t.ex. på upp/ner pil på samma knapp, men det är ju helt personligt). Kan du tänka dig gå upp ett par tusen i pris kan du ju få en Thinkpad X1 Carbon, en av mina favoriter när det gäller tangentbord osv.