Köpte en grej på marknad av en snubbe här men har inte fått något

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Bascule666:

Om det var så att någon kontaktade dig via PM kan du nog betrakta dig som blåst. La ut en tråd för lite sedan om ett moderkort som dött och blev direkt kontaktad av en snubbe som hade ett nytt moderkort att sälja till ett väldigt lågt pris. Anade att allt inte stod rätt till och skrev ett inlägg under "Konsumenträtt" som Emil Åkered snappade upp och stängde av användaren i fråga. Han tog även bort mitt inlägg vilket jag tycker var lite synd med tanke på varningseffekten.

TL:DR Blev du kontaktad via PM kan du räkna med att ha blivit blåst.

Det är säkert bara för det är emot reglerna att sälja saker på annat sätt än Sweclockers annonsforum och betyder inte att han försöker lura dig utan han kanske inte visste bara.

Rent spontant låter det du beskriver inte som det smidigaste sättet att blåsa någon på men man vet inte heller.

Själv brukar jag kolla hur länge personerna varit medlemmar och om de varit aktiva under åren innan ja köper något och undvika köpa allt för dyra saker utan blocketpaketet etc.

Permalänk
Medlem

Dra ett PM till någon moderator, t ex @Kent och fråga om anledningen till kontot blivit låst är för att de misstänker att personen lurat folk via marknaden eller om det enbart var att personen bröt mot någon regel.

Visa signatur

..:: trickeh2k ::..
Windows 11 Pro - i7 8700k (delid) @ 5Ghz - ASUS Prime Z370-A - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 CL14 3000Mhz - Corsair AX860i - EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra - Acer Predator XB271HU - ASUS VG248QE - QPAD MK-85 (MX-Brown)/Logitech G PRO Wireless - Samsung 960 EVO 250GB, Samsung EVO 860 500GB, SanDisk Ultra II 480GB, Crucial MX500 1TB - Steelseries Arctic 5 - Corsair 750D - Custom water loop