Spara ström med nätagg?
Jag vet att det finns 80+ bronze/gold/platinum nätagg o.s.v. som har olika %-motsvarigheter energieffektivitet på olika loads på datorn.
Jag sitter just nu på en 750W bronze och har datorn igång ca 9-10 timmar om dagen, om inte mer. Trots att jag bor själv, är snål med ström och har ställt in kylaren/frysen på lägsta effekt så betalar jag ändå typ över 300kr i månaden på el, vilket jag tycker låter orimligt för någon som bor själv. Hur kan kostnaderna bli så höga liksom?
Jag surfar och jobbar mest vid en ganska normal dator, som förmodligen hade klarat sig alldeles fine med en 500W nätagg. Jag misstänker att jag ligger under 20% i load av 750W = 150W vilket betyder att det är mindre än 80% effektivt när AC dras från vägguttag in i datorn för att konverteras till DC.
Jag har kollat över elavtalet, och jag betalar typ 35 öre per kwh, lägg på moms och skatt och det blir runt 90 ören.
Bortsett från kylaren som är på och modemet/routern och de gångerna jag micrar eller kokar te känns det som att det blir en jäkla massa förbrukning.
TLDR;
Min fundering nu är att "nedgradera" till ett 500W nätagg som är platnium certifierad (minst 90% effektiv vid 20%-40%-80% load). Nätagget ligger på 1600:- av märket seasonic. Om den spar mig den summan på X antal år så blir det ju lönsamt, speciellt då den är bättre byggd än den billiga corsair CX-varianten som sitter i datorn just nu (och är modulär som bonus). Är det lönsamt för mig som sitter så mycket vid datorn? Hur mycket kan man spara, är det värt? Jag vill helst spara mer än en tjuga i månaden känner jag.