Väldigt konstigt beteende från vad jag tror är processorn (i7-5700HQ)
Hallå, är ganska förtvivlad. Sitter här på andra sidan jorden i Australien med min nya laptop (en gigabyte P55) och skiten vägrar köra spel utan stora FPS-dippar med tillhörande stuttering i ljudet. Det är återkommande, var 10 sekund ungefär droppar FPS ner till runt 10 med ljudstuttering.
Det verkar gälla alla spel också, har provat både overwatch och insurgency. Poängen är att jag köpte denna datorn för att kunna spela utomlands, nu kan jag inte göra det. Då hade jag lika gärna kunnat köpa en billig skitdator. Anledningen till att jag tror att processorn spökar är pga detta: http://imgur.com/a/56mvb
Så ser det ut när jag spelar. Först trodde jag att det var datorn som bytte mellan dedikerad och integrerad grafik eller något sånt.
Mina specs är: i7-5700HQ
8 gig DDR3L ram
128gb ssd + 1 tb HDD om det spelar någon roll
GTX 970M 3gig
I stort sätt är mitt problem som detta: http://us.battle.net/forums/en/overw...ic/20745444504 förutom att det gäller fler spel samt att ljusstyrkan på laptoppen automatiskt sänks och går upp igen då och då (wtf? Det är inte glapp i laddaren alls nämligen).
Saker jag provat/gjort är: Sett till att drivers är nya och uppdaterade, pillat inne i intels grafikegenskaper för att se till att processorn är inställd på maximal prestanda, sett till så att den dedikerade grafiken är förvald för allt, googlat i evigheter, slagit i väggar och rivit loss hår
Hade jag varit hemma i sverige hade jag bara lämnat in datorn på service då garantin är kvar men nu vet jag inte alls vad jag ska göra... Saker jag provat är: Installerat nya drivers, provat flera spel. Datorn är helt ny vilket är skitstörigt.
Om någon har ett förslag hade det varit såå awesome.
Tackar i förhand och ber om ursäkt om jag lagt tråden på fel ställe
/Röbbesnöbbe