Problem med högtalare/mikrofon i samtal!

Permalänk

Problem med högtalare/mikrofon i samtal!

Hej SweC!
Jag har haft ett problem med mitt pc-bygge sen dag ett, gav upp efter timmar av tester för att lösa problemet men inget hjälpte.
..drar därför in snillena på SweC

När jag använder Skype/TeamSpeak eller liknande program, hör de som jag talar med allt ljud som körs på min dator. De hör min röst från min mikrofon (väldigt dåligt), men de hör även allt ljud från min högtalare (kristallklart), och till och med dem själva då deras röster går i högtalaren samtidigt. Det blir inget långt eko för någon av oss.

Det är likadant i Skype och TS. Jag testade att ominstallerade båda programmen och körde på standardinställningarna, men problemet var detsamma ändå.

Någon som har några idéer? :/
Har jag missat någon info som behövs så säg gärna till så fixar jag det direkt!

Mycket tacksam för all hjälp som fås!

Info:
OS: äkta Windows 10 64bit
Headset: Steelseries Siberia v3
MOBO: MSI B150 GAMING M3 (inbyggt ljudkort)

förstärker mikrofonen, annars hör ingen mig alls

Permalänk
Medlem

Varför kör du med högtalare istället för lurar? Inte konstigt att de hör allt ljud då?

Visa signatur

Gigabyte GA-Z77X-UP7 | i7 3770K 3.5 GHz | Crucial Ballistix Elite DDR3 1600 MHz 4x4 GB | Crucial M500 240GB SSD | Seagate Desktop 3TB 7200rpm 64MB | Corsair H80i | Gigabyte GTX 970 Windforce G1 Gaming 4GB SLI | BitFenix Ronin | Be-Quiet Dark Power Pro 10 750 W | Asus Xonar Essence STX
Inet Fraktfritt

Permalänk
Rekordmedlem

Tror inte det är nån akustisk rundgång i det här fallet så att det lyssnas via högtalare har troligen inget med det att göra men det ser underligt ut med 3 "rear black in" vad är det för nått och varför finns det 3 stycken ?
Är det möjligen nått problem med drivrutinerna ?

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.