Problem med ny dator
Hej,
Vänder mig till era oceaner av kunskap för vidare hjälp med mina problem. Har hjälpt en kompis att sätta ihop en ny dator och nu byggt ihop den men har stött på problem som jag inte reder ut själv. Delarna är de som finns i nedan kundkorg samt en Samsung 850 EVO 250GB
https://www.inet.se/kundvagn/visa/9550276/simon
Problemet är att jag upplevt datorn som väldigt instabil sedan jag första gången startade den, hade problem både att installera windows samt linux på den där jag tillslut löste problemet genom att klona över en fungerade windows installation på ssd:en och sedan återställa den. Började efter det att misstänka att det var minnena som strulade så jag körde memtest 86 och stötte på fel. Testade sedan varje minne för sig och trots 4h körtid så visar minnena inga fel. Testade sedan åter med både minnena och får på nytt minnesfel.
Jag har nu testat att köra datorn med enbart ett minne i taget och då fungerar den utan några problem i längre perioder, jag bytte sedan minnessticka och den fungerar fortfarande stabilt. Sätter jag dock i båda minnena så blåskärmar den inom 5 minuter igen. Så jag böjar fundera på om det kanske är moderkortet som ställer till det istället, men då jag känner mig osäker så tänkte jag kolla om någon av er stött på liknande problem och hur ni ev. löste dom eller om ni har några andra bra tips på vad man bör testa innan man reklamerar varan.