Mini ITX kort med wifi och funktionen wake on LAN

Permalänk
Medlem

Mini ITX kort med wifi och funktionen wake on LAN

Hej

Ska bygga en Plex-server och är ute efter ett mini ITX kort, vill ha funktionen Wake on LAN men om jag har tolkat informationen rätt så finns endast den funktionen endast på kort som ej har Wifi. Vet att funktionen endast går via kabel och tittar jag t ex på Komplett har de angivit Wake on LAN endast på de kort som inte har Wifi. Även kort med Wifi har Ethernet uttag så jag trodde att det var bara att ansluta kabeln istället, men det verkar inte så.

Tittade även på ett MSI kort (B150I GAMING PRO AC) och på deras hemsida under FAQ fanns info om Wake on LAN, men blev osäker om det var ett generellt svar eller om det gäller för detta kort (https://www.msi.com/faq/mb-502.html). På Komplett med flera finns den funktionen ej angiven för detta kort.

Förutom det verkar det också var "brist" på kort som stödjer fler än 4 st SATA anslutningar, hittade ett från Gigabyte (GA-Z170N-WIFI) men då har det Wifi och jag tolkar då att Wake on LAN inte fungerar, hittar heller ingen information på deras hemsida.

Har försökt att hitta information om detta men hittar inte svar på min fråga så då ställer jag den till er med förhoppning om svar, tack!

Permalänk
Festpilot 2020, Antiallo

@Tvilling: Wifi-korten påverkar inte möjligheten till att ha Wake on Lan, dock måste väckningen ske via LAN-porten.
B-chipset från intel har garanterat allihopa Wake on lan. Osäker på H110-chipseten dock.

Visa signatur

 | PM:a Moderatorerna | Kontaktformuläret | Geeks Discord |
Testpilot, Skribent, Moderator & Geeks Gaming Huvudadmin

Permalänk
Medlem

http://www.asrock.com/mb/Intel/H110M-ITXac/?cat=Specification... det moderkortet stödjer det enligt Asrock själva och det har ju wifi. har ett själv men ej testat funktionen.

Permalänk
Medlem

DavidtheDoom, Jag är medveten om att väckningen sker via LAN-porten, men på alla kort som jag har tittat på som har Wifi finns det inte angiven på specifikationen endast på kort som ej har Wifi. Chattade med Komplett idag och fick till svar att endast kort utan wifi har den funktionen. Dum fråga igen, vad menas med B-chipset vilka kort har det? Tack för ditt svar.

jOnÄTÄn, Tack för tipset ska titta närmare på det.

Permalänk
Medlem

@Tvilling:

Jag har Gigabyte Z170N WIFI och det har den funktionen i BIOS verkar det som:

Visa signatur

• be quiet! 500DX • Strix 850W Gold • 3080 Strix OC • Z490-F Strix • 10700K • be quiet! Dark Rock Pro 4 • G.Skill 3200MHz CL14 2x16GB • 970 EVO plus 1TB • 860 EVO 1TB • Sound blaster AE-5 • MDR-XB950N1 ModMic V4 • Logitech G Pro • Apex M750 TKL PUBG edition • Secretlab TITAN SoftWeave stol • Acer Predator XB273UGX@270hz • Win 11 pro •

Permalänk
Festpilot 2020, Antiallo

@Tvilling: Det har att göra med att de inte vill att folk ska tro att man kan väcka via wifi.

Visa signatur

 | PM:a Moderatorerna | Kontaktformuläret | Geeks Discord |
Testpilot, Skribent, Moderator & Geeks Gaming Huvudadmin

Permalänk
Medlem

D-ryd, Tack det var glädjande nyheter!

DavidtheDoom, Ja det har du helt rätt i, som man frågar får man svar;-)

Permalänk
Medlem

Kan vara att man få bocka av viloläget för wifi i datorn så kan det nog fungera om bios stöder det

Visa signatur

Låda thermaltake view 91 M-kort ASUS X399 ROG Zenith Extreme CPU AMD Ryzen Threadripper 1920X 3.5 GHz Kylning Hemma byggd vattenkylning 2 x 480mm + 1 x 420mm radiatorer Minne 8 X 16Gb DDR4 HD SSD 240GB OCZ Trion 100 Grafik Gigabyte Geforce RTX 3080 10GB GAMING OC WATERFORCE WB AGG Corsair RM 1000w 80+ Gold Skärm ASUS 43" ROG Strix XG438QR 4K VA HDR 120 Hz