Permalänk
Medlem

Köp råd för ny cpu

Hej

Känner att det är dags för lite uppgradering av PC. Kommer självklart byta moderkort också. Men idag sitter jag på en i5 2500k. Känner att lite kraftfullare CPU kan va najs o ha. Men min fråga är. Ska man köra på nyare i5a eller ska man lägga till några lappar och satsa på en i7a. Är det värt det och blir det så stor skillnad på en i7 jämfört med i5? Isåfall vilken rekommenderar ni?

Visa signatur

MSI SLI plus Z270 , Intel Core i7 7700k @5ghz, Corsair 16GB ram,corsair psu 750W, Gigabyte Geforce 1070 G1, Samsung 970 evo

Permalänk
Medlem

Det saknas info för att vi ska kunna ge dig ett vettigt svar.

Vad använder du datorn till? Vilka spel spelar du?

Ska du byta grafikkort och andra komponenter samtidigt? Vad har du för ekonomisk situation, vad har du för budget på projektet?

Ps. Sen önskar jag även personuppgifter, kontokortsnr, koder etc men det kan du skicka i pm Ds.

Visa signatur

Arbetsstation/streamdator: Define R6, Ryzen 2600, 16GB DDR4, EVGA 980ti.
Speldator: Define R6, 6700k, 16GB DDR4, MSI 2080ti X Trio.
Filserver: Define R6, 2500k, 16GB DDR3, EVGA 960.

Permalänk
Medlem

Nu vet vi inte vilket grafikkort du har.
Men uppdatera grafikkortet i första hand.
Är du fortfarande inte nöjd skaffa i7

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

🇸🇪 VR Sverige Discord server
https://discord.com/invite/avnhs6mgjc

Permalänk
Medlem

Om du kollar http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php så har din CPU passmark 6442. För att du ska märka skillnad i normal användning behövs mer än 3 ggr bättre. Min son bytte från i5 2600K till i7 6700K för ett spel "star citizen" där datorn fick låg FPS med den gamla processorn. Men datorn är ungefär lika snabb att starta och program startar ungefär lika snabbt som med i5 2600K.

Permalänk
Medlem

Det jag använder datorn är till att spela självklart samt att streama på twitch.

Dom spel jag spelar just nu är ju cs go, battlefield 4/hardline samt nya batttlefield 1, H1z1 och rocket league.
Och twitch genom OBS kräver en del av min cpu nämligen.
OCh ja jag ska uppdatera grafikkort också men ska börja men en grej i taget då jag har inte råd att köpa allt nytt direkt. Så jag tänkte börja med nytt moderkort samt ny Processor

Visa signatur

MSI SLI plus Z270 , Intel Core i7 7700k @5ghz, Corsair 16GB ram,corsair psu 750W, Gigabyte Geforce 1070 G1, Samsung 970 evo