Hjälp med I5 + Asus Z170-K vägrar boota

Permalänk
Medlem

Hjälp med I5 + Asus Z170-K vägrar boota

Ja, har inte haft speldator på flera år men beställde följande paket tillsammans med ett gtx1060.
https://www.dustinhome.se/product/5010975783/z170-k-core-i5-6...

Har byggt massor datorer tidigare år och aldrig haft problem men nu är det dags.
Byggde ihop förra kvällen men möttes av ingenting när jag knäppte på den, fläktar snurrade men skärmen fick ingen signal. Förstod direkt att nåt va skumt så rev bort alla tillbehör, inkl grafikkort. Fortfarande samma, ingen boot alls. Bytte till tv för att utesluta skärmen men samma sak. Flyttade minnesstickorna och testade även helt utan ram men samma sak.
Började misstänka jag monterat fel så rev ut moderkort och cpu, allt såg bra ut tycker jag men när jag skulle lägga tillbaks cpun så lyckades jag klanta mig och slant med nageln så 5 pinnar i sockeln böjdes...
Tror dock jag lyckades böja tillbaks dom, men nu är det klurigt att helt säkert veta om moderkortet är fel eller om det va det från början.
Har även testat ett annat nätaggregat men ingen skillnad. Båda är iofs några år men kan inte tänka mig att båda är trasiga.
Så vad återstår egentligen? Antingen är väl moderkortet kasst eller så är cpun kass.
Frågan är hur jag gör nu? Jag kan ju knappast reklamera kortet eftersom dustin lär se att pinnar varit böjda. Jag har ingen lust att köpa ett nytt moderkort för att testa ifall nuvarande kanske är kasst.
Ska man reklamera cpun? Kanske inte är den det är fel på heller?
Finns det nån väldigt vänlig själ i Örebro med omnejd som har ett 1151 moderkort liggande som kan ställa upp och testa cpun?
Så sjukt tråkigt när man precis fått upp spelsuget, så blir det strul 😨
Snälla hjälp en spelsugen återvändare 😀

Permalänk
Medlem

mycket möjligt att moderkortet är kört om 5 pinnar bjdes

Alt att bos behöver uppdateras

Visa signatur

Chassi Fractal design R6 USB C, Skärm LG UltraGear 38GN950 38" Moderkort ASUS ROG STRIX X570-E GAMING CPU 5800X3D RAM G.Skill 4x8 DDR4 3600MHz CL16 Ripjaws SSD 1 Samsung 970 EVO Plus 250GB SSD 2 Kingston A2000 M.2 1TB GPU Gigabyte Geforce RTX 3080 10GB AORUS XTREME NON LHR. Nätagg Corsair RM1000x.

Permalänk
Medlem

Jo kan så vara...dock fanns problemet redan innan jag klantade mig och är exakt samma sak nu.
Bios går ju inte uppdatera om det inte ens går att boota?

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Låter som att det är en kortslutning, har du testat systemet på en låda? kan vara nån mb skruv som sitter lite fel och ger en kortslutning. Finns det en booot display så du kan se var den stannar?

Visa signatur

| AMD 5600 X | ASUS PRIME B550-PLUS | Kingston Fury 16GB DDR4 3600MHz | MSI RTX 3070 | Be Quiet Dark power Pro 10 850W | Dell S2716DG | Noctua NH-D15 | Corsair Carbide 600Q | | Sony Z2 tablet | En HTPC

Permalänk
Avstängd

Är kortet nytt,vilket man ju förmodar,när man köper i butik.
Så måste det ju va du själv som böjt pinnsen.

Visa signatur

Chassi.Corsair Obsidian 750 D.Moderkort Asus Maximus XI Hero Processor Intel I7 8700K Med kylare Fractal design Celsius S36.Grafikkort MSI Gaming X trio 2080.SSD.1 Samsung 850 Pro 256 GB.SSD.2 Samsung 840 Evo 500 GB till spel.Nätagg Evga 850 G2.Minne 16 gb corsair vengeance 3200 mhtz.Skärm. Asus PG278QR.
2×596 gb.Mekaniska hårddiskar.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Ten:

Låter som att det är en kortslutning, har du testat systemet på en låda? kan vara nån mb skruv som sitter lite fel och ger en kortslutning. Finns det en booot display så du kan se var den stannar?

Jag har testat att ha moderkortet helt löst utanför lådan och samma sak tyvärr.
Ang de böjda pinsen så är det jag som gjorde det ja. Dock misstänker jag att nån kan ha varit böjda innan också men kan knappast hävda garantiskäl nu.
Är tom på idéer nu, bästa vore ju om man kunde provköra cpun hos nån.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Nu har jag provat ett av nätaggregaten i en gammal rigg och den startade utan problem. Är två gamla nätaggregat, ett antec 430 och ett corsair 450. Båda borde utan problem kunna starta moderkort och cpu så kan nog utesluta nätaggregatet.
Ska försöka få tag i en beeper och se om man får nån ljudsignal.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Du har pluggat i rätt kabel till cpu strömförsörjningen?

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

🇸🇪 VR Sverige Discord server
https://discord.com/invite/avnhs6mgjc

Permalänk
Medlem
Skrivet av Molotov:

Du har pluggat i rätt kabel till cpu strömförsörjningen?

Skickades från m.sweclockers.com

Absolut. Har testat med båda nätaggregaten. Ena har bara en 4pins men ska vad jag läst ändå klara att boota med. Andra har dubbla men samma resultat.

Permalänk
Medlem

Nu har jag pluggat i hörlurar i ljudet på moderkortet och får faktiskt signal.
Plockar jag ur alla minnesstickor får jag en lång och två korta signaler vilket enligt Asus betyder No memory detected.
Det är ju bra för då finns det något liv. Det som är är att så fort jag sätter i en minnessticka i någon av portarna så tystnar det, inte ett ljud...
Någon som har en idé? Tvivlar starkt på att båda minnesstickorna är helt döda.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Jag antar att du testat köra en bios-reset?

samt ta ur grafkort och koppla skärmen till den inbyggda grafen när är du startar efter reset.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Linus:

Jag antar att du testat köra en bios-reset?

samt ta ur grafkort och koppla skärmen till den inbyggda grafen när är du startar efter reset.

Japp gjorde en reset alldeles nyss. Har nu rivit bort även kylaren och hållaren för att utesluta kortis i monteringen (hur nu det skulle gå till)
Cpun blir inte ens fingervarm.
Kanske är köpa nytt moderkort som gäller för att få se om cpun är hel.
Kan cpun ta skada av ifall det varit böjda pinnar i sockeln innan? Nånting har ju uppenbart varit fel även innan jag klantade mig och böjde pinnar själv.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Antingen moderkortrt eller ramminnena dåliga gissar jag.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

🇸🇪 VR Sverige Discord server
https://discord.com/invite/avnhs6mgjc

Permalänk
Medlem
Skrivet av Molotov:

Antingen moderkortrt eller ramminnena dåliga gissar jag.

Skickades från m.sweclockers.com

Spontant känns det ju som moderkortet. Svårt tänka mig att båda minnena skulle vara helkassa så den inte ens bootar.
Kanske får köpa ett moderkort och testa och se. Kan ju kanske lämna tillbaka om det inte hjälper.
Fina hade varit om nån snäll själ hade ett moderkort eller cpu man kunde testa med 😊

Permalänk
Medlem

Nu har jag köpt ett annat moderkort, Gigabyte GA-Z170-Gaming K3.
Fortfarande samma problem men nu får jag dock ut fem långa pip.
Svårt hitta exakt hur man dekodar pipen men de flesta olika jag hittat pelare på cpu-fel.
Någon som vet vad för bios det är i detta kort och hur man dekodar pipen? Finns som sagt flera olika varianter beroende på tillverkare.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Det är cpu error.
Antingen finkar inte strömförsörjningen till cpu eller så är cpu trasig.
Jobbigt

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

🇸🇪 VR Sverige Discord server
https://discord.com/invite/avnhs6mgjc

Permalänk
Medlem

@PippiRull:
http://www.gigabyte.com/support-downloads/faq-page.aspx?fid=8...

Ja det är nått fel på cpun..
Testa att lämna tillbaka den har du tur så var den trasig när du fick den och du får en ny eller så har bränt den på nått sätt

Permalänk
Medlem

Tack så mycket för hjälpen, uppskattas!
Har testat båda nätaggregaten på en gammal plattform och båda funkar så den delen kan man utesluta nu. Verkar helt klart va cpu-fel ja.
Detta har ju varit redan från början, även före jag klantade mig och böjde stift. Har sedan testat i samma moderkort med pinnarna böjda tillbaks, möjligt den dött helt där men som sagt har det inte funkat från början heller.
Om Dustin strular med detta lär jag tala om det och inte handla där mera. Men som sagt kan inte förstå varför dom skulle krångla för den funkar inte och har aldrig gjort.

Funderar på hur jag ska göra med asuskortet. Vågar man använda det sen när man får en ny cpu? Man ser ju när man tittar i vinkel på pinnarna att något skett men samtidigt när jag ser med förstoringsglas kan jag inte se att några skulle kortsluta. Jag har ju ett annat kort nu, kanske är mer safe att köra med det även om det är surt lägga ut pengar på dubbla moderkort.
Kanske kan köpa billigaste pentiumen och slänga i asuskortet och sälja sen om det funkar som det ska?

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Har nu varit i kontakt med kundtjänst hos Dustin home och de vill prompt att jag ska returnera HELA uppgraderingspaketet. Verkar som de räknar det som en artikel fastän det är tre ingående separata artiklar. Med andra ord går en av ram-stickorna sönder måste man plocka ner datorn och returnera allt. Idiotiskt 😠😈
Frågan är hur jag ska göra nu. Jag vet ju att det inte funkade från allra första början, även före jag råkade kröka pinnarna i sockeln. Returnerar jag det kortet, som jag iofs tror funkar ändå efter jag rätat till pinnarna, så lär de säkert ifrågasätta och hävda att jag själv har orsakat cpun är sönder pga felaktigt hantering av moderkortet. Man ser ju i rätt vinkel att något skett där. Dock rakt uppifrån verkar de ligga i rätt linje men lite lite höjdskillnad så att säga.

Med andra ord ska man aldrig nånsin köpa "färdiga" uppgraderingspaket...

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Lite uppdatering. Har löst sig nu. Ringde till Dustin och pratade med en snubbe på retur eller teknisk support eller liknande. Han visste då vad han pratade om till skillnad från mail konversationen. Fick ett nytt uopgraderingspaket skickat och bytte cpu, men samma fel.
Visade sig till slut att det va BÅDA ramstickorna som va defekta. Jag bytte ju sticka och testade i alla portar bara för att se ifall en av stickorna va defekt. Trodde aldrig båda va defekta.
Nu sitter varjefall moderkortet med de rätade pinnarna i med den cpu jag trodde va defekt och det snurrar på bra.

Glömde säga, bra hanterat av dustin att skicka nytt kit. Egentligen ska man returnera alltihopa men han skickade nytt paket med 30 dagars faktura så returnerar jag bara det igen med defekta prylen.
Skickades från m.sweclockers.com