Permalänk
Entusiast

Unpark cores

En sak som slog mig var att jag sen jag gick över till Windows 10 inte gjort "unpark cores" som jag alltid gjorde i Windows 7.

Har googlat lite på detta utan att komma fram till nåt konkret. Vissa säger att det räcker att sätta Windows på high performance för att kringgå detta "bekymmer" medan vissa säger att det kvarstår.

Någon som har lite matnyttig info på detta?

Visa signatur

Bulldogge Builds

Nytt sista litet projekt kommer snart...

Permalänk
Medlem

Borde det inte bara vara att gå in i moderkorts inställningarna och stänga av C6? Ser däremot inget större värde utav att göra det så har själv inte gjort det mer än när jag körde benchmarks. Windows har även en power option som är processor aktivitet, antar det är den som du bara drar upp minimum till 100% för identiskt resultat som high performance läget då high performance gör exakt det.

Visa signatur

Citera eller @philipborg om du vill att jag ska läsa dina svar.