Höstbudget, straffskatt på elektronik, exempel +400 kr på en PS4

Permalänk
Medlem

Höstbudget, straffskatt på elektronik, exempel +400 kr på en PS4

Hej,

Lokala tidningen hade en intressant rubrik
http://www.st.nu/opinion/ledare/hostbudgeten-ingen-integratio... "HÖSTBUDGETEN: Ingen integration, mer pengar till kungen och straffskatt på tv-spel".

Vidare skriver artikelförfattaren:
- Dyrare att spela tevespel hemma. Regeringen vill införa en skatt på viss elektronik för att komma åt "farliga ämnen i människors hemmiljö". Det skulle innebära att en hemkonsol som Playstation 4 blir 400 kronor dyrare i svenska elektronikbutiker. Det lär bara leda till att julhandlande föräldrar köper spelkonsoler till sina barn på utländska nätbutiker.

Lite Googlande och jag hittade detta:
Införande av skatt på kemikalier i viss elektronik

För att minska förekomsten av farliga kemikalier i människors hemmiljö föreslås en skatt på vitvaror och hemelektronik som ska styra mot mindre farliga alternativ från 1 juli 2017. Produkter som köps av en privatperson direkt från en utländsk handlare beskattas inte med denna skatt.

Skatteintäkterna beräknas öka med cirka 1 miljard kronor 2017 och den varaktiga effekten är ca 2 miljarder kronor per år.

Jag tänkte att en PS4 är en dator/väldigt lik annan elektronik? Kan det vara flamskyddsmedel? Något jag missat?
Hittade sedan detta: http://www.regeringen.se/contentassets/aebbddfc141c4691bd571d...

Så välkommen härliga regler. Hur ska jag veta om det är ett flamskyddsmedel med en bromförening eller någon av det andra på listan? Ska en dator räknas som "en vara" och är det vikten på hela chassit som räknas eller är det individuella varor om jag sätter ihop den själv? Är det olika om jag bockar i att en återförsäljare bygger datorn? Ska jag eller ÅF betala in skatten? Ska tillverkaren? Hur påverkar det marknaden? Ja frågorna är många men vill man så kan du ju fort addera någon tusenlapp eller två i ett datorpaket som du bygger själv med skärm och skrivare. Vem adderar skatten på kretskorten i bilar? Om dom nu uppfyller någon av dom miljötragedier som anges i avsnitt 2.1 i bifogat dokument.

Bra långsiktigt initiativ.. men jisses.. känns det inte spontant ogenomtänkt eller är det väldigt unikt enskilda komponenter att uppfylla straffskattkriterierna? Det känns som om det borde vara väldigt vanligt.

Visa signatur

sCaz har lirat online sedan direktmodemanslutning var hett.
OSW Sim Racing Rig | HTC Vive | 27" Acer 165 Hz IPS G-sync
Gigabyte Z170X-Gaming 7 | 6700K | 16GB DDR4 | 3x Samsung SSD's
ASUS 1080 Ti ROG STRIX OC | EVGA G2 850W | NH-D15 Triple | Steelseries H

Permalänk
Medlem

Jaha, låter inte bra för oss konsumenter. Lösningen blir kanske att köpa mer från utlandet, med minskade skatteintäkter för svenska staten. Inte så genomtänkt!

Permalänk
Medlem
Visa signatur

Operativsystemet som löser nästan alla problem: Mint

Permalänk
Medlem

i teorin iaf är det bra. det skulle strypa intresset för tredjepartsprodukter av tveksam kemikalieblandning. som den där rapporten senast om giftiga handkontroller.

sen är jag ju rätt tveksam om någon orkar hålla koll på detta ändå, och mycket lär ju säkert övergå till "Tradera-butiker" med mer eller mindre gråimport utan kontroller alls. precis som nu alltså.

så i praktiken. nja..

Visa signatur

Operativsystemet som löser nästan alla problem: Mint

Permalänk
Föredetting

Som vanligt missar vissa att ökade skatter inte nödvändigtvis leder till ökade skatteintäkter. Med tidigare skatter och avgifter i åtanke köper jag exempelvis all lagringsmedia från utlandet (nåja, nu bor jag ju iofs inte i Sverige, men även när jag har missnöjet att vara "hemma"), och köper av ren princip saker från andra EU-länder i möjligaste mån för att slippa dels svensk "service" och att bidra till idiotiska påfund som kassettavgifter och det här.

Visa signatur

Internet of Things. Translation: Anything that connects to the internet, no matter how useless nor how much of a security risk it poses.

Permalänk
Medlem

Blir väl bara så man beställer mer från utlandet. Beställer redan hårddiskar och annan lagring från t.ex. Tyskland p.g.a straffskatten på dem. Nästan samma fraktpris och bara 1-2 dagar längre leveranstid. Tråkigt för de svenska butikerna bara.

Visa signatur

Ryzen 7 3800X, Asus Prime X370 Pro, 32 GB LPX 3600, Gainward RTX 3060 Ti Ghost, 5 TB SSD + 4 TB HDD

Permalänk
Inaktiv

Vid köpa av 1 styck hårddisk åker man ut för. Arbetsgivaravgift, inkomstskatt, moms, kassetavgift, nya miljöskatten. Jag tycker att vi har plats för några skatter till, för de där IT-nissarma ska straffas så att de slutar upp med att försöka göra vårt land till ett I-land.

Jag tycker trådskaparens fokus på spel är fel, bättre är att fokusera på att staten gör det allt dyrare för svenskar att köpa bra hårdvara så att vi kommer efter resten av omvärlden inom området.