Hej på er!
Nu skall datorn få sig en uppgradering. Grafikkortet skall bytas från ett gammalt 470 med referenskylare till någonting bättre- denna gång med eftermarknadskylare, eller vattenkylning; möjligen kör jag SLI. Således behöver min trotjänare (Antec P180) bytas ut! Jag kommer köpa begagnat, så jag inte skräddarsy mitt chassi; därför är jag ute efter generella råd ang. fläktplatser.. Vad bör man prioritera? Vet ni om andra bra trådar som kan hjälpa mig? Tveka inte att länka!
Just nu kollar jag på HAF 932.. Den har endast en fläktplats bak. Kan det då bli problem att suga ut varm luft från grafikkortet? (Förutsatt att jag har eftermarknadskylare på.)
(Förstår om ni är avundsjuka på mina mad Photoshop skilzZ!)
Tack på förhand!
Ser ok ut
Skickades från m.sweclockers.com
Tack för svar,
Du tror alltså inte att det är lite för dåligt med utsug om jag har har 230mm. intag både fram och på sidan? Borde jag placera utsug i taket? Det känns som att jag sabbar luftflödet genom chassit då..
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.