Permalänk
Medlem

Byta ut AKG 242 HD?

Hejsan!

Jag har nu ett par AKG 242 HD som jag köpte för ca 2 år sedan. Men nu har kablarna i vänstra hörluren lossnat efter min älskade systerdotter slängde dem i golvet.

Letar nu därför efter ett par nya hörlurar / headset som kan ersätta dessa! Vill ha lika bra ljudkvalitét eller så nära som.

Min budget är på ca 1000-1200kr.

Kom med förslag!

Permalänk
Medlem

Köpte Philips Fidelio x2 på Elgiganten som rear dem för 990 i butikerna. Kört med Sennheiser 590 innan och hade inga större förhoppningar om Philips, men blev överraskad. Vilket ljud, kan starkt rekommendera dessa! Ett klipp!

*edit* slog till på dem efter att ha läst runt och sett att de fått bra recensioner.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Chassi: Corsair Obsidian 500 RGB SE / Systemdisk Samsung 980 PRO SSD: Samsung 850 PRO 250GB / SSD: Samsung 850 EVO 250GB / SSD: Crucial MX300 1TB / CPU: Ryzen 7 3800X @ 4,2 Ghz / Kylning: Noctua NH-D15S push/pull / GPU: MSI 3080Ti SUPRIM X / PSU: Corsair RM1200i / MB: ASUS X470-f Gaming / RAM: HyperX Fury 2x16GB 3600 mhz / OS: W10 / Mus: Logitech G903 / TB: Logitech G915 TKL Wireless / Ljud: Sound BlasterX Pro-Gaming AE-9, Blue Yeti , Sennheiser HD660S, Skärm: Acer Predator X34P @3440x1440 UltraWide

Permalänk
Medlem

Tack för tippset!

Såg via fynd tråden att Amazon har rea på Sennheiser HD 598 SE för ca 1500kr inkl frakt så det blev att ta hem ett par sådana! Lite dyrare än vad jag kände för men de ska tydligen vara otroligt bra.

Permalänk
Medlem

@Laiq: De är riktigt bra, har själv haft ett par under åtminstone fem år nu och är grymt nöjd. Remmen, eller vad man kallar den, som sitter under bågen (alltså den del som rör ovansidan av huvudet) började däremot spricka och se illa ut efter bara ett par år. För mig gör det ingenting eftersom det bara är kosmetiskt, den sitter fortfarande riktigt skönt och ljudet är förstås detsamma. Jag tror till och med man kan byta ut just den delen om man vill.

Det finns dock två saker man ska vara medveten om, speciellt om man inte har någon erfarenhet av liknande lurar innan (vet inte hur dina AKG låter). Det första är att den öppna konstruktionen gör att omgivningen hör nästan lika mycket som du gör, så det är inte några lurar du sitter på bussen med. Det andra är att den har ett väldigt transparent ljud och framförallt kan nämnas att basen är i lägsta laget. Det här är förstås precis som Sennheiser vill ha det, men kommer man från "svenssons"lurar så kan den mindre basen verka avskrämmande.

Jag ger den 4 av fem stjärnor. Att den inte får fem beror på två saker; jag hade önskat liiite mer bas samt att jag var tvungen att specialbeställa en kabel för att kunna använda den utan adapter till min dator och telefon. Men jag tror att man numera får en 3,5mm kabel i kartongen, när jag köpte fick man bara en 6,5mm som man sedan fick sätta på en gigantisk 3,5mm adapter på.