när jag startar ett spel t ex Rainbow six siege så får jag något surrande ljud som håller på hela tiden under den tiden jag spelar. men vet ej hur man fixar det
Om du kopplar in hörlurarna i fronten på chassit (eller vart du nu har en 3,5 ingång på ditt chassi) så kan du testa om det försvinner ifall du kopplar in den direkt i moderkortet på baksidan istället. Om det försvinner så är det en dåligt avskärmad (heter det så?) kabel som går till hörlursingången på chassit. Du kan testa att flytta kabeln så att den får så stort avstånd som möjligt från övriga elkablar inuti chassit.
Jag har också ett brummande/vinande ljud i min hörlursingång på framsidan av mitt Fractal Design S. Numera använder jag en ingång som finns på mitt tangentbord istället, innan det så fick jag ha en förlängningssladd från baksidan av chassit.