Hjälp om att få ut ljud från en monitor utan inbyggda högtalare

Permalänk

Hjälp om att få ut ljud från en monitor utan inbyggda högtalare

Sitter på denna monitorn: http://www.dell.com/ed/business/p/dell-p2717h-monitor/pd

Den har inga inbyggda högtalare och ingen 3.5mm ingång men den har usb ingångar. Min PS4 och min Switch är inkopplad genom HDMI men får såklart inget ljud om jag inte sätter i hörlurar in i ingången.

Min från fråga är om USB-högtalare kommer att funka så att jag får bild genom HDMI och ljud från USB-ingången på själva skärmen?

Permalänk
Inaktiv

Du kan inte få ut ljud genom skärmen. Om det går att plocka ut ljud via USB på en PS4 vet jag inte men enligt diverse trådar så kan det fungera med vissa modeller.

Permalänk
Medlem

Du kan köpa en dell ac511 soundbar

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Rekordmedlem

Har du krav på att det ska låta bra så skaffa ett vettigt fristående ljudsystem och om inte så kan en soundbar eller enklare datorljudsystem duga, det är faktisk betydligt roligare att spela om du har bra ljud.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.