Nästan alla IT jobb verkar finnas i Sthlm/Gbg. Värt att flytta?

Permalänk
Inaktiv

Nästan alla IT jobb verkar finnas i Sthlm/Gbg. Värt att flytta?

Trivs i Skövde och läser på högskolan, vill helst ha jobb här, men när jag kollar jobbannonser inom IT så är det centrerat kring Sthlm/Ggb (speciellt "junior technician" och andra entry-level jobb).

Det finns tåg men tar +2h i båda riktningar, då pratar vi om +4h bara i resande varje dag. Ställer mig också frågandes till huruvida det är enklare eller svårare att göra karriär i storstaden? Även om jobben är fler borde det också vara ett större utbud på arbetsmarknaden. Jag tänker att det kanske kan vara lättare att vara "vass på IT" på mindre orter.

Rent generellt drar ju större städer till sig mer kompetens. Jag menar, det räcker ju med att gå till en lokal ICA-butik på landet eller i en större stad och det är skillnad på attityder och servicenivå. Arbetskraftens kvalitet är generellt högre i städerna. Kanske bara är min subjektiva uppfattning (?) men att det kanske kan finnas en aspekt av att det faktiskt är "lättare" att göra karriär på landet, om man väl hittar ett jobb.

Eller är lättare att avancera i storstaden? Känns ju logiskt att bo kvar om jag trivs här, men är också lite rädd för att hamna på ett litet företag och så är man "den enda IT-teknikern" som gör allt, istället för att vara mer granulär och bra på en specifik sak.

Permalänk
Medlem

Jag rekommenderar att du flyttar till Storstan om du ska jobba med IT. I Stockholm är det stor brist på kompetent IT-folk just nu, och det är bra för karriären. När du har jobbat 1-2 år (och du är en vettig omtyckt person) kan du mycket väl hamna i en tung position med mycket ansvar eller t.om. ledarskapsroller. Har sett liknande snabba karriärsteg runt omkring mig senaste åren många gånger.

Permalänk
Medlem

Skall å andra sidan påpekas att "landsbygden" just nu är på väg att premieras statligt. Man har förstått att en levande landsbygd löser många problem som städerna har och därför satsar man mycket på kommuner i tillväxt. Man vill kort sagt locka företag att etablera sig i mindre orter och ge dessa bidrag för att komma dit. Effekten de senaste månaderna har blivit att människor i Stockholm exempelvis löneförhandlar sig till extra lön för att flytta till mindre städer. Samtidigt som de sänker sina levnadskostnader genom att bosätta sig i en mindre stad får de också mer lön.

För din del borde det vara aktuellt att titta lite åt Volvo och PSA som jag tror kommer rekrytera ganska mycket under våren i främst Trollhättan.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Gremanz:

Det finns tåg men tar +2h i båda riktningar, då pratar vi om +4h bara i resande varje dag. Ställer mig också frågandes till huruvida det är enklare eller svårare att göra karriär i storstaden? Även om jobben är fler borde det också vara ett större utbud på arbetsmarknaden.

Vill du göra karriär av ditt arbeta som behöver du leva för ditt arbete och bransch, annars är det bara ett jobb för att betala räkningar och egentligen spendera tid på det du tycker är roligt i livet. Vill du tjäna pengar så är det bästa sättet att frekvent byta arbete, max två år per arbetsplats. Så en stad med en stor arbetsmarknad kommer ge dig mer möjligheter.

Det är många där ute som antingen tåg pendlar eller kör bil 2-timmar till sina arbeten. Vad som är så bra med tågpendling är att du kan läsa/studera IT-relaterande ämnen på tåget varje dag. Vi pratar då om minst 15-timmar läsning/studering per vecka bara på tåget, om du håller dig till det så borde du kunna avancera väldigt fort.

Det finns generellt två vägar att gå, antingen att jobba med tekniken, ha en väldig hög kompetens där du är väldigt viktig för företaget, personen som de kan vända sig till att lösa problem istället för att skapa problem. Eller så går du mot ledning/chef positioner inom ett företag, mer ansvar betyder oftast högre lön.

Permalänk
Medlem

Hata beteckningen IT... "ja just det, det är han som är 'duktig på data' (dvs inte är en apa bakom ett tangentbord).

Ja, om du vill ha spetskompetens och du är nyutexaminerad är större orter, eller egentligen inte, större företag ett sätt att komma in och verkligen få fokusera på det du utbildats för, istället för "allt som aporna inte klarar".

Oj, vad jag var frispråkig idag då.

Visa signatur

[4790k@4.6]+[RTX 3070 OC]+[16GB]+[4x SSD]+[NZXT+700W Gold]+[Win7]+[2x ÄGskärm SA27950D!]+[Topre TKL]+[G403 Hero wired]+[HyperX Cloud Alpha S]+[KingKong 2 Pro]

Permalänk
Medlem

Pluggade själv it på en mindre ort, och flyttade direkt efter utbildningen till Malmö då det kändes som om det var där jobben fanns. Har under min tid som boende i Malmö arbetat i Helsingborg, Malmö samt Köpenhamn. Jag har alltså trots att jag bott i Sveriges tredje största stad fått se framemot en del pendling, så det är inte säkert att man kommer undan den. Jag vet dock inte hur det ser ut i Sthlm/GBG, troligtvis är där betydligt fler jobb så ditt potentiella pendlande blir troligtvis mindre än mitt.

Jag kan säga direkt att 4h+ pendling kommer du inte klara i längden, det skulle isåfall vara ifall du har möjlighet att arbeta på tåget och tillgodoräkna dig ett par timmars arbetstid på så vis, samt att kollektivtrafiken längre norr inte lider av de problem vi i söder dras med (signalfel, vagnbrist, eftersatt underhåll mm). Mitt pendlande till Köpenhamn tar i dagsläget 3 timmar om dagen (om allting fungerar som det ska). Jag har ingen möjlighet att arbeta på tåget då där ej finns en fungerande internetanslutning/mobiltäckning samt att jag måste byta tåg pga gränskontrollerna. Jag har stått ut med detta i lite mer än ett år nu, men det har varit väldigt ansträngande för mig.

Jag kommer göra motsatsen till vad du planerar att göra och flytta från en "storstad" till en mindre stad. Min nya tjänst börjar 1a april och jag kommer pendla dit (ca 2 timmar om dagen) tills jag och min dam funnit en bostad där.

Skillnaden jag märkt är att utbudet av arbetstillfällen (och potentiella arbetsgivare) är betydligt sämre, men lönen är förvånansvärt bättre i mitt fall. Jag väntade mig att behöva gå ned lite i lön men har faktiskt en ökning att se framemot. Jag får nog dock medge att detta troligtvis är ett undantag än regel, överlag tror jag att löneutvecklingen är betydligt bättre i storstäderna.

Jag hoppas att jag framledes kan se mina CV-poster från min tid i "storstan" väga betydligt tyngre än mina konkurrenters när jag söker jobb i den nya orten. Så förhoppningsvis var allt flyttande fram och tillbaka värt det hela ur ett karriärsmässigt perspektiv

En annan sak att beakta är bostadsbristen. När jag flyttade ner till Malmö flyttade jag in i ett kollektiv på Möllevången där tre andra personer bodde. Städsituationen var inte direkt den bästa om man säger så. Det kan även vara påfrestande att bo så tätt med personer man inte känner så väl. Jag hade dock turen att lyckas få mitt egna boende efter ca 1,5 år, en jättesliten och liten 2a för ca 7k i månaden. Mina upplevelser är nog dock väldigt milda i jämförelse med hur situationen i GBG och Sthlm ser ut för närvarande.

Permalänk
Medlem

Det beror helt på vad din ambitionsnivå är. På en mindre ort så finns det väldigt begränsat med utmanande och roliga tjänser, vilket gör att du aldrig kommer bli expert. Du kan bli anställd på ett företag, ha lite olika tjänster och växa där men du kommer kunna den miljön och de utmaningarna som är specifika för den miljön. När du känner att du inte utvecklas längre eller nått "taket" så finns det väldigt begränsat med andra mer utmanande roller att söka på orten och kommer inte vidare i din utveckling.
För att utvecklas och bli riktigt duktig inom IT så måste du inte bara se en uppsjö olika problem, miljöer och utmaningar men måste också ha möjlighet att jobba med den senaste tekniken och driva utvecklingen. Då är enda valet att söka dig till en storstad där arbetsmarknaden är så mycket större med möjlighet att byta arbetsgivare och miljö när det är dags.

Men du kanske inte har ambitionen att bli bland de bästa i landet eller världen? Och då räcker det nog med att bo kvar på en mindre ort och köra ett 8-17 jobb.
Som nyexaminerad hade jag bott kvar och försökt hitta ett jobb i närområdet för att skaffa erfarenhet innan jag drog iväg till storstaden. Och som andra sagt, 2 (tot 4) timmar pendling kommer inte funka. Jag pendlar själv 3 timmar om dagen, men kan använda tiden på tåget som jobbtid men det blir ändå 11 timmars arbetsdagar (6:40 - 18:10).

Visa signatur

CASE: Corsair Obsidian 900D | CPU: Intel i7-8086k@5.4GHz | GPUs: 1x AORUS GeForce® GTX 2080 Ti Waterforce WB Xtreme Edition | 2x AORUS GeForce® GTX 1080 Ti Waterforce WB Xtreme Edition 11G | MB: Asus ROG Maximus Formula X | NVMe: 1x 1TB Samsung 960 Pro PCIe | SSD: 2x 1TB Samsung 850 EVO | RAM: G.Skill Trident Z Black/White 64GB (4x16GB) / 3200Mhz / DDR4 / CL14 | PSU: Corsair HX1200i | COOLING: EKWB EK-KIT 1xXE360 1xXE420 1xXE240 | SCREENs: 2x40" 3x27" 1x34" UW | HEADPHONES: SteelSeries Arctis Pro Wireless | MOUSE: Mad Catz R.A.T 8+ | KEYBOARD: Corsair Gaming K95 RGB PLATINUM
https://valid.x86.fr/bjhxgj

Permalänk
Medlem
Skrivet av spawnstah:

Men du kanske inte har ambitionen att bli bland de bästa i landet eller världen? Och då räcker det nog med att bo kvar på en mindre ort och köra ett 8-17 jobb.
Som nyexaminerad hade jag bott kvar och försökt hitta ett jobb i närområdet för att skaffa erfarenhet innan jag drog iväg till storstaden. Och som andra sagt, 2 (tot 4) timmar pendling kommer inte funka. Jag pendlar själv 3 timmar om dagen, men kan använda tiden på tåget som jobbtid men det blir ändå 11 timmars arbetsdagar (6:40 - 18:10).

OT

Att säga att man ska bli bäst i världen inom sitt yrke är det nog endast ett fåtal personer som har förutsättningar för....

Har stött på personer som dessa visst har dom varit duktiga men dom är inte guds gåva till mänskligheten som dom tror.
Att jobba med dessa tomtar i projekt är nog något av de värsta jag gjort lyssnar inte på andra och blir skit snea när man säger "det kanske är bättre att vi gör så här"

ONT

Jobben ligger i storstäderna men det tar tid att pendla inom Stockholm med

Permalänk
Medlem

Det är också fler som söker jobben i Stockholm så det är hårdare konkurrens. Jobb i mindre orter är ofta inte lika attraktiva för de som har erfarenhet (p.g.a lägre lön, kanske sämre utvecklingsmöjligheter), så konkurrensen är inte lika hård. Som nyutexaminerad får man ändå räkna med att behöva byta jobb några gånger för att kunna avancera (finns såklart undantag).

Jag bor i Uppsala (150 000 invånare), men för mitt första IT-jobb fick jag under ca. 3 år pendla 1h 45 min i varje riktning (3,5h om dagen) till en ort med ca. 4500 invånare. Men det gav mig arbetslivserfarenhet på papperet så jag kunde söka andra jobb med kortare restid, högre lön och mer kvalificerade arbetsuppgifter. Är ju inte omöjligt att du flyttar till Stockholm och sedan får jobb som någon allt-i-allo "IT-Tekniker" i någon kranskommun med minst 1h pendling.

Visa signatur

Ryzen 7 3800X, Asus Prime X370 Pro, 32 GB LPX 3600, Gainward RTX 3060 Ti Ghost, 5 TB SSD + 4 TB HDD

Permalänk
Medlem

@Gremanz: Jobbar med IT i skövde. Lättaste karriärvägen här är att du går genom Experis (levererar konsulter till bland annat Volvo IT/HCL Technologies), samlar erfarenhet och sedan avancerar till mer avancerade arbeten. Räkna dock med att du får starta på 1st line innan du kan klättra vidare.

Är du ute efter att klättra fort är Göteborg ett bra val (fler jobb, mindre duktigt folk), men Skövde expanderar inom branschen.

Visa signatur

Desktop: | Win10 | InWin 303 | ASUS TUF X570 | AMD Ryzen 5 3600 | Noctua NH-U12S (PP) | Intel 600p 256GB | Gigabyte GTX 670 | 32GB DDR4 2400Mhz | Corsair RM650x | 3x 1080 Screens |
Datacenter: | 1x Physical | 1x Virtual |
Laptop: | 2x |

Dell Certified Technician

Permalänk
Medlem

Tycker du måste precisera vad du menar med "IT-jobb" finns en hel drös olika roller där svaren kommer skilja stort baserat på vilka roller vi pratar om.

Permalänk
Medlem
Skrivet av spawnstah:

På en mindre ort så finns det väldigt begränsat med utmanande och roliga tjänser, vilket gör att du aldrig kommer bli expert.

En regel när det gäller just karriär är att titta runt på ditt arbete objektivt, och om du känner att du är kungen där, den som alla vänder sig till, då är det dags att byta jobb. Men vissa kanske trivs i en sådan miljö för deras ego eller ett hjälte komplex. Jag tror väldigt starkt på att en person måste läsa och lära sig saker på fritiden utanför jobbet, det ger en mycket högre utvecklings nivå än att bara försöka lära sig saker på jobbet, vilket är nåt som väldigt få personer faktiskt gör inom IT.

Skrivet av spawnstah:

Jag pendlar själv 3 timmar om dagen, men kan använda tiden på tåget som jobbtid men det blir ändå 11 timmars arbetsdagar

Det är mer en vanesak, pendlade själv över 3h per dag när jag studerade på YH i två år, inga problem alls egentligen, det handlar om vilka uppoffringar du är villig att göra, främst hur mycket tid du har över till annat. Men om du verkligen vill göra ditt arbete till karriär så kan du nog räkna med 12-timmar arbetsdagar.

Permalänk
Medlem
Skrivet av VexedRelic:

En regel när det gäller just karriär är att titta runt på ditt arbete objektivt, och om du känner att du är kungen där, den som alla vänder sig till, då är det dags att byta jobb. Men vissa kanske trivs i en sådan miljö för deras ego eller ett hjälte komplex. Jag tror väldigt starkt på att en person måste läsa och lära sig saker på fritiden utanför jobbet, det ger en mycket högre utvecklings nivå än att bara försöka lära sig saker på jobbet, vilket är nåt som väldigt få personer faktiskt gör inom IT.

Det är mer en vanesak, pendlade själv över 3h per dag när jag studerade på YH i två år, inga problem alls egentligen, det handlar om vilka uppoffringar du är villig att göra, främst hur mycket tid du har över till annat. Men om du verkligen vill göra ditt arbete till karriär så kan du nog räkna med 12-timmar arbetsdagar.

Håller med dig helt och hållet. Ska man bli riktigt duktig så behöver man ha ett brinnande intresse för datorer, vilket jag på sätt och vis antar att han har då han till att börja med hänger här och man får även en djupare/bredare kompetens på det viset.
Jag har träffat folk som jobbar som it och/eller server tekniker och som inte ens haft en dator hemma... med ett intresse för "det där med data" så kommer man med lätthet bli bättre än 80% av kollegorna på nolltid.

Och jag tror som sagt att det går bra att bo kvar på orten, om det finns några jobb alls i närheten för att få erfarenhet och kanske även se vad man tycker om och är bra på. och när man nått taket så börjar man kika efter mer utmanande och avancerade tjänster på anatt håll.

Visa signatur

CASE: Corsair Obsidian 900D | CPU: Intel i7-8086k@5.4GHz | GPUs: 1x AORUS GeForce® GTX 2080 Ti Waterforce WB Xtreme Edition | 2x AORUS GeForce® GTX 1080 Ti Waterforce WB Xtreme Edition 11G | MB: Asus ROG Maximus Formula X | NVMe: 1x 1TB Samsung 960 Pro PCIe | SSD: 2x 1TB Samsung 850 EVO | RAM: G.Skill Trident Z Black/White 64GB (4x16GB) / 3200Mhz / DDR4 / CL14 | PSU: Corsair HX1200i | COOLING: EKWB EK-KIT 1xXE360 1xXE420 1xXE240 | SCREENs: 2x40" 3x27" 1x34" UW | HEADPHONES: SteelSeries Arctis Pro Wireless | MOUSE: Mad Catz R.A.T 8+ | KEYBOARD: Corsair Gaming K95 RGB PLATINUM
https://valid.x86.fr/bjhxgj

Permalänk
Medlem
Skrivet av VexedRelic:

En regel när det gäller just karriär är att titta runt på ditt arbete objektivt, och om du känner att du är kungen där, den som alla vänder sig till, då är det dags att byta jobb. Men vissa kanske trivs i en sådan miljö för deras ego eller ett hjälte komplex.

Det där är något som folk ofta missar, jag brukar säga att om jag har 4 kollegor i min grupp är mitt mål att vara den 5e bästa i branschen och arbeta med de som är på plats 1-4, det kommer utveckla mig snabbast och mest. Det är ju självklart aldrig det kommer vara så men det är utopi som beskriver hur man ser på saken.

Permalänk
Medlem

Köpenhamn är rätt bra marknad också, jobbat där flera år

Visa signatur

Mac Mini M2 Pro
5K

Permalänk
Medlem

Bör ju nämnas att hitta bostad i storstan inte är helt enkelt om du inte har möjlighet att köpa dig en bostad. Det sagt så skulle jag inte ens fundera på 2h pendling, inte om du vill leva.
Kan säga att jag flyttade från 40ish min tunnelbana till 10min cykel till jobbet och det var det bästa jag någonsin gjort trotts högre kostnad. Det är absurt hur mycket det gör för det allmänna välmåendet och stressnivån.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Belzzz:

Bör ju nämnas att hitta bostad i storstan inte är helt enkelt om du inte har möjlighet att köpa dig en bostad. Det sagt så skulle jag inte ens fundera på 2h pendling, inte om du vill leva.
Kan säga att jag flyttade från 40ish min tunnelbana till 10min cykel till jobbet och det var det bästa jag någonsin gjort trotts högre kostnad. Det är absurt hur mycket det gör för det allmänna välmåendet och stressnivån.

Sant, det byggs en hel del här dock, om några år blir det lite lättare. Med betoning på lite.

Visa signatur

Mac Mini M2 Pro
5K

Permalänk
Medlem

Jag kan inte hålla med alla som hetsar över en storstad för att hitta coola jobb eller möjlighet att vidareutvecklas. Det är oftast stora organisationer som sitter på de storskaliga lösningarna där man kan vidareutvecklas, vidareutbildas som skapar möjligheten att ta kliv framåt.
Sedan att de 3 största städerna i sverige har fler av dessa än de övriga gör att det kanske är lättare att hitta jobb. Samtidigt kan jag säga att från arbetsgivarens perspektiv är det ofta svårare att få tag på folk i de största städerna också, och det är dyrt att investera i folk som slutar efter en kort tid, och all organisationskunskap man byggt upp i dessa individer försvinner.

Om du sitter som konsult i stockholm och för runt på olika mellanstora arbetsgivare eller om du gör samma jobb på en större arbetsgivare i en mellanstor stad spelar tycker jag ingen roll.
Många mellanstora städer har stora industrier med väldigt coola it-lösningar. Alla mellanstora städer har en kommun och ofta landstingsförvaltning. De flesta städer har lokala ISPer för stadsnät etc.

Det finns ofta gott om möjligheter på lokal nivå också. Hetsen av att byta jobb vartannat år försvinner också vilket leder till att organisationer gärna satsar på att kompetensutveckla dig också.

Hitta ett jobb lokalt kostar dig mindre restid, och du har inget bostadsbekymmer på samma vis. Börja där du får ett jobb, second line på en kommunal it-avdelning är tex ett juniorjobb som leder dig till drift/third line relativt fort om du är intresserad och då får du din kompetensutveckling på köpet. Sedan vart karriären tar vägen sedan kan man bara spekulera i.

Permalänk
Medlem

Lånar tråden lite, om man vill jobba som IT-Tekniker, var är ett bra "entry-jobb" då?

Visa signatur

Citera för svar

- Stora Owncloud/Nextcloud-tråden: http://www.sweclockers.com/forum/122-server/1212245-officiell...
- Jobbar på: T&M Hansson IT AB https://www.hanssonit.se

Permalänk
Medlem
Skrivet av enoch85:

Lånar tråden lite, om man vill jobba som IT-Tekniker, var är ett bra "entry-jobb" då?

Helpdesk/Servicedesk (First Line) och Second line rekommenderar jag alltid för att det är bra vis att visa upp sig själv och lära sig organisationen. En större driftorganisation jobbar ofta/alltid enligt ITIL och det är där ett rekommenderat vis att rekrytera in folk till andra positioner sedan.
Detta är dock bara som jag upplevt utifrån, jag har aldrig haft ett sådant jobb så jag kan inte personligen rekommendera det dock.

Men ska man vara krass, vilket jobb som helst inom området "IT"/Data som riktar sig mot "nya" är ett bra instegsjobb. När du väl är där har du möjlighet att skaffa kontakter och erfarenheter.

Permalänk
Medlem

Generellt så är lönerna och möjligheterna större i stora städer, men å andra sidan så äts den högre lönen, till en viss del, upp då boende och levnadsomkostnaderna också oftast är klart mycket högre.

I Europa så skulle jag sätta London, Tyskland och Nederländerna som generellt flest tillfällen inom IT, och också ibland de bäst betalda.

Inom Sverige så ser jag det så här gällande både karriärmöjligheter och löner:

#1 Stockholm
#2 Göteborg
#3 Malmö, och tätt där efter ett antal andra mellanstora orter
#4 XXX - Beror på vilka specifika stora företag, industrier och offentliga myndigheter är lokaliserade på just den orten (dvs. det skalar inte alltid linjärt med antalet bofasta på orten).
#5 Resten

Sedan håller jag med om att större företag oftast kan ge en snabbare möjlighet till mer avancerade tjänster, och också en större variation av olika typer av jobb och positioner att söka sig till. En fördel med att börja jobba i lite mindre organisationer är att man i början lättare kan få en snabb överblick och förståelse för helheten, och mer känsla för kundservice och "consulting skills". Så det kan också vara en bra start. I längden så behöver man dock oftast söka sig till större företag för mer avancerade tjänster, oavsett om som anställd eller COS (konsult på plats).

Lycka till!

Visa signatur

macOS: MacBook Air 13" [M1-ARM64/16/256GB], MacBook Pro 15" [Core i7/16/256GB], iOS: iPad Mini [128GB], iPhone 8 [64GB], Apple Watch Series 6 44mm [LTE], W10: Surface Book 3 15" [Core i7/GTX 1660 Ti/32/512GB], LG 77" OLED C2 [OLED77C25LB]
The purpose of morality is to teach you, not to suffer and die, but to enjoy yourself and live. --Ayn Rand
Skriv under ett upprop för en grönare energipolitik: https://energiupproret.se/