Skulle ni anse detta en väl investerad studentdator?

Permalänk
Medlem

Skulle ni anse detta en väl investerad studentdator?

http://store.hp.com/SwedenStore/merch/Product.aspx?id=Z6J39EA...

HP Pavilion – 15-au111no

Användning: Studentdator, ta med till föreläsningar och skriva arbeten på, redigera foton (ev. nån video för hobbybruk), musikprodd (hobby)

Tror ni denna prestanda räcker för några år fram på? Har som ni läser ovan inte tänkt att gamea på den.

Tacksam för svar!

Permalänk
Medlem

Fungerar säkert jättebra till det du skall ha den till, krävs ju egentligen inte så mycket för att klara av dina krav.

Tror nog till och med att min gamla g4 iBook som jag köpte som pluggdator för ca 12 år sedan skulle klara av det idag fortfarande (dock håller inte batteriet någon laddning längre ).
Vet inte hur det är längre, men på den tiden så fanns det inget bättre när man skulle göra någon presentation, vet inte hur det är längre men då var Keynote ljusår bättre än allt vad Powerpoint klarade av..

Permalänk
Medlem

Loefet, tack för svar. Ja det är väl isf video o musikprodd som är lite tyngre. Men rent generellt kanske snabb processor är viktigare än tungt grafikkort för min del?