Permalänk

D-link 701

E det nån mer här än jag som har en D-link 701? jag har gått in i det programmet som man öppnar portar i och skrivit in vilka portar som skall öppnas men ändå så funkar det inte.
BEHÖVER HJÄLP !

Permalänk
Hedersmedlem

Flyttad till Nätverk.

Edit: Kollat i http://forum.sweclockers.com/showthread.php?s=&threadid=54725 ? Manualen är också ett hett tips

Permalänk

Har kollat Manualen och öppnat på det sättet men det funkar inte .

Permalänk

Förklara vad som inte funkar!!?!?!

Visa signatur

Dator: | GA-7N400 Pro 2 | AMD ATHLON XP BARTON 2600+| Orignal 512MB pc2700 | samsung 757NF | HIS Radeon 9700 NP 324/310 | 1st WD 120GB 1st WD 200GB
Kylning: Artic Cooling ATI Silencer 1 | Thermaltake volcano 9 coolmod | 3*80mm chassifläktar.
Allt är relativt!

Permalänk

De händer inget det är inget nytt som funkar på den porten som jag har öppnat samma saker som innnan funkar.

Permalänk
Medlem

Det kommer inte att hända så mycket bara för att du öppnar en massa portar

Om du kör en FTP-server och inte öppnar port 21 funkar det inte men om du öppnar port 21 så funkar det.

Permalänk

Jag har gjort rätt ?(tror jag) Jag vill göra en server i ventrilo, där går man in i en .ini fil och väljer vilken port, jag valde 3784 sen öppnade jag 3784 så jag har väl gjort rätt ?

Permalänk
Medlem

pekar du på rätt ip då? alltså det interna ip:et mot din dator som är server...

Visa signatur

abit nf7-s rev 2, amd athlon xp 2800+ barton, 2x256 twinmos pc3200, connect3d radeon 9800 pro

Permalänk

Japp de e jag absolut säkear på !

Permalänk
Medlem

Du startar om den efter att ha sparat inställningarna hoppas jag...