Problem med "Static Noise"

Permalänk

Problem med "Static Noise"

Hejsan!
Hoppas att ni kan slå era kloka huvuden ihop och kanske hjälpa mig med ett problem jag har

För en vecka sedan så började mitt headset strula då micken inte längre tog upp något ljud. Det var bara störningar i micken när jag lyssnade på den.
Den första tanken som slog mig var att micken hade slutat funka.
Så jag plockade fram mitt gamla headset och pluggade in i ljudkortet som jag använde ( Asus Xonar U7 "Externt USB headset"), och märkte att den micken funkade. Både mitt nyare och det gamla headsetet är helt vanliga 3.5 mm.

Jag köpte mig ett sprillans nytt headset (Tritton Pro+) med äkta 5.1! Jag köpte även ett Asus Xonar DGX 5.1 för att kunna använda det.
Jag fick problem direkt eftersom jag trodde micken var trasig från leverantören då micken i det nya headsetet endast tog upp kontiga "static noises", bara en massa tjutande och brus.
Tänkte att headsetet måste vara trasigt eftersom det var ju helt nya grejjer?!?
Jag gjorde ett tappert försök att formatera datorn i hopp om att det var problem med någon mjukvara.
MEN nu är det ännu värre. Jag har problem med alla mina ljudkort och alla headset jag har testat.
Nu har jag till och med fått konstiga ljud varje gång jag startar ett spel.
Hela tiden i bakgrunden ligger det konstiga, tjutande och brusande ljud när jag spelar. Inte när jag kollar videos eller lyssnar på musik.
Endast när grafikkortet får jobba.

Måste tilllägga att jag har testat 3 olika ljudkort: Asus Xonar U7, Asus Xonar DGX samt det inbyggda ljudkortet i moderkortet
(Gigabyte z97-HD3) och jag får samma tjutande, sprakande bakgrundsljud i alla tre korten

Hoppas att det är någon där ute som jag hjälpa mig! För jag håller på att bli galen

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Det finns många saker det kan bero på.
Analoga ljudsladdar/signaler är känsliga för störningar.
Du kan prova att köpa ferritkärnor som du sätter på ljudkablarna, det ska ha en störningsdämpande effekt.
Något sånt här, fast kanske för tunnare kabel: https://www.kabelgiganten.se/artiklar.asp?id=9765

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk

@henkiii: Tack för svar!
Men jag har aldrig haft problem med det innan. Helt plötsligt en dag fick jag problemet. Kan det uppstå närsomhelst ?

Permalänk
Medlem
Skrivet av AntonSvantesson:

@henkiii: Tack för svar!
Men jag har aldrig haft problem med det innan. Helt plötsligt en dag fick jag problemet. Kan det uppstå närsomhelst ?

Troligen finns det någon orsak bakom dina störningar, men jag är för dåligt påläst för att ge någon kvalificerad gissning.
Jag har bara på flertalet ställen läst att så kallade ferritkärnor/störningsfilter kan hjälpa.