Säljer nu min gamla bärbara dator efter en uppgradering. Anledningen till bytet är att jag behövde en mycket lättare dator (ultrabook). Datorn fungerar som den ska och har bara ett litet mindre problem när man vickar på skärmen (läs mer nedan).
Info:
Modell: Asus K550L - köptes 2014-05-28 hos Alina i deras butik
Processor: i7 4500U
RAM: 8GB
SSD: Samsung 850 EVO 120GB (köptes för 700 kr och lades in 2016-03-29)
Grafikkort: Geforce GT 740M
OS: Linux/Ubuntu (är osäker om jag kan byta/lägga in Windows 10)
Två laddare medföljer (köpte en till vid jul, för ibland räcker inte en)
Om datorn:
Datorn i sig fungerar som den ska och är jättesnabb med Samsung 850 EVO. Det som inte fungerar helt perfekt är när man vickar på skärmen. Gångjärnen har blivit lite känsliga så när man vickar på den kraftigt så flimrar skärmen i några sekunder. Datorn är fortfarande igång när detta händer och det är inget som stör när man använder den. Kan möjligtvis störa om man brukar sitta och vicka på skärmen hela tiden (känner ingen som gör så, möjligtvis småbarn). Annars fungerar den som den ska som sagt
Gör helst affär i Norrköping eller någonstans i närheten.
Två laddare medföljer men tyvärr hittar jag inte kvittot till datorn. Däremot finns kvittot till SSD.
Efter att ha formaterat datorn så har skärmen blivit helt knasig - allt som kommer fram när man startar datorn är kritvit skärm. Hinner inte ens komma in på BIOS eller någonting. Gissar på att det är något fel på skärmen eller grafikkortet. Hursomhelst kan jag inte sälja den i detta tillstånd för nu är den fullständigt obrukbar. (om inte någon vill ha den för att plocka isär den eller leka med hårdvaran?).
Jag kommer att försöka fixa problemet över en eftermiddag, men om inte det löser sig så går den till skroten. SSDn (o kanske minnena) säljs då i en separat annons.
Ok så nu har jag testat med extern skärm och då fungerar allt som vanligt. Laptopen kan fortfarande flimra om man vickar på skärmen samt att skärmen ibland blir helvit, men det stör inte den externa skärmen något alls. Med det så kan jag tänka mig att gå ner från 2000 kr och släppa den för 1000 kr
(med en extern skärm är det alltså en helt vanlig fungerande laptop med en i7 4500U, Samsung 850 EVO, 8GB ram, GT 740M)
Japp har fixat Windows 10 Education nu, jämför Education och Home, kortfattat: Education är bättre och har fler funktioner (Bitlocker, Dynamisk etablering, Tilldelad åtkomst, DirectAccess, Applocker, etc.) än Home men saknar Cortana som Home har.