Cykel stulen, vad ska man ha för ny?

Permalänk
Avstängd

Satt dubbla såna här lås

på familjens pendlarcyklar dvs ett lås till bakhjulet och ett på framgaffeln , ännu ingen som orkat bära iväg med cykel där båda hjulen är låsta. Vid framgaffelmontage används två rostfria slangklämmor.

Har i år lämnat in 4 upphittade cyklar någon helt ny dyrare modeller med aluram till polisens hittegods, hittills har ingen ägare gjort anspråk inom de 3 månader innan äganderätten tillfaller upphittaren. Troligen är försäkringsersättningarna för generösa och ägare vill inte kännas vid eller hämta ut sina olåsta cyklar som de ev fått ersättning för med hänvisning att de varit riktigt låsta vid stölden (någon har tom haft nycklarna i låset). En var riktigt ägarmärkt och där avböjde ägaren att hämta sin Sjösala cykel.

Permalänk
Inaktiv

@Garderoben Kolla så att kättinglåset är bra. Finns många kättinglås som de slår sönder på 10 sekunder med en flaska kylspray och hammare.

Sen finns det ju de som kommer i skåpbilar med tunga verktyg och det går inte att försvara cykeln mot alls, men det är inte så stor risk att det händer just en själv.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Garderoben:

@dumbo

Tack för tipsen ska kolla, du rekommenderar 29 alltså? på min Mongoose hade jag 26 var lite rädd att 29 skulle bli för "stort" men jag är ändå 183.

Jag har dock pendlat till och från jobbet på min Mongoose innan den blev stulen i över ett år. Tycker det har fungerat bra så länge man låst fram gaffeln

Ska ju tillläggas att jag bara kollar på framdämpade varianter. Vill inte ha dämpare bak.

Är du 183cm ska ju ju ha en ram som är i storlek "large" (beror ju lite på tillverkare, benlängd och personlig preferens dock) så då är det inga problem att få plats med 29" i ramen. Det är ju främst storleken på ramen som avgör hur stor cykeln känns.
Det är bara på de minsta ramarna som det ibland kan vara svårt att få plats med 29" hjul.
29" är ju eg vanliga 28" som man har på "vanliga" cyklar, men man har fetare däck.

Jag tycker att 29" är vettigare för att urvalet av däck är mycket större. Du kan ha MTB-däck men du kan även kränga på helt vanliga 28"-däck, vilket gör att man kan välja däck som rullar lätt på asfalt, om man vill och urvalet av dubbdäck blir större för vinterpendling osv. Sedan rullar det lättare och det blir lättare att rulla över rötter och stenar med 29" än med 27.5".

Jag har en Haibike med 50cm ram och 29" och är lika lång som du och tycke den är kanon att cykla på. Jag har den enabart för terräng (har en gravelbike som pendlarhoj och som jag även cyklar landsväg med) men cyklar ju transportsträcka på asfalt ibland och tycker den funkar oväntat bra för det.

Skrivet av Garderoben:

Någon gång per år. Går väl att räkna på två händer.

[...]

För övrigt är jag jävligt inne på Scott Aspect 940 nu som en annan här tipsade om.
Men den har ju just " SR Suntour XCM HLO, lockout, 100 mm travel" dämpare.
Men spelar det någon roll för mig tro?

Beroende på i hur svår terrän du cyklar i skulle jag kanske ändå överväga en cykel utan dämpare fram om du cyklar i terräng så sällan. Det blir ju, som sagt en del tyngre (du får nog lägga på 3-4kg jämfört med en hybridcykel) och det blir mer service plus att de billigare gafflarna inte funkar lika bra som de lite mer påkostade.
Jag säger inte att det behöver vara fel med en billigare framdämpad cykel, men frågan är om du har så mycket nytta av det eg.

Jag vet inte om du tittade på klippet jag länkade till tidigare där de ställer en CX-hoj och en XC-hoj mot varandra? Där ser man ju att det går att cykla i skogen även utan framdämpare och med lite smalare däck, även om det såklart inte funkar riktigt lika bra.
Dessutom kommer man ju upp ett par snäpp i komponentgrupp om man väljer en stel gaffel.

Det kan ju iaf vara värt att tänka på om en cyclocross eller hybrid kan vara ett alternativ. På just CX blir ju urvalet kanske ganska litet och man får kanske räkna med mekaniska skivbromsar i din prisklass, om man inte hittar något fynd på reorna.
XXL har två hybrider som ser vettiga ut. Det får nog att klämma in 42mm däck och kanske rent av 47 om man skippar skärmar.

https://xxl.se/white-sc-comp-ff-17-hybridcykel/p/1132050_1_st...

Lite dyrare än din tänkta budget:
https://xxl.se/white-sc-lite-17-hybridcykel/p/1132052_1_style

Hittade två CX-hojar åxå, på evanscycles. Dock lite dyrare än du först tänkt.

https://www.evanscycles.com/en-se/kona-rove-al-2017-cyclocros...

https://www.evanscycles.com/en-se/jamis-renegade-exile-2017-a...

Permalänk
Skrivet av moonblase:

Mjo, vet att suntour tillverkar bättre luftgafflar också, men sub 10k så ska man hålla sig.undan suntour då det är fjäderdämpare.

Någon av dessa hade jag valt.
http://m.lannasport.se/sv/articles/2.3166.170333/nishiki
http://m.lannasport.se/sv/articles/2.2946.169704/trek-x-calib...
Dyrare dock.
https://www.canyon.com/sv/mtb/grand-canyon/2017/grand-canyon

Sitter och kollar lite på Canyon, rent spontant känns det som man får mycket mer för pengarna än om man jämför med typ en scott?

https://www.canyon.com/en-se/mtb/grand-canyon/2017/grand-cany...
Rockshox 30 gold tk dämpare
Shimano deore
Låsa dämparna från styret.

För att få detta på en Scott lär jag upp i 10 tusen kronors klassen ser det ut som. (jämfört med Scott 940)

Visa signatur