Hej, jag är student och vill köpa en ny laptop 2 in 1, alltså en x360 laptop. Jag har efter att ha tittat på många reviews kommit fram till att HP specter x360 är en av de bästa 2 in 1 på marknaden just nu. Men sen såg jag också att hp hade en linje datorer som kallas pavilion som också har en 2 in 1 laptop. Den sistnämnda var väsentligt mkt billigare och dessutom med bättre specs från vad jag kan avgöra.
Varför är pavilion billigare när det är bättre gpu t.ex.? Är den mer prisvärd, eller är det dålig kvalité kanske?
Nu söker jag era råd vilken som är bäst för mig, och andra förvirrade medlemmar. Jag söker en laptop 2 in 1 som jag kommer kunna ha under mitt sista år på gymnasiet samt mina första år på högskolan som jag planerar att börja på direkt.
Med en rabatt som går ut snart hoppas jag kunna få snabba svar så jag kan bestämma mig innan dess, tack på förhand
Spectre är väl tänkt som bättre byggd, tunnare och mer exklusiv men annars verkar det vara som du säger att det inte skiljer i hårdvara. Pavilion är troligen tyngre på grund av det diskreta grafikkortet och kylningen det kräver. 940MX känns helt onödigt för övrigt.
Jag tycker det är svårt att motivera den extra kostnaden för Spectre. Samtidigt tycker jag 940MX endast är en nackdel på Pavilion, jag hade snudd på varit beredd att betala för att bli av med den och få en lättare dator. Finns ingen Pavilion utan 940MX? Borde vara det bästa av båda världar till ett bättre pris dessutom.
Om allting lika men en bärbar väger mindre så brukar den vara dyrare. Men det kan också vara andra fsktorer som dyrare material och design.
Edit: spectren verkar ha något tunnar beezles (särskilt på sidorna). Sådant är ett hett försäljningsargument på dagens smartphones, so why not även på laptops 😁 Skickades från m.sweclockers.com
@PlogarN97: håller ju på att köpa en gaming dator samtidigt så fast min plånbok räcker för de extra 4k överväger jag att lägga det på den stationära datorn ist.