Permalänk
Medlem

vilken PSU

Tja.

Behöver köpa ett nytt nätagg och skulle gärna få lite råd
Delar som jag har i datorn:

Intel Core i7 7700K 4.2 GHz 8MB

1060 gtx gaming 6gb

Corsair 16GB (2x8GB) DDR4 2133MHz CL13 Vengeance LPX

ASUS B150I PRO GAMING/AURA

Det lutar åt www.inet.se/produkt/6900004/evga-gq-650w

Men skulle jag kunna komma undan lite billigare? eller behöver jag ett bättre t.o.m? Vad rekommenderar ni?

Permalänk
Medlem

Kort fråga, har du kollat en s.k. PSU-kalkylator, finns ett otal på internets, men Inet har också en: https://www.inet.se/kampanj/2455/be-quiet-psu-kalkylator

Där får du en indikation om vad du behöver för att driva din "rigg" (sen kanske det kan vara gött att ha lite andrum uppåt, vilket är min personliga åsikt, inga belägg). Annan grej kan ju vara att inte välja Gold-certifiering för att få ner priset då..

Permalänk
Medlem

@heddrix:

Effektmässigt så är det lugnt med det du har länkat och helt okej strömvärden. Jag hade inte valt något sämre, alltså konstruktionsmässigt, kvaliteten på plattformen i psu är väldigt viktigt för att den ska leverera ren ström till din dator och inte svajiga linor.

Visa signatur

Chassi: Fractal design Defince C Mobo: aorus x570 elite
Cpu Ryzen 3600 Kylare noctua nh-d15Gpu Asus Strix 2060Ram g.skill flare x black
SSD Samsung evo 840 120gb Samsung pro 840
Kingston a2000 1TB 2x PSU: EVGA SuperNova 850 G2

Permalänk
Avstängd

Jag tycker att det är viktigt att lägga pengar på en bra PSU. Det är trots allt den som ska förse hela systemet med ström och då (om man bryr sig) är det viktigt att det levereras med kvalité.

Personligen så är jag kär i Seasonic så jag vill bara rekommendera denna tillverkare även om andra säkerligen håller god kvalité.

Denna skulle passa bra och är av riktigt god kvalité:
https://www.inet.se/produkt/6902417/seasonic-focus-plus-550w-...

Visa signatur

*Inlägg med reservation för eventuell censur av admin ;-)