Köpare svarar ej

Permalänk
Medlem

Köpare svarar ej

La nyligen ut en annons på Shpock där jag säljer tangentbord och mus. Fick ett erbjudande som jag accepterade och köparen sedan bekräftade. Vi kom överens om frakt osv, men jag har ej fått hans adress osv än och han svarar ej. Av det jag har läst så har vi ingått ett lagligt bindande avtal. Vad händer om han ej svarar och struntar i affären? Vad kan jag göra?

Permalänk
Medlem

@sjosa: Du kan nog inte mer än anmäla honom till Schpock. Vad som de sedan gör är helt utanför din kontroll.

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

Lagligt bindande avtal? Vi pratar om en mus och ett tangentbord som skall säljas till främlingar på nätet här.
Det låter som att TS behöver en kram.

Visa signatur

Välkommen till Sweclockers F1 fantasy Kod 476f003b55

Permalänk
Medlem

Att lägga bud är inte bindande på Shpock enligt deras regler.

Permalänk
Medlem

Jag tar aldrig bort en annons innan varan är betald och överlämnad, just pga sådana situationer som jag också råkat ut för.

Permalänk
Medlem

Har nog sålt över 15 saker på Shpock och nästan varje gång är det nån som vill köpa.. bjuder ett bra pris, men sen hör dom inte av sig.. otroligt vanligt..

Visa signatur

ASUS ROG Swift PG349Q**Fractal Design Meshify 2 XL
ASUS ROG Strix Z490-F Gaming
Intel Core i9-10900K - 10 kärnor / 20 trådar / 3.7 GHz / 5,3 GHz Turbo / 20MB /
Inno3D iChill RTX 3090 FROSTBITE
HyperX Fury RGB DDR4 3600Mhz 32 GB

Permalänk
Medlem

Köparen kanske ångrade sig, sen att denne inte meddelar de är dålig stil, men ingen större skada skedd d.v.s inga pengar eller varor har gått förlorade.

Visa signatur

Desktop|Intel I7 9700K|Asus Z390-F|nVidia GTX 1070|Corsair DDR4 2x16GB|1TB M.2/1TB SSD
Mouse|Sensei Ten|Keyboard|Xtrfy K4|Monitor|Asus PG279QZ|Dell u2415
Laptop|HP ProBook 4320s I3|525GB SSD|4GB DDR3|NAS|Synology 412+ 30TB
Phone|Oneplus 7 Pro|Tab|Mi Pad 4 64GB|HTPC|Google TV|Server|Intel Nuc

Permalänk
Medlem
Skrivet av Zipparn:

Lagligt bindande avtal? Vi pratar om en mus och ett tangentbord som skall säljas till främlingar på nätet här.
Det låter som att TS behöver en kram.

Regelmässigt spelar det ingen roll om det är ett tangentbord eller en bil.

Skrivet av wargreymon:

Att lägga bud är inte bindande på Shpock enligt deras regler.

Nä men nu är det inte bud det handlar om utan ett bekräftat köpeavtal.
Nedan är från https://sv.shpock.com/faq/#faq-att-kpa-p-shpock-2

Q: När blir en försäljning lagligt bindande?

Ett lagligt bindande avtal ingås när båda parter har kommit överens om affären, det vill säga när den ena parten accepterar & den andra parten bekräftar sitt bud. Bud är inte lagligt bindande.

Om du accepterar ett bud från en köpare, behöver köparen bekräfta affären för att den ska bli lagligt bindande. Om du lägger ett motbud och köparen accepterar det budet, måste du sedan bekräfta affären för att den ska bli lagligt bindande.

Q: När kan jag avbryta en affär?

Du kan avbryta en affär fram till det att affären har bekräftats av dig eller köparen. När en affär väl har blivit bekräftad kan du inte längre avbryta den, då har du ingått ett lagligt bindande avtal att genomföra försäljningen.

Kan ju uppstå oväntade händelser som köparen inte kunnat förutse och som hindrat kommunikation. hakro807 gav svaret redan i andra inlägget på vad som finns att göra om inte köparen hör av sig inom rimlig tid.

Permalänk
Medlem

rent juridiskt kan då dra köparen inför domstol som civilmål. men det kostar nog mer än det smakar

Här kan du läsa vad som gäller köparens ansvar i Köplagen (förutsätter att du säljer som privatperson och köparen är privatperson)

https://lagen.nu/1990:931

läs lite från §50 och neråt. 54/55§ blir nog mest applicerbart i ditt fall

Permalänk
Medlem

Hur lång tid har det gått?

Visa signatur

Main. - Fractal Design Meshify C - Corsair AX860 - Asus Strix B550-E - AMD Ryzen 5 3600 - 32gb Corsair Vengeance 3200mhz - Asus Strix GTX 1080 - Samsung 970 Evo 250gb - Kingston A200 1tb - 1x 840 Pro 256GB - 2x 850 Pro 256GB - 2x 840 Evo 250GB RAID0 - 2x Samsung 850 Evo 500GB - Logitech G502 - Corsair K95 RGB - BenQ XL2420T - Sennheiser Game One
2018 Macbook Pro 13" 2018 iPad Pro 12,9"
Projekt 13 - Bygglogg WIP

Permalänk
Medlem

@Cirap: Tack ska kika

Permalänk
Medlem

@Tandborste: 24 oktober kom vi överens om frakt, sen dess har han ej svarat

Permalänk

Det enda man ska göra i fall som dessa är "släpp och gå vidare".
Visst är det drygt med idioter som går med på köp och sen försvinner i tomma intet, men ha i åtanke att om en köpare strular så pass tidigt in i en affär så är risken stor att det blir mer strul framöver om man pushar köparen att fullfölja.

Vet inte hur många gånger man läst om köpare (oftast på ebay) som budat och struntat, när säljaren sen driver på och köparen motvilligt betalar så får de ofta ett negativt omdöme, "försvunna leveranser" eller trasigt innehåll med åtföljande retur som följd...

Skatta dig istället lycklig att du kom undan i tid och om möjligt blocka typen som strulade.

Visa signatur

Chassi: Fractal Design Define R5 l Nätdel: EVGA Supernova G2 750W l Moderkort: ASUS Z97-A
Processor:
Intel Core i5 4690K l RAM: A-Data 16GB l Grafikkort: MSI GeForce GTX 970 Gaming 4G
SSD: Samsung EVO 250GB l Hårddisk: Toshiba 2TB l OS: Win 10