Permalänk
Medlem

Ben till desktop chassi

Använder en Silverstone GD05 som allt i all dator där den är konstant kopplad till tv'n. Datorn ligger i ett hyllplan i TV-bänken där det inte finns allt för mycket utrymme för att blåsa ut luft. Emellanåt kommer fläktarna igång och då kan de väsnas lite för mycket. Värst är det nog för nätagget som har fläkten vinklat nedåt och då är det någon centimeter tills luften slår mot tv-bänken. Min tanke är att om datorn står på något så hinner luften kanske blåsa bort och därmed avlastas från värme.

Chassi: http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=241&area=en

För övrigt så snurrar det en I5 2500K samt en Radeon 7970. Finns det några förslag på vart man kan hitta något som passar en dator att stödja sig på?

Permalänk
Medlem

4 st. Byggbeslag, vinkeljärn 45x45x45x2 mm och lite svart sprayfärg. Billigt att testa med om det ger önskad effekt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av peddler:

4 st. Byggbeslag, vinkeljärn 45x45x45x2 mm och lite svart sprayfärg. Billigt att testa med om det ger önskad effekt.

Tack för tipset.

Hittade dock dessa som var ungefär det mått som jag kan höja datorn med tanke på dess placering. Blev en viss skillnad men benen kan höjas ytterligare, så hoppas på bättre resultat.

https://www.specialbeslag.se/hjul-ben/benforhojning