Betala frakt 2 gånger. Är detta rimligt?
Jag ska ta det från början.
I slutet av Augusti så beställde jag hem ett "gör det själv kit" för ett tangentbord, från en kinesisk återförsäljare.
Dom använde sig av DHL Frankrike. som fraktbolag, via någon slags kurir (som dom alltid gör till EU enligt dom)
Dom skickar ett antal tusen paket i månaden, och har aldrig haft några problem säger dom...
Förutom mitt paket då....
Sen det kom in i systemet i början av september, så har det suttit fast i tullen i Frankrike, på 2 olika tull stationer.
För satt det fast i 3½ vecka i Le Havre tullen. Och där ville dom ha ett pass foto på mig, samt en konfirmation av min adress och avsändarens adress. Jag skickade in min info direkt, men avsändaren slöade ungefär en vecka innan deras info kom in.
Efter det tog det 2v till i tullen innan dom äntligen släppte den vidare.
Frid o fröjd tänkte jag, det var la någon random kontroll, som även avsändaren kallade det hela.
Men paketet tog sig bara till Paris tullstation, där den sen blev stoppad igen. Där har den i sin tur suttit fast ända fram tills idag.
Där dom har lämnat tillbaka paketet till DHL Frankrike. För dom inte släpper igenom det säger dom, eller skickar tillbaka det till avsändaren.
Vad för anledning dom ger till det vet jag inte.
DHL Frankrike säger att dom antingen förstör paketet den 20 December eller skickar det igen mot en kostnad av 40eur.
Och förslagsvis till en annan adress. Min adress är helt normal, utan konstigheter. Och genom åren har jag fått säkert närmare 100 paket från utlandet skickat till mig. (mycket smått från olika sidor)
Nu vill avsändaren att vi ska dela på denna kostnad (observera att det är ett STORT företag, inte en privatperson).
Så jag ska betala 20eur till för att få detta skickat.
Anledningen till att det blivit stoppat 2 ggr vet jag inte. Men det gör nog dom, men dom säger det inte. Har svårt att tänka mig något annat.
Jag tror dom märkt det fel på något sätt, typ vad det innehåller eller något sådant.
Till saken hör även denna, att efter mycket om och men, så gick dom med på att skicka ett nytt kit till mig för 2v sen, mot ett väldigt bra rabatterat pris.
Dom har hävdat hela tiden att "dom inte gjort något fel" och att detta är helt random. Att dom inte gör fel...
Men ett paket blir inte stoppat på 2 ställen helt på random, om alla andra deras paket går igenom utan problem som dom påstår. (mitt andra gick ju igenom utan problem liksom)
Detta paket har redan kommit, men hör o häpna så hade dom gjort fel på detta paket (Det som dom aldrig gör tydligen) och skickat med en monterings platta som var till fel tangentbord. Så nu har dom skickat en ny som är på väg till mig.
Dealen när jag betalade för det andra kittet var att det skulle vara rabatterat, och att det första paketet skulle komma fram till mig också.
Nu vet jag inte vad jag ska göra riktigt...
Betalar jag 20eur till nu så landar priset för 2 tangentbord inte så långt ifrån deras faktiska pris känns det som. Och dessutom var det inte det vi kommit överens om.
Jag har betalt via Paypal. Och jag kan säker om jag å skulle försöka få tillbaka pengarna där, för det första paketet.
Men samtidigt känner jag mig som en skitstövel om jag gör det, eftersom jag fått det andra tangentbordet rabaterat.
Jag vet ärligt inte vad jag ska göra. Tycker inte det känns ok att behöva betala 20eur till för en vara jag redan betalt frakt för.
Och dessutom när vi redan kommit överens om att det skulle komma fram till mig. (dock innan denna kostnad kom fram att den behövdes betalas, från DHL's sida)
Vad gör jag?
Citera för svar!
ASUS X570-E, AMD 5950X, RTX3090 Founders, 32gb B-die