Hjälp mig att värdera denna toalettdörr! (pga. skada+förbesiktning)

Permalänk
Avstängd

Hjälp mig att värdera denna toalettdörr! (pga. skada+förbesiktning)

Tjabbis! Ska flytta från lyan till annan lya på samma gata inom samma fastighetsägare.

Nästa vecka på tisdag skall lägenheten förbesiktas och jag har en skadad toalettdörr sedan flera år tillbaka (personen som åtkommit skadan har avlidit sedan flera år tillbaka i alkoholism så han kan tyvärr ej stå för kostnaden):

Så här ser en annan dörr ut som inte är skadad:

Jag skrev på kontrakt för denna lägenhet 2011 så dörren är alltså minst 6 år gammal och troligen äldre då köket ser ut att vara från sena 90-talet med ett kylskåp sedan urminnes tider. Jag snackade med farsan på tele och han sa att de egentligen inte kan ta så mycket förr en ny dörr med tanke på naturligt slitage och därmed att värdet minskas.

Ett annat argument är att lägenheten skall få ett stambyte i början på nästa år och då ska toaletten renoveras och då lär de ändå byta dörr? Fast detta måste jag vara försiktig med för hyresvärden skulle kunna kontra med, "jamen då kan du stå för en ny och DYR dörr".

Det enda är att jag inte vill bli rövknullad i arslet av hyresvärden bara för att det är jag som ska stå för kostnaden. Återigen så är detta som kundsupport: allt handlar om vem man får. Denna hyresvärd är väl relativt normal, frågan är hur det är vid skador såsom denna.

Tack för hjälp på förhand! / AplAy.

Visa signatur

"Företagsboendeförmedlare" | Min Überkill Dator: Processor: Intel Pentium P5 66 Mhz OC | Moderkort: ASRock P4I65G | Minnen: 2st Samsung 128MB PC133 | Grafikkort: Canopus GeForce 256 DDR | Lagring: IBM 350 4,4 MB | Operativsystem: DOS/360 | Chassi: Mercury Full-Tower ATX Chassis |

Permalänk
Medlem

Vanlig gammal standard dörr, ny kostar ca 800-1000kr då i vitt utförande.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Intel Core i9-10900KF | ASUS STRIX Z490-F | Corsair Vengeance LPX 32GB | ASUS TUF 4090 OC 24GB |
Noctua NH-U12A | Corsair Q400 | Corsair AX1200W | Steelseries Apex 7 | Steelseries Sensei Ten | ASUS VG35VQ

https://github.com/Mariusz89B

Permalänk
Medlem

Den dörren är som yngst från 70-talet. Till och med äldre skulle jag tro.
Jag tror det är bäst att ta det med hyresvärden ändå, de kan ha liknande dörrar liggandes då många väljer att plocka ner dem för att ha öppet in till en del rum.
Jag tror inte du behöver betala så mycket för den om de inte envisas med att byta ut den mot en ny.

Permalänk
Medlem

Känns mer som frågan är vad det kostar för att ersätta dörren till en ny av samma standard vs vad den är värd nu ( typ 0kr? )

https://www.bauhaus.se/slat-vit-dorr-s-m8x21.html 239kr. Oklart om gängjärn är kompatibla

Permalänk
Medlem

https://www.k-rauta.se/byggvaruhus/innerd%C3%B6rr-cello-spege...

Köpte sånna där till huset mitt, både som badrumsdörrar och rumsdörrar. Om de vill ha mer än 499:- för ny dörr, säg att du har en "snygg modern vit spegeldörr som är oanvänd", köp en sån där, montera om beslagen och sätt dit skiten.

Att ens betala för att ersätta en sån där dörr med en likadan känns lite som att betala för att prova en pepparkvarn med ögonen.

Visa signatur

Jag ansvarar för vad jag skriver, inte för vad du förstår.
Förlåt, jag hörde inte vad du tänkte säga.

Permalänk
Medlem
Skrivet av rpha:

Känns mer som frågan är vad det kostar för att ersätta dörren till en ny av samma standard vs vad den är värd nu ( typ 0kr? )

https://www.bauhaus.se/slat-vit-dorr-s-m8x21.html 239kr. Oklart om gängjärn är kompatibla

Byt dörren själv är min tanke med.
Byggmax etc har släta dörrar för runt 250kr.

Är inga pengar och du slipper massa tjaffs.

Visa signatur

ლ(ಠ益ಠ)ლ

Permalänk
Medlem

Som M89 säger. en ny dörr kostar inte mycket, köp en och byt själv.
Om du inte får en vettig deal med hyresvärden förstås..

Visa signatur

i7 2600k | P8P67Deluxe | Noctua NH-D14 | KFA2 GTX1080 EXOC | Corsair 750W | Corsair Obsidian 800D | Dell U2412M
America's Army: Proving Grounds

Permalänk
Medlem

Med tanke på att det inte är en massiv dörr borde det inte kosta mycket. Ta kontakt med din hyresvärd om du vet att hen går att diskutera med. Erbjud dig att byta dörren till en likvärdig, med andra ord någon av ovanstående kring 300kr. Annars kommer du troligtvis få betala 1000kr om dom ska göra det.

Visa signatur

Spel: ASUS Z370 Prime-A | 16GB 3000Mhz | i5-8600K | Noctua NH-D14 | ASUS GTX 1080 | Sound BlasterX AE-5 | Supernova G2 650W | EVO 840

Media/Emulator: MSI Z270-A Pro | 8GB 2666MHz | i3 7350K 4,8GHz | Pure Rock Slim | MSI GTX 970 | EVGA Supernova G2 650W | EVO 840 250GB

Permalänk
Medlem

Jag tror inte att de byter dörr vid stambyte, det har de inte gjort där jag har bott i alla fall. Att du ska stå för kostnaden för ny dörr samt montering tycker jag är självklart. Det där är inget normalt slitage. Kolla bara på den andra dörren, som är lika gammal och som inte har ett stort hål i sig.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Den befintliga dörren är en billig dörr då det inte är massivt trä.
Hade det varit en "riktig" dörr hade den avlidne alkoholisten haft en trasig hand skulle jag gissa (om personen inte fick det ändå).

Visa signatur

"What doesn't kill you makes you smaller." -Super Mario

Permalänk
Medlem

Har likadana dörrar (tillsynes i alla fall) i min lägenhet och de är original från 64 då huset byggdes.
Jag säger prata med värden; de har säkert nån dörr i nåt förråd om det inte är en värd med typ tio lägenheter.
Problemet med att kolla vad bauhaus billigaste dörr kostar är att den kanske inte går att montera. Moderna dörrar är ca fem sex cm tjocka medan de här gamla dörrarna är knappt fyra så du får fixa dörrfodren också om du ska byta.
Tippen är ett annat tips på ställen där de kan ha såna dörrar samt att du kan tjuvkika i grannarnas förråd om nån har monterat bort och lagrat en sån dörr.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Svårt läge.
Som andra i tråden sagt bör det går att få tag på en ersättningsdörr rätt billigt själv.

Svåra med att fråga hyresvärden först är att man då kanske öppnar pandoras ask och sen inte tillåts lösa det själv?

En annan fråga är hur ”stor” värden är? Jag har en gång bott hos en såpas liten värd att som inte hade egna Fastighetsskötare, ett byte hade ju då blivit horribelt dyrt eftersom dom outsourcar jobbet..

Eventuellt så tar ju även värden betalt då det är självförvållat.

Kan även vara idé att kolla med nått snickeri om dom kan laga den.

Permalänk

Dörren är en gammal lamell-dörr från 60?-70-talet och kan inte ersättas såvida in hyresvärden (eller annan boende) har en till övers. Sätt upp en lapp i porten
Det finns säkerligen någonstans att beställa en sådan ifrån för runt 1000-lappen för det där är special och säljs inte på byggvaruhusen idag.
Då gamla gångjärn och nya dörrar inte passar så kanske man kommer undan med nytt blad och en adapter.
Annars är det ju karm, dörr, foder och montage som gäller såvida inte hyresvärden vill snickra dit ett nytt fäste, men det blir ju inte snyggt direkt.
Så någonstans runt 1500-2000kr skulle jag tro att dom debiterar om fastighetsskötaren monterar.

Visa signatur

Main: FD R2 - CoolerMaster Silent Pro M 700W - AsRock Z77E-ITX - Intel i5 3570K @ Stock - 4GB Corsair XMS3 1333MHz - Corsair SSD Force 3 Series 120GB - Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC 1GB - Win 7

Permalänk
Medlem

En av våra dörrar i vår gamla hyresrätt pajade, vi lyfte bara av den och ställde in den i ett litet förråd som fanns bredvid hallen, ingen sa ett knysst när vi flyttade, det var även ett hål i plastgolvet i sovrummet, de skulle säkert riva ut allt ändå och fixa nytt.

Visa signatur

Ny dator: Acer Predator Orion 5000 (RTX 3080)
[ I7 3770K @ 4.6Ghz | Asus 980 Ti 6GB | 16GB | Asus P8Z77-V PRO | Samsung 830 128GB | Corsair H100 | Cooler Master HAF X | Corsair AX 850W | Samsung DVD±RW ] [ Sony AF9 65" | Sony WF-1000XM3 | HTC Vive | Huawei P40 Pro | PS4 Pro | PS3 Slim | PS2 chippad | PS Vita | DS Lite | SNES Mini ]

Permalänk
Medlem

Kan dock vara ett problem om det är specialmått (läs äldre) på dörren. Vet att vissa större hyresvärdar har haft typ "egna" mått på dörrar osv. Så en normaldörr från exempelvis bauhaus passar inte. Då åker man på att byta karm och hela köret.
Bäst är att kolla med värden som sagt, kan ju vara att det ligger gamla dörrar i t ex någon källargång eller dylikt. Alternativt laga hålet och måla hela dörren vit.

Permalänk
Avstängd

Tack för svaren! Ja, jag borde ju bara kunna byta dörren själv och de andra dörrarna är så jävla fula ändå så de kan ju inte kräva att jag ska köpa nya dörrar till alla bara för att de ska matcha i färg och stil? Tapeterna är jävligt fula oxå och köket är som sagt var något 90-talsstuk (eller gamlare, jag kan inget om bygge).

Frågan är om man kan byta saker hur som helst när de pajar utan att tala med hyresvärden först? En toadörr är ju inte det viktigaste utseendemässigt imho, frågan är om detta, "kommuns bolag för bostadsförsörjning" (från wikipedia) håller med.

Jag ser nu att området där jag bor så byggdes lägenheterna runt 1950-60 och för cirka 1 år sedan bytte de senast ytterdörren till lägenheten och införde postboxes istället för direkt i dörren. Det är nu detta år som de började med stambyten på denna gata efter 40 år

EDIT:
Gångjärnen som dörren sitter på har höjden (inkl. gångjärnen från dörren) 10,5cm.
Dörren är cirka 72 cm bred, 4 cm djup, 203 cm lång/hög.
Innerdörrlåset i dörren är 14,5 cm högt, medan låsdelen i väggkanten är 8,5 cm högt.
Avståndet mellan gångjärnen där de sitter fast på dörren är 143 cm.

Låter det som en vanlig dörr må tro eller en specialare?

Visa signatur

"Företagsboendeförmedlare" | Min Überkill Dator: Processor: Intel Pentium P5 66 Mhz OC | Moderkort: ASRock P4I65G | Minnen: 2st Samsung 128MB PC133 | Grafikkort: Canopus GeForce 256 DDR | Lagring: IBM 350 4,4 MB | Operativsystem: DOS/360 | Chassi: Mercury Full-Tower ATX Chassis |

Permalänk
Medlem

Det är en sk "gabondörr" av gammal standard.

Beroende på måttet så kostar den sådan dörr idag;
BDL (Höjd 1913 mm) 2242:-
BD (Höjd 2013 mm) 1523:-

Detta är Swedoors prislistepriser. Alla hantverkare har rabatt på dessa priser.

Alla beslag går att återanvända.

För att beställa en sådan dörr, fyll i följande;

https://www.diplomatdorrar.se/bra-att-veta/gammal-standard/

Ta alla mått där och gå till din lokala bygghandlare.

Visa signatur

In the real world, size matters. And the big guy always win.

Jag har en svart dator med skärm och tangentbord.

Permalänk
Avstängd

Jag hittade en liknande "gammal standard"-dörr i mitt förråd (faktiskt två likadana, en med nyckel med den gick typ inte att låsa med riktigt, som om låset inuti var pajat eller något):

Den dörren gick att hänga på vid toaletten och stänga och låskolven gick in dörrkarmen(?) utan några problem. Men när jag skruvade loss och in låshuset från den trasiga toalettdörren och in i denna så blev det som om låskolven inte riktigt gick in exakt i dörrkarmen. För den ville inte låsa och dörren trycktes mot dörrkarmen. Jag antar att höjden där låskolven sitter i dörrtoalettens låshus är annorlunda än för kolven i denna dörr?

Annat problem är att det är annorlunda borrning i toalettdörren:

Här är båda dörrarna bredvid varandra med extradörren "installerad":

Frågan är om denna sida: http://www.lascentrum.se/shop/categories/view/l/innerdorrlas har ett kompatibelt innerdörrlås som skulle kunna gå att installera på plats i den gamla dörren? Då får jag ner kostnaden rejält och även "jag" kan installera en sådan utan problem, inte precis raketforskning.

Det viktiga verkar vara att hitta ett innerdörrlås som har rätt höjd från dess botten upp till dess låskolv så att den går in exakt i dörrkarmen:

Några idéer? Tack för all hjälp hittills!

Visa signatur

"Företagsboendeförmedlare" | Min Überkill Dator: Processor: Intel Pentium P5 66 Mhz OC | Moderkort: ASRock P4I65G | Minnen: 2st Samsung 128MB PC133 | Grafikkort: Canopus GeForce 256 DDR | Lagring: IBM 350 4,4 MB | Operativsystem: DOS/360 | Chassi: Mercury Full-Tower ATX Chassis |

Permalänk
Medlem

Om det bara skiljer pyttelite på låskolven kanske du kan slipa/fila till det så det passar.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem
Skrivet av AplAy:

Jag hittade en liknande "gammal standard"-dörr i mitt förråd (faktiskt två likadana, en med nyckel med den gick typ inte att låsa med riktigt, som om låset inuti var pajat eller något):
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/25358186_10156015137303023_4739187438587729249_o.jpg?oh=e8e5e6fd594ba903d3fd36ded8c82d31&oe=5ABC2A71

Den dörren gick att hänga på vid toaletten och stänga och låskolven gick in dörrkarmen(?) utan några problem. Men när jag skruvade loss och in låshuset från den trasiga toalettdörren och in i denna så blev det som om låskolven inte riktigt gick in exakt i dörrkarmen. För den ville inte låsa och dörren trycktes mot dörrkarmen. Jag antar att höjden där låskolven sitter i dörrtoalettens låshus är annorlunda än för kolven i denna dörr?

Annat problem är att det är annorlunda borrning i toalettdörren:
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/25358417_10156015137413023_4295310906682269105_o.jpg?oh=858edbdfc57e87ffcecd6d671c97dd5a&oe=5A8A4042

Här är båda dörrarna bredvid varandra med extradörren "installerad":
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/25299610_10156015137418023_2071689311543776998_o.jpg?oh=b755103d0e5d277ea7a8eb37c1ea1d94&oe=5A8E5074

Frågan är om denna sida: http://www.lascentrum.se/shop/categories/view/l/innerdorrlas har ett kompatibelt innerdörrlås som skulle kunna gå att installera på plats i den gamla dörren? Då får jag ner kostnaden rejält och även "jag" kan installera en sådan utan problem, inte precis raketforskning.

Det viktiga verkar vara att hitta ett innerdörrlås som har rätt höjd från dess botten upp till dess låskolv så att den går in exakt i dörrkarmen:
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/25311197_10156015137293023_5559616669225001051_o.jpg?oh=2af873ebf3f05145c9674abb568f9e54&oe=5A89FDB1

Några idéer? Tack för all hjälp hittills!

Du kan kika om någon annan av dina innerdörrar går att sätta som toadörr och sedan sätta den dörr du nu hittat i dess ställe. Det är om någon av dina andra innerdörrar passar bättre än den du hittat. Jag hoppas att jag var tillräckligt otydlig

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Avstängd

Värdet på den dörren är 3 kr max om man räknar med åldersavdrag. Det är mer eller midre omöjligt att hitta en lika dan ny så antingen får du börja springa runt i varje 60-talsvilla och hoppas att någon ska slänga skiten. Hade exakt den typen i huset jag är uppväxt i, fast utan hål i.

Kolla med dina grannar om någon har en stående eller om du helt enkelt kan sno en dörr som inte kommer behövas från din nya lägenhet.

Visa signatur

Chassi: Fractal Design Define R3 Black, Mobo: ASUS Z170 Pro Gaming, CPU: Intel i7 6700K, kylning CM Hyper 212 EVO, RAM: 32 GB Hyper X 3000 mhz, GPU: Nvidia MSI 1080 Gaming X, PSU: XFX Core Edition Pro 750W, Mus: Logitech G700, Tgb: Corsair Raptor K30, OS: Win10

Permalänk

Du är inte ansvarig för låsets funktion, du har en hyresrätt.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av AplAy:

Det viktiga verkar vara att hitta ett innerdörrlås som har rätt höjd från dess botten upp till dess låskolv så att den går in exakt i dörrkarmen:

Några idéer? Tack för all hjälp hittills!

Höjden borde inte vara så stora problem om du har en såg. Det måste finnas någon form av trästomme runt om i dörren som du kan såga av nerifrån för att få rätt höjd upp till låset.

Visa signatur

Chassi: Fractal Design Define R3 Black, Mobo: ASUS Z170 Pro Gaming, CPU: Intel i7 6700K, kylning CM Hyper 212 EVO, RAM: 32 GB Hyper X 3000 mhz, GPU: Nvidia MSI 1080 Gaming X, PSU: XFX Core Edition Pro 750W, Mus: Logitech G700, Tgb: Corsair Raptor K30, OS: Win10

Permalänk
Medlem

Vore jag dig så skulle jag hävda att låset inte fungerat på väldigt länge sen lämna det där. Du har ju en hel dörr nu.

Jag hade inget fungerade lås till min toa när jag bodde i hyresrätt, då jag aldrig låste dörren då jag oftast var ensam hemma. Det hade kärvat ihop totalt vid besiktning. När jag hade gäster så var det så pass litet så man visste att det är någon där ändå, så det behövdes inte låsas. De skrev upp det på en lista sen var det inte mer med det. Jag behövde inte betala någonting för att låset inte fungerade.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Stefflo:

Höjden borde inte vara så stora problem om du har en såg. Det måste finnas någon form av trästomme runt om i dörren som du kan såga av nerifrån för att få rätt höjd upp till låset.

Jag vet inte om jag uttryckt mig fel. Själva hålet i väggen som låskolven går in i menar jag när jag säger "dörrkarmen" vilket troligen är felaktigt uttryckt av mig. Kan inte alla snickeri-termer. Det verkar som om låskolven sitter en aningen för lågt (eller sitter den för långt in i den andra dörren som gör den omöjlig att låsa?) i toalettdörrens innerdörrlås.

Skrivet av tobberman:

Vore jag dig så skulle jag hävda att låset inte fungerat på väldigt länge sen lämna det där. Du har ju en hel dörr nu.

Jag hade inget fungerade lås till min toa när jag bodde i hyresrätt, då jag aldrig låste dörren då jag oftast var ensam hemma. Det hade kärvat ihop totalt vid besiktning. När jag hade gäster så var det så pass litet så man visste att det är någon där ändå, så det behövdes inte låsas. De skrev upp det på en lista sen var det inte mer med det. Jag behövde inte betala någonting för att låset inte fungerade.

Problemet är då om hyresvärden får för sig att testa den gamla dörren då bara för att kontrollera att låset inte funkar, vilket det gör helt utmärkt även om jag aldrig använt det då jag bott själv alla dessa år och sällan haft besök.

Visa signatur

"Företagsboendeförmedlare" | Min Überkill Dator: Processor: Intel Pentium P5 66 Mhz OC | Moderkort: ASRock P4I65G | Minnen: 2st Samsung 128MB PC133 | Grafikkort: Canopus GeForce 256 DDR | Lagring: IBM 350 4,4 MB | Operativsystem: DOS/360 | Chassi: Mercury Full-Tower ATX Chassis |

Permalänk
Medlem

Du behöver väl inte säga att du har bytt dörr.
Om frågan kommer upp om att det inte går att låsa så säger du bara att så har det varit hela tiden du bott där, och det har aldrig varit ett problem för dig så du har inte tagit upp det med värden.

Permalänk
Medlem

Visst ska hyresvärden hantera det som är normalt slitage. Men viktigt att komma ihåg, hål i dörrar/väggar är inte att bedöma som normalt slitage.

Visa signatur

-EP45-DS3 -C2D 8500 -8GB OCZ DDR2 PC6400 -PowerColor 7990 -Corsair 850W -LG W2600HP BF

Permalänk
Medlem
Skrivet av AplAy:

Det viktiga verkar vara att hitta ett innerdörrlås som har rätt höjd från dess botten upp till dess låskolv så att den går in exakt i dörrkarmen:

Några idéer? Tack för all hjälp hittills!

Det är mycket enklare att "flytta hålet" i dörrkarmen. Skruva bort blecket, jobba med hammare och stämjärn, skruva tillbaks och sen lite spackel för att täcka över gamla hålet.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Drickz:

Med tanke på att det inte är en massiv dörr borde det inte kosta mycket. Ta kontakt med din hyresvärd om du vet att hen går att diskutera med. Erbjud dig att byta dörren till en likvärdig, med andra ord någon av ovanstående kring 300kr. Annars kommer du troligtvis få betala 1000kr om dom ska göra det.

Ser ju ut som att någon dragit en näve i den i ilska. Vore det en massiv dörr hade det nog varit rätt mycket dyrare, mest för att näven antalgigen gått sönder före dörren.

Permalänk
Medlem
Skrivet av AplAy:

Tack för svaren! Ja, jag borde ju bara kunna byta dörren själv och de andra dörrarna är så jävla fula ändå så de kan ju inte kräva att jag ska köpa nya dörrar till alla bara för att de ska matcha i färg och stil? Tapeterna är jävligt fula oxå och köket är som sagt var något 90-talsstuk (eller gamlare, jag kan inget om bygge).

Frågan är om man kan byta saker hur som helst när de pajar utan att tala med hyresvärden först? En toadörr är ju inte det viktigaste utseendemässigt imho, frågan är om detta, "kommuns bolag för bostadsförsörjning" (från wikipedia) håller med.

Jag ser nu att området där jag bor så byggdes lägenheterna runt 1950-60 och för cirka 1 år sedan bytte de senast ytterdörren till lägenheten och införde postboxes istället för direkt i dörren. Det är nu detta år som de började med stambyten på denna gata efter 40 år

EDIT:
Gångjärnen som dörren sitter på har höjden (inkl. gångjärnen från dörren) 10,5cm.
Dörren är cirka 72 cm bred, 4 cm djup, 203 cm lång/hög.
Innerdörrlåset i dörren är 14,5 cm högt, medan låsdelen i väggkanten är 8,5 cm högt.
Avståndet mellan gångjärnen där de sitter fast på dörren är 143 cm.

Låter det som en vanlig dörr må tro eller en specialare?

Vill du göra en riktig fuling kan du nog ta din andra innedörr och sätta där istället. De lär antagligen inte säga så mycket. Vi hade likadana dörrar i skärholmen för 10 år sedan när vi bodde där och då saknades vardagsrumsdörren. Varken vi eller hyresvärden brydde oss.