Modertkort? Vattenkylning/Noctua NH-D15? Vilka ram minnen?

Permalänk
Medlem

Modertkort? Vattenkylning/Noctua NH-D15? Vilka ram minnen?

Tjena!

Så som rubriker lyder så sitter jag och funderar på vad jag ska köpa till mitt nya pågående bygge.

Har här hemma bredvid mig en i7 8700k + 1070, samt resterande tillhörigheter.

Antar att de blir ett par ram minnen på 3000 mhz, funderar dock på vilken tillverkare som är "bäst"?
Funderar även på vattenkylning eller noctuan, ska väl inte överklocka något grovt, men kanske klockar upp den en bit.

Sist men inte minst så funderar jag på mdoerkort, har absolut ingen susning om vad jag ska välja, så hoppas någon kan välja åt mig. O.o

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

@Dunkad: Nu kommer jag låta elak men alla dina svar går att få svar på genom att fundera över vad för krav du har och vad du vill få ut av ditt bygge.

Om du frågar mig så är det rätt enkelt att välja vilka komponenter man ska ha. Det viktigaste är att sätta viktiga krav och mål som bygget ska uppfylla. Sen letar du på de delar som uppfyller dessa riktlinjer till den budget du satt.

Varför säger jag detta då? Visst kan vi komma med förslag med det finns ingen som kan sätta kraven åt dig. Däremot kan jag dela med mig av min filosofi vid databygge, och det i synnerlighet av din enda eller primära dator. Sätt först ett krav på hur pass länge du vill att datorn ska vara i bruk (dess levnadscykel) och bestämd därefter budget. Mitt råd är att ju längre den ska leva, ju dyrare grejer kan du köpa.

Och varför detta då? Jo, för att när du slår ut kostnaden på en längre tid så sjunker bördan på din inkomst i tid. Om du exempelvis har tänkt att använda datorn i 4 år så finns det t.ex. ingen anledning att snåla på ett moderkort... varpå du kanske väljer ett för 2000 kr istället för 4000 kr. Utslaget på 48 månader så pratar vi om en extra kostnad på ~45 kr per månad. Jobbar du en övertidshelg eller något liknande så har du snart tjänat in dessa pengar rätt omgående.

Så fundera kring dessa grejer. Om du har råd samt tänker använda datorn längre i tid så köp lite värre grejer. Om inte... ja då kan dra åt snaran lite.

Personligen snålar jag aldrig in på grejer. Nu har jag visserligen en ganska dyr dator men låt oss säga att jag skulle köpa en 8700K och använda den i upp till 4 år. Då hade jag definitivt valt än av de värre moderkortet som t.ex. Asus Apex eller något liknande, och åtmistone 32 GB RAM. Troligtvis hade mitt mål i slutändan varit att ha det maximala på 64 GB. Som kylning hade jag tagit något av den dyrare klassen. Kanske en Corsair H115i och frontmontera den.

Om min budget hade varit snävare och livscykeln kortare (1-2 år) så kanske jag hade satsat på ett moderkort för 2000 kr, RAM på max 32 GB och eventuellt någon billigare kylning. Men troligtvis så hade jag fortfarande valt en Corsair H115i. Jag hade definitivt inte valt Be Quiet Pure Rock eller Cooler Master 212 Hyper Evo. De är två kylare jag näst intill kan spy över. De är inte dåliga men jag tycker allt för många människor rekommenderar dessa till andra människor som har avsikten att överklocka. De är billiga och dugliga för lättare ändamål men alldeles för "overrated" för tyngre situationer. Gör inte misstaget med att köpa en dator för 12-20 000 kr och sedan en kylare för 300 kr på det... och sedan spamma forumet med förfrågan om varför din processor går så varmt. Mitt råd är att du besparar dig själv den mödan.

Visa signatur

CPU: Intel i9 7980XE @ 4.4 GHz | Moderkort: ASUS Rampage VI Extreme | Grafikkort: MSI 1080 Ti Seahawk EK X | RAM: Corsair Dominator Platinum 3000 MHz 64 GB @ 3466 MHz | Chassi: Phantek Enthoo Primo | Nätagg: Seasonic Prime 1000W Titanium | Kylning: Custom singel loop, 4 radiatorer och 2 pumpar | Skärm: LG 38UC99

Permalänk
Medlem

har en Noctua NH-D15 som kyler en 8700k fungerar ypperligt till att klocka till 5ghz men överväger starkt att delidda min och ersätta med kylpastan med flytande metall.

Permalänk
Medlem

@Nephitis: Tycker inte att du låter elak alls!
Som sagt så har jag inge vidare koll på skillnad på moderkort och moderkort, samt ram minnen. T.ex vad som skiljer dom 3 apex korten?
Hade väl tänkt att datorn ska hålla minst 4 år iaf, grafikkortet kan eventuellt bytas ut tidigare!
Sen kommer vi till ram minnena, visst kan jag köra på 32 GB, vet då inte om jag ska köra på 2666mhz, eller typ 3200mhz. Och skiljer sig de då något märkvärdigt emellan märkena på minnena?

Har inte direkt någon budget att följa, men sen är jag väl inte så sugen på att köpa en dator för 25 000:-.

Sitter förövrigt på ett fractal design r5!

Permalänk
Medlem

Både D15 och h115i lär du bli mer än nöjd med. Jag körde på en h115i samt ett par bättre fläktar (stock är hämska!) och är nöjd med det. Bror lite på vad du känner för. h115i med nya fläktar kostar ju en hel del extra för minimala skillnader i prestanda.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Maximus X Hero - 8700k @5.1GHz - H115i - 32GB LPX@3466MHz - MSI 980Ti Gaming - EVGA SuperNova 750 G2 - Asus vg248qe - FD R5

Permalänk
Medlem

@Elghinnarisa: Lutar åt d15. Vad fick dig att välja ASUS ROG MAXIMUS X HERO?
Samt vad fick dig att välja 3466mhz minnen? Är de nå större skillnad om man kör på 3200mhz?

Permalänk
Medlem
Skrivet av Dunkad:

@Elghinnarisa: Lutar åt d15. Vad fick dig att välja ASUS ROG MAXIMUS X HERO?
Samt vad fick dig att välja 3466mhz minnen? Är de nå större skillnad om man kör på 3200mhz?

Ville köpa något värre moderkort, har tidigare bra erfarenheter av Asus maximus brädor.
Och minnena blev som den blev lite på grund av lagerstatus och att jag inte orkade vänta mer på delarna, hade redan väntat ett bra tag på min 8700k

Någon större skillnad tror jag knappast. Mina har nog inte helt optimalt latency (dr har hög latency dvs.) men det gör överlag inga större skillnader.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Maximus X Hero - 8700k @5.1GHz - H115i - 32GB LPX@3466MHz - MSI 980Ti Gaming - EVGA SuperNova 750 G2 - Asus vg248qe - FD R5

Permalänk
Medlem

@Dunkad: Beroende på storleken på RAM kittet så brukar jag personligen ta den snabbaste hastigheten som plånboken tillåter. Det är generellt lättare att ta något snabbare minne och eventuellt klocka ner eller "litegrann" upp det... än att ha något segt minne som man måste klocka upp och eventuellt ofantligt mycket också.

Då jag köpte ett 64 GB kit och kanske kommer expandera detta till ytterligare 64 GB för totalen 128 GB så är typ 3000 MHz det snabbaste och billigaste att få tag i. Men jag kör mina minnen i 3466 MHz vilket jag antar är ganska snabbt för så stora minnen.

Vad gäller moderkort så finns det typ bara ett Apex kort per plattform. I det stora generella så är dessa moderkort specifikt gjorda för tyngre överklockning. I och med det så "kan" de sakna vissa funktioner. Exempelvis så stödjer Rampage VI Apex X299 enbart 64 GB minne.

Men i ditt fall så hade jag tagit en primär titt på Asus Maximus IX CODE och kanske till och med Maximus X Formula. Men jag rekommenderar att du fokuserar på IX Code då X Formula är gjord för vattenkylning. Den har ett EK vattenblock på VRM och troligtvis är det detta du betalar något extra för... och troligtvis är den näst intill identisk till IX Code. De ser då iallafall likadan ut. Därefter hade jag även hållit Apex moderkortet i åtanke.

Så personligen hade jag inte köpt något billigare moderkort. Du kan även titta på Gigabyte och MSI motsvarigheter. För mig är moderkortet en så viktig komponent i datorn och man kan göra sig en rejäl björntjänst genom att kosta på sig lite här. I synnerlighet om man är ute efter funktionaliteter som WIFI, portar och liknande.

Visa signatur

CPU: Intel i9 7980XE @ 4.4 GHz | Moderkort: ASUS Rampage VI Extreme | Grafikkort: MSI 1080 Ti Seahawk EK X | RAM: Corsair Dominator Platinum 3000 MHz 64 GB @ 3466 MHz | Chassi: Phantek Enthoo Primo | Nätagg: Seasonic Prime 1000W Titanium | Kylning: Custom singel loop, 4 radiatorer och 2 pumpar | Skärm: LG 38UC99

Permalänk
Medlem

@Nephitis: Gillar Asus sen tidigare moderkort, så blir nog ett Asus igen. Kanske är helt ute och cyklar nu men hittar inget Asus Maximus IX CODE som är för 8th generation processorerna? Endast för 7th?

Permalänk
Medlem
Visa signatur

CPU: Intel i9 7980XE @ 4.4 GHz | Moderkort: ASUS Rampage VI Extreme | Grafikkort: MSI 1080 Ti Seahawk EK X | RAM: Corsair Dominator Platinum 3000 MHz 64 GB @ 3466 MHz | Chassi: Phantek Enthoo Primo | Nätagg: Seasonic Prime 1000W Titanium | Kylning: Custom singel loop, 4 radiatorer och 2 pumpar | Skärm: LG 38UC99

Permalänk
Medlem

@Nephitis: haha tack...

Permalänk
Medlem

@Nephitis

Värt att tänka på är att X Apex enbart stöjder 32GB minne för framtiden också.

Utöver de små skillnaderna ser jag inte större anledning till att välja varken Apex eller Code. Skillnaderna är helt enkelt inte stora nog.

Apex går hårt på överklockning. Det är utökat ATX, med färre Sata kontakter, max 32GB minne, nedbantad ljudkrets och har 2st gigabit portar.

Code istället är mer eller mindre som Hero, fast fler USB portar, bluetooth och WIFI.

Ser ingen anledning att betala 600kr extra för en Apex, eller 1000kr extra för en Code.
När det du får inte är speciellt markant.

Ska du klocka till max och det är allt du vill, Kör på Apex eller andra high-end brädor.

Code vet jag inte vad det är som gör speciellt, varför inte bara en Hero med WIFI? Har dock dålig koll på Code brädan överlag.

Och Hero kostar redan 3000kr. Det är redan ett påkostat moderkort.

Det känns bara som att gå över ett Hero känns lite.... bortkastat. TS verkar inte riktigt ha behovet av det dyraste moderkortet som finns direkt

https://www.prisjakt.nu/produkt.php?j=4511843,4505305,4505312

Att lägga 4500kr för en Formula bräda känns lite si så där. Då har man nog extremt specifika krav på vad man gör och då vet man nog ganska långt innan vad man är ute efter.

Om TS nu inte ser till att nytta alla de extra sakerna moderkortena har, och klockar ordentligt.
Vad har han då tjänat på ett Formula emot ett 1800kr moderkort?
Inget, faktiskt. Inget alls troligen.
Eventuellt lite högre kvalité och kanske klarar sig lite längre innan något går sönder. Men pengarna sparade var så pass stora att han kan köpa ett nytt och fortfarande ha pengar kvar om det skulle vara så.
Även om jag inte tror att det kommer gå sönder så pass snabbt oavsett.

Det känns bara lite konstigt att rekommendera att TS kollar på moderkort som kostar lika mycket som det GTX 1070 som han har hemma. När det inte finns något TS sagt han är ute efter eller specifikt vill göra, som kräver ett sådant dyrt moderkort.

Visa signatur

Maximus X Hero - 8700k @5.1GHz - H115i - 32GB LPX@3466MHz - MSI 980Ti Gaming - EVGA SuperNova 750 G2 - Asus vg248qe - FD R5

Permalänk
Medlem

@Elghinnarisa: Jag har redan förklarat hur man "kan" resonera vid köp av datorer. Återigen, om man ställer datorns livscykel i tid så kan det i slutändan bli mer givande att betala lite extra. Men som sagt, det beror alldeles på livssituationen och var någonstans i livet man är.

Är man en student eller bor hemma med lite sommarjobb här och där, för all del, kör på en billigare dator. Är man singel och har en rullande anställning så kan man lägga lite mer krut på sitt intresse. Har man fru/sambo och barn så kan man lägga sig någonstans i mitten.

Men som sagt, jag ser personligen ingen anledning att dra ner på kostnader på en dator man ska ha i upp till 4 år eller eventuellt något år till. Då är 2000 kr mellan ett moderkort för 2000 kr och 4000 kr en väldigt rätt liten peng. Man behöver inte köpa det värsta av allting, men moderkortet är något som jag personligen sällan drar in på.

Och låt oss portionera att personen i fråga har en lön på 17 000 kr med levnadskostander på kanske max 7000 kr. Då sparar man 10 000 kr i månaden, och slår man ut det på 2 eller 3 månader så är ett dyrare moderkort redan intjänat. På de 3 månaderna så kan man lägga undan 1000 kr i månaden för totalen 3000 kr i extra budget till ett värre moderkort och kanske något annat.

Men om vi ska snacka lite seriöst så har jag fått intrycket av att många här på Sweclockers eller datoranvändare i allmänhet... impulsköper datorgrejer som de sedan antingen inte har råd med eller blir missnöjda med. Det räcker med att titta på Sweclockers marknad så får man intrycket näst intill på en gång. Det behöver inte vara fel mentalitet men det kanske fortfarande säger något. Och där får man ju se tillbaka på sig och fundera om man vill bespara sig den mödan eller falla i en liknande fallgrop vid ett datorköp.

@Dunkad: Mitt svar till dig är att jag rekommenderar dig köpa de komponenter du har råd med och tror dig komma bli nöjd med i de 4 år du tänkt använda datorn. Antingen tänker du kortsiktigt med risken att falla i ovannämnda fallgrop, eller så tänker du långsiktigt med mindre risk att bli missnöjd.

Visa signatur

CPU: Intel i9 7980XE @ 4.4 GHz | Moderkort: ASUS Rampage VI Extreme | Grafikkort: MSI 1080 Ti Seahawk EK X | RAM: Corsair Dominator Platinum 3000 MHz 64 GB @ 3466 MHz | Chassi: Phantek Enthoo Primo | Nätagg: Seasonic Prime 1000W Titanium | Kylning: Custom singel loop, 4 radiatorer och 2 pumpar | Skärm: LG 38UC99

Permalänk
Medlem

@Nephitis det håller jag med om, även jag köper gärna lite dyrare saker i hopp om att kunna överklocka bättre och andra smidiga funktioner som det eventuellt kan ha.

Men i TS fall känns det lite väl att rekommendera moderkort för närmare 4500kr, som nästan ingen på ens sweclockers kör med. Det är high end även inom denna krets av entusiaster.
i TS fall känns ett X Hero eller annat runt den prisklassen mycket mer passande. Och även X hero är som sagt, ett påkostad moderkort. Det är ingen billig sak direkt.

Det är skillnad på att lägga ut lite extra för att köpa kvalités produkter, och direkt gå på dyraste som finns enbart för att det är dyrt.
Som sagt har X Apex ingen speciell fördel jag tror TS är interested av, det är inte direkt en bättre produkt i detta fall.
X code kan jag lite om, man ser ut som ett X hero mer eller mindre. Fast några extra USB och medföljde Wifi.

Det är klart det inte blir allt för dyrt om man slår ut det över flera år, men det är oavsett pengar. Hur man än ser på det. Och det finns ingen mening att betala extra för något man inte ens har användning av.

I ditt fall kanske du har det. TS kanske har det också, men ej vad jag är medveten om. Och då känns det dumt att rekommendera någon som kanske inte vet, att slänga iväg 4000kr+ på ett moderkort han mest troligt inte behöver.

Jag anser inte att ett X hero(eller motsvarande runt det priset) för 3000kr skulle klassas som ett 'undermåligt impulsköp' som du verkar tycka att det är.

Finns det någonstans vad TS har sagt, som du skulle kunna motivera honom att köpa ett 4500kr Formula emot ett 3000kr X hero, eller är det bara för att "dyrare = bättre" du tänker? För jag har ännu inte sätt något vettigt argument varför ett Formula skulle göra TS nöjdare med sin dator mer än "det kostar mer".

Istället för att hitta vad som passar TS verkar du spendera mer tid att motivera varför du tycker ett 4500kr moderkort är ett bättre inköp för att det inte kostar så mycket om man slår ut kostnaden över några år.

Det är en sak att gå från ett 1000kr moderkort upp till ett 3000kr moderkort. Men utöver det så är skillnaden.... minimal, om ens det. Knappt någon. I den prisklassen är det snarare nischade funktioner som säljer.

Förklara gärna, exakt och specific. Vad exakt är det som är bättre med ett X Formula eller X Apex eller X Code över t.ex. X hero? Vad precis, är det som skulle göra det bättre för TS i detta fall?
För jag kan inte komma på någon anledning alls än så länge varför TS skulle vara motiverade att spendera så mycket pengar på ett moderkort.

Jag tänker eftersom du tycker att många gör impulsköp och kanske blir missnöjda måste det finns något som gör att du rekommenderar ett X formula mer än att det är dyrare att köpa. Något man kan peka på och säga "detta är bättre, här är varför".

Visa signatur

Maximus X Hero - 8700k @5.1GHz - H115i - 32GB LPX@3466MHz - MSI 980Ti Gaming - EVGA SuperNova 750 G2 - Asus vg248qe - FD R5

Permalänk
Medlem

@Elghinnarisa: Om du finläser mina svar så märker du att jag varken är för eller emot det ena eller det andra moderkortet. Det jag nämner ett flertal gånger är att jag rekommenderar TS att slå ut budgeten i relation till livscykel och uppgraderingsintervall. Och att "han" eller "hon" sedan får gå till sig själv och sitt "egna" omdöme vad som bör gälla för han eller hennes köp... men med mina svar i eventuell åtanke.

Det är en ofantlig skillnad mot att säga som många här säger, "köp produkt A och produkt B". Jag lämnar även motivering och funderingen till TS för i slutändan så är det personen i fråga som ska ta beslutet. Och om du finläser mina svar i de flesta trådar så använder jag ordet "personligen tycker jag..." och det gör jag för att poängtera att det är min personliga åsikt i vad det är jag säger... men att det inte behöver vara applicerbart i det diskuterade ämnet.

Och slutligen så kan jag bara nämna att jag aldrig sa att 3000 kr är ett budget moderkort. Däremot kan jag säga att allting under 2000 kr anser jag vara low-end och allting under 1000 för ren budget. Allt mellan 2000-3000 anser jag är midrange, och allt ovanför 3500 mot 6000 är för mig high-end när det kommer till moderkort.

Och om du ända vill ha svar på frågan så kan jag redan nu säga att jag... personligen... väljer moderkort någonstans mellan 2500-4500 kr för ett sådant här bygge. Om vi pratar ännu dyrare byggen som 7900X, Threadripper 1920X och uppåt så pratar vi moderkort för 3500-6000 kr. Och än en gång... jag slår ut kostnaden i tid samt i relation till byggets användningsområde och syfte.

Men jag kan återigen säga till TS, @Dunkad: Kolla in de produkter jag nämnt men gör en egen bedömning om det faller in i din budget, användningsområde och uppgraderingscykel. Jag sätter absolut inga krav på att du ska köpa någon av de moderkort som jag nämnt, eller likvärdiga varianter. Däremot kan jag dela med mig av den kunskap jag besitter gällande både X299 och X370 plattformarna, och det är at Z370 för 8700K är en mer begränsad plattform i det faktum att moderkorten för under 2000 kr är ganska begränsande från fabrik. Prestandamässigt? Nej men rent skalbarmässigt. Och det enklaste du kan göra är att kolla vad för portar och anslutningar de har. Det säger näst intill allting om vad för moderkort du köper samt de möjligheter du har när vi pratar om en uppgraderingscykel på 4 år. Sen får du återigen gå till dig själv och fundera kring om det är något du kan motivera i ett köp eller ej.

Den bedömningen lämnar jag till TS. Det är inte jag som ska ha datorn så för mig kvittar det vad som blir köpt. Så länge TS blir nöjd. Och om TS vill ha fler motiveringar och förklaringar till mina resonemang så får han eller hon ställa dem frågorna. Jag ser personligen ingen mening med att förklara mina argument inför andra människor som inte har något personligt intresse i diskussionen, eller som enbart är ute efter att felförklara/tillrättavisa/konvertera en annan diskussionsdeltagare.

Men om du ändå vill presentera motargument till mina resonemang så rekommenderar jag att du presenterar dem inför TS och inte inför mig. Det är ju inte med mig du ska föra diskussionen med utan faktiskt med TS.

Visa signatur

CPU: Intel i9 7980XE @ 4.4 GHz | Moderkort: ASUS Rampage VI Extreme | Grafikkort: MSI 1080 Ti Seahawk EK X | RAM: Corsair Dominator Platinum 3000 MHz 64 GB @ 3466 MHz | Chassi: Phantek Enthoo Primo | Nätagg: Seasonic Prime 1000W Titanium | Kylning: Custom singel loop, 4 radiatorer och 2 pumpar | Skärm: LG 38UC99

Permalänk
Medlem

@Nephitis @Elghinnarisa

Bor hemma och jobbar heltid så har egentligen pengar för att köpa vad som, men lutar nog åt ett hero kort ändå. Känner inte att jag behöver wifi heller då jag inte använder de, så 3000:- blir perfekt. Kör dock på 32 GB, men med 3200 mhz, för de är de dom verkar ha hemma på inet. Tack för hjälpen!

Dock något jag kom på är om man ska satsa mer på mhz eller på lägre latency? Gällande ram minnena.

Permalänk
Medlem

@Dunkad: Såhär brukar jag resonera vad gäller köp av minnen. Först prioriterar jag storleken på minnena i GB. Därefter går jag på MHz då det är generellt lättare att klocka ner eller upp denna hastighet om man har snabbare minnen redan från början. Därefter går jag på timings då det har för mig personligen en mindre påverkan på prestanda. Dessutom upplever jag att det är svårare att pilla med timings än vad det är med MHz. Så ja, vill man få ut lite mer gratis prestanda utan några större utmaningar och huvudvärk så prioriterar jag MHz före timings.

Jag tror att 3200 MHz och 32 GB som du funderar kring att införskaffa skulle bli rätt bra för ditt kommande 8700K bygge. Och skulle du vilja trycka upp minnena i en högre hastighet så kan jag tänka mig att det kan gå att nå kanske 3600 MHz. Om detta blir aktuellt så kan du prova med att köra med samma klockhastighet och timings som en likvärd stor RAM modul men snabbare modell från samma tillverkare.

Det gör jag just nu med mina 64 GB Corsair minnen. De är ursprungligen 3000 MHz men jag kör med samma MHz och timings som de snabbaste Corsair Dominator Platinum minnerna på 3466 MHz och 64 GB.

Visa signatur

CPU: Intel i9 7980XE @ 4.4 GHz | Moderkort: ASUS Rampage VI Extreme | Grafikkort: MSI 1080 Ti Seahawk EK X | RAM: Corsair Dominator Platinum 3000 MHz 64 GB @ 3466 MHz | Chassi: Phantek Enthoo Primo | Nätagg: Seasonic Prime 1000W Titanium | Kylning: Custom singel loop, 4 radiatorer och 2 pumpar | Skärm: LG 38UC99

Permalänk
Medlem

@Nephitis: Då blir de så! Tack för funderingarna och återigen tack för hjälpen med de hela!

Permalänk
Medlem

Ska man överklocka lite mer rejält så förstår jag resonemanget om att satsa på lite dyrare moderkort t.ex.

För där är det ju i regel så att moderkorten med en kraftigare strömförsörjning för CPU:n är dyrare.

Ska man köra på "stock-settings" eller bara överklocka lite måttligt har det nästan ingen betydelse vilket av Z370-korten man väljer, bortsett från de allra billigaste. Ett moderkort för 3000 kr håller inte längre än ett som kostar 1500 kr, även om det såklart finns undantag som alltid.

Drar man ingen nytta av den extra funktionalitet (om det nu ens finns, vissa moderkort är dyra utan att erbjuda något speciellt extra) man betalar premium för så tycker jag det är bortkastade pengar oavsett om man har datorn i 5 eller 10 år.

Samma sak med RAM, speciellt med dagens priser. Där ska man köpa den mängd man behöver nu och inte vad som kanske skulle kunna komma att användas om 10 år. Det skiljer OERHÖRT mycket mer prismässigt än prestandamässigt, om man ska lita på testerna.