Hej!
Vi har en surround (Harman Kardon) med kabel till tv´n. Kan man ersätta kabeln med Bluetooth? Vilka grejor behövs? Blir ljudet bra eller märkbart sämre?
Hoppas att någon kan hjälpa mig med detta. Tack på förhand!
/Bosse
BT stöder bara två kanaler vilket är en stor begränsning i ditt fall. Du kan förstås köra exempelvis Dolby ProLogic 2 eller liknande för att få ut flera kanaler från stereosignalen, men det blir inte alls lika bra. Sen är inte ljudkvaliteten lika bra som med kabel ens för stereo, även om det har blivit bättre på senare tid. Risken är också att BT innebär en fördröjning i ljudet, vilket innebär att det inte blir synkat mellan ljud och bild liksom. Så svaret är med största sannolikhet nej, det går inte, framför allt inte utan rätt stor kvalitetsförlust.
För mer detaljerat svar behövs mer info om vilka saker du försöker koppla ihop. Är det en surround reciever eller någon form av integrerad hemmabio? Hur är det kopplat idag?
Spelnyheter från FZ
Copyright © 1999–2025 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.