▪ R5-5600x - Aurous x570 elite - 32 GB DDR4 - MSI RTX 3060ti OC
▪ Nintendo Switch - iPhone XR
Bärbar gaming-dator till grabben. Vad är need och vad är nice?
Har själv inte spelat ordentligt på många år, och är inte riktigt inne i matchen. Behöver därför lite hjälp.
Grabben, som är 12, spelar nu på PS4 men är sugen på att själv köpa en gaming-laptop för sparade pengar (med lite skarvning från mig). Jag är ju såklart angelägen om att han får maximal valuta för sina pengar. Helst hade jag satsat på att bygga en dator till honom, men tyvärr bor han växelvis hos mig och sin mamma, så laptop får det nog bli.
Så, några frågor:
Går det ok att spela på "bara" laptopen (åtminstone till en början), eller är extern skärm och tangentbord nödvändigt?
Grafikkrets, där går det att leva med en GTX1060, eller? Kollade på några datorer på Elgigantens sajt, och där presenterade de prestandasiffror från 'Futuremark' på en del speltitlar, och där verkade steget från 1050 till 1060 göra all skillnad i världen.
Processor, hur avgörande är valet mellan i7-7XXX och i5-7XXX, eller eventuellt i5/7-8XXX?
Hårddisk, räcker verkligen en 256GB SSD som många säljs med, eller behöver jag ha en med 256GB+1TB? Tar inte ett spel flera tiotals GB vid installation?
/GC
Hej
för det första, vad för summa har ni tänkt lägga? det är ganska avgörande för vad man eventuellt får göra avkall på.
skall man ha laptopen som primär spelmasking hade jag valt 17 tum. har det själv i min laptop och det är helt ok att spela på .
denna känn spontant extremt prisvärd, GTX 1060 6gb och 17,3 tum under 10.000
notera att det dock bara verkar vara 1 128gb hdd som lagring, så en till disk lär behövas köpas till.
http://cdon.se/hemelektronik/acer-aspire-a717-71g-58u3-p41657...
givetvis är i7 framtidssäkrare än en i5 men billigast på prisjakt med GTX 1060 och i7 istället för i5 (samt 256 gb ssd) är denna som kostar 3000kr ytterligare, har svårt att motivera det prispåslaget själv men finns pengarna så är det vettigt.
https://www.netonnet.se/art/dator/barbara-datorer/17tumochsto...
alternativt tar man ett kliv ner från GTX 1060 till GTX 1050TI, som är betydligt snabbare än GTX 1050 och går upp till en i7 på processorn, då finns denna för 9.999kr
https://www.netonnet.se/art/dator/barbara-datorer/17tumochsto...
Prestandavinsten en i7 vs en i5 processor beror helt på vad han spelar, i vissa spel märks det av, i andra inte alls idag. Men skillnaden mellan ett GTX 1050ti och ett GTX 1060 är markant och kommer att märkas av i alla spel, varför jag hade valt den förstnämnda och köpt till en ytterligare hårddisk
samma burk som den första finns här på webhallen med 256gb ssd istället för 128gb. det kostar 1000kr men om du känner dig osäker på hur man byter disk själv i en laptop så kan det vara värt pengarna?
https://www.webhallen.com/se-sv/datorer_och_tillbehor/270125-...
slutligen, här kan du se hur i5 7300hq + GTX 1060 presterar i ett flertal titlar
inte exakt samma dator då han kör på en dell men konfiguration är samma så prestandan kommer att vara likvärdig.
lycka till med ditt köp.
https://www.youtube.com/channel/UC2a3BTgqwss2TwqnlnLE9QQ/vide...
Tack för svar!
Ja, jag inser att budget är avgörande.
10000:- som du nämner har jag närmast sett som en undre gräns. Givetvis så billigt som möjligt, men inte om det blir till priset av att man får sig en dator som inte funkar bra för ändamålet.
Skärmstorlek har jag funderat lite på, och om det som du skriver är ok att spela på den bärbara utan extra skärm tror jag 17" är att föredra. Datorn behöver inte vara jättemobil, utan det räcker att det går smidigt att flytta den mellan boendena.
Tyvärr är det inte dags riktigt än heller, utan hans födelsedag i början av januari ska inväntas först, så det blir inga mellandagsklipp. Hoppas dock det går att hitta något vettigt i Q1 2018 också.
/GC
Hej
en bärbar maskin med GTX 1060 är absolut ingen dålig sak, kommer att fungera galant att spela i princip alla spel på höga inställningar.
finns det några kronor extra att lägga kan jag tycka att det är värt att välja en dator där skärmen har "g-sync" detta hjälper till att jämna ut spelupplevelsen i de fall datorn inte riktigt orkar hålla 60hz.
priserna dippar nedåt titt som tätt så det ska nog gå utmärkt att finna något prisvärt även efter "mellandags rean"
▪ R5-5600x - Aurous x570 elite - 32 GB DDR4 - MSI RTX 3060ti OC
▪ Nintendo Switch - iPhone XR
- Igår Sony presenterar trådlösa hörlurar och bärbar streamingkonsol 19
- Igår Knapp tillgång när Radeon RX 7600 säljstartar i Sverige 27
- Igår Geforce RTX 4060 Ti halkar under riktpris i Tyskland 28
- 24 / 5 Priskoll: Geforce RTX 4060 Ti vid lansering 24
- 24 / 5 AMD Radeon RX 7600 – bra prestanda för pengarna 81
- Igår Byta till ny Windows-dator blir lättare 11
- 24 / 5 Efter 28 år – Windows får inbyggt stöd för rar och 7-zip 54
- 23 / 5 Microsoft pressar användare att byta till Edge 58
- 22 / 5 Windows 11 får Vista-inspirerade skrivbordswidgets 60
- 21 / 5 Nvidia och Microsoft inleder tioårigt Geforce Now-samarbete 25
- Igår Oskyddade hemmaroutrar utnyttjas i attacker mot infrastruktur 27
- Igår Quiz: Nördigast på SweClockers? Klicka igång – om du vågar! 83
- Igår AI-trenden fyller Nvidias kassa – datacenter omsätter 46 miljarder kronor 27
- Igår Tusentals stulna svenska kreditkort sålda på darkweb 24
- 24 / 5 Veckans fråga: Vilken upplösning spelar du i? 122
- Dagens fynd — Diskussionstråden44799
- Diskussionstråd: VM 2023 i ishockey8
- Skrive NFC chip som öppnar ett popup med text i Android och Iphone (om möjligt)1
- Vad använder du dig av för tangentbord?135
- Benify-erbjudanden på Samsung-TV [utbruten tråd]379
- Ett datorbygge för ca 20k - tips!7
- Vilken film såg du senast?12518
- 1KB = 1000 eller 1024 bytes - Vad anser du är rätt?1
- Ny dator 7800x3d höga temps26
- Försöker boota från usb3 på Raspberry 4pi3
- Köpes STRIX 2080 Ti / PSU / SSD / AiO
- Säljes Core i5-10505
- Köpes Tofu60 case
- Säljes Äldre hemserverdator och komponenter säljes
- Säljes RH Logic 400
- Säljes Massa spelkoder till salu
- Säljes MSI GeForce 1660 Super 6 GB Gaming X
- Säljes Google Pixel 6a
- Säljes Möss - tangentbord & Hårddiskar
- Säljes mITX-dator i7-10700K, 5700XT, 32GB, Z590I
- Oskyddade hemmaroutrar utnyttjas i attacker mot infrastruktur27
- Sony presenterar trådlösa hörlurar och bärbar streamingkonsol19
- Knapp tillgång när Radeon RX 7600 säljstartar i Sverige27
- Quiz: Nördigast på SweClockers? Klicka igång – om du vågar!83
- AI-trenden fyller Nvidias kassa – datacenter omsätter 46 miljarder kronor27
- Geforce RTX 4060 Ti halkar under riktpris i Tyskland28
- Byta till ny Windows-dator blir lättare11
- Tusentals stulna svenska kreditkort sålda på darkweb24
- Efter 28 år – Windows får inbyggt stöd för rar och 7-zip54
- Veckans fråga: Vilken upplösning spelar du i?122
Externa nyheter
Spelnyheter från FZ
- Det är dags! Spela Doom på text-tv – med fjärrkontroll! igår
- Netflix-Witchers team fick möjlighet att lägga ner serien efter Cavills avhopp igår
- Lord of the Rings: Gollum verkar precis så kasst som alla trott igår
- Diskutera – Flipp och flopp på Playstation Showcase igår
- Sony siktar på att nära nog dubbla omsättningen på pc-spel under 2023 igår