Permalänk

chieftech-cft-750-14cs

Hej skulle behöva hjälp med att veta vilken kabel jag måste införskaffa för att kunna koppla mitt nätagg med mitt nya moderkort
(msi x370 gaming pro carbon) cpu kabeln skall vara 8-pin men mitt nuvarande är med 4-pin!Tacksam för svar

Mitt nätaggregat

https://www.google.fi/search?q=chieftec+cft-750-14cs&tbm=isch...:

Permalänk
Medlem

Enligt Chieftec själva så ska nätagget ha både en 4-pin och en 8-pin för CPU. Om du har tappat bort 8-pin kabeln så får du troligtvis kontakta Chieftec för att se om de kan skicka en ny kabel, eller se om du kan hitta någon annan som säljer såna.

Väldigt viktigt att tänka på är att även om de flesta modulära kablar använder samma sorts anslutnings på nätaggssidan så finns ingen standard för hur de är kopplade, så om du använder en kabel gjord för ett annat nätagg finns det en risk att du bränner moderkortet.

Sen ska också sägas att det oftast går bra att bara använda 4-pin även om moderkortet har en 8-pin kontakt, 8-pin brukar bara krävas vid överklockning. Men det framgår inte i manualen till moderkortet vad som gäller, men det är väl bara att testa. Det värsta som händer om 4-pin inte är nog är att datorn inte startar eller är ostabil.

Permalänk
Medlem

Det borde gå bra att använda 4-pin, enbart. Men, ditt PSU måste vara omkring åtta år gammalt, så det är ganske lägligt att köpa ett nytt?

Visa signatur

It’s more fun to compute.

Permalänk

tack blir ett nytt aggregrat istället