Dator för fotoredigering - desperat!
Hej,
Som rubriken lyder så behöver jag en dator för, i första hand, fotoredigering. Jag har letat nu i typ två år, men min extrema beslutsångest blandat med okunskap inom området har gjort att det aldrig blivit något köp. Nu börjar jag dock bli desperat. Blir tokig på min dator.
Planen var först att köpa en all-in-one (dells 27 inspiron) men har kommit fram till att en bärbar passar nog bättre i dagsläget. Kanske köper Aion vid ett senare tillfälle. Planen nu är bärbar + extern skärm.
Jag har filtrerat datorer på prisjakt, jag kollar igenom alla internetbutiker dagligen, jag har inväntat all reor, har skapat en tråd här för länge sen. Men jag kommer som aldrig någon vart. Faller ofta på skärmen, eller hittar ingen bra kombo. Det är ju en djungel av bärbara där ute. Och så hittar man en dator man gillar, läser lite recensioner, och så är det kört av någon anledning, för det är ju alltid nåt fel. Dell xps15 var ju drömmen tidigare tills jag läste alla negativa recensioner om den. Då kändes det inte värt att lägga de pengarna.
Krav:
* Ljusstark skärm med bra färgåtergivning (srgb mkt viktigare än adobe rgb). Kommer ha en extra skärm, men laptopens skärm ska ändå vara duglig till fotoredigering.
* Ska klara mindre krävande spel (typ AoE gamla + den nya som jag hört ska komma, sims)
* vikt under 2,5 kg
* Ska kunna koppla in extern 4k skärm.
* SSD
* IPS full HD
* Storlek 15,6. Kan tänka mig 14.
Önskemål:
* Hyfsat tunna kanter (tycker inte alls om datorerna med tjocka kanter)
* Kul om den klarar lite nyare spel (dock inte monster som Witcher 3 och liknande - spelar inte sånt)
* Ska inte se ut som en gaming laptop.
Prislapp: Ganska flexibel, men jag vill inte köpa en värstingdator som kostar multum med supermkt mer prestanda än det jag egentligen behöver. Alla datorer i dagsläget är typ bättre än den jag har nu och den jag har nu funkar ju. Bara lite seg och superkass skärm.
Men gärna under 12000 (eftersom jag ska ha råd med en skärm också). Kommer jag under 10000 så är det ännu bättre.
Är det någon här som redigerar bilder (hobbynivå) och är supernöjd med sin bärbara?
Kommer det något nytt och häftigt nu under 2018 som är värt att vänta på?
Om du orkade läsa allt och har något tips till mig så är jag dig evigt tacksam!