Vilken RJ45 > fiber omvandlare ska jag köpa?

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Okt 2007

Vilken RJ45 > fiber omvandlare ska jag köpa?

Jag vill göra om RJ45 från en CPE till fiber.
Köpte en TP-Link MC220L och en TP-LINK TL-SM321A.
Det var fel.
Efter lite sökningar så verkar kontakten jag söker heta "Simplex BiDi"?
Kan jag köpa en korrekt modul till min MC220L eller måste jag köpa en helt annan omvandlare?
Tips på en billig omvandlare som klarar 250 Mbit eller helst högre med låg latency?

FD Define R4 | Fractal Design Edison M 750W | Asus Z170 Pro Gaming | i7 6700K | 16Gb Crucial Ballistix Tactical DDR4 2x8Gb | Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Gaming OC 11Gb | Seagate 600 Series 480Gb | Seagate Archive 8Tb

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
TX-225 GAVw
Registrerad
Dec 2017

@tcg: Kolla här om du isf hittar de modul som passar din kabel. Du behöver inte köpa en ny konvertare utan endast byta modulen.
https://www.direktronik.se/direktronik/natverk/sfpgbicxfpcwdm...

🖥 Fractal Design Nano S. Fractal Design Integra M 550W. Intel Core i5-8400. GIGABYTE B360N WIFI. 2x8GB Crucial Ballistix Elite 2666MHz. GIGABYTE GTX 1080 Turbo OC. 525GB Crucial MX300. SAMSUNG SE-218.
AOC G2460FQ. GUNNAR VAYPER ONYX. Logitech G603. Logitech G240. Logitech G613. Logitech G933. Luxorparts Headphone Stand.

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Nov 2004

Patchkabeln på bilden har en SC-kontakt medan SFP:n har en LC-kontakt. Byt antingen patchen eller SFP:n (SFP:er med SC-kontakt är ganska ovanliga dock).

Observera att BiDi-SFP:er (Rx och Tx på olika våglängder i en fiber) kräver olika SFP.er på varje sida, d.v.s. om du har Rx1310nm Tx1550nm på ena sidan måste du ha Rx1550nm Tx1310nm på andra sidan.

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Okt 2007
Skrivet av Gramner:

Patchkabeln på bilden har en SC-kontakt medan SFP:n har en LC-kontakt. Byt antingen patchen eller SFP:n (SFP:er med SC-kontakt är ganska ovanliga dock).

Observera att BiDi-SFP:er (Rx och Tx på olika våglängder i en fiber) kräver olika SFP.er på varje sida, d.v.s. om du har Rx1310nm Tx1550nm på ena sidan måste du ha Rx1550nm Tx1310nm på andra sidan.

Känner att jag är ute på djupt vatten när det gäller fiber
Finns det patchkabel med SCi en ände och LC i andra änden eller är det olika tekniker?

FD Define R4 | Fractal Design Edison M 750W | Asus Z170 Pro Gaming | i7 6700K | 16Gb Crucial Ballistix Tactical DDR4 2x8Gb | Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Gaming OC 11Gb | Seagate 600 Series 480Gb | Seagate Archive 8Tb

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Dec 2011

SC-LC kablar är inga konstigheter, finns alla längder.

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Nov 2004
Skrivet av tcg:

Känner att jag är ute på djupt vatten när det gäller fiber
Finns det patchkabel med SCi en ände och LC i andra änden eller är det olika tekniker?
http://i64.tinypic.com/fkpgk5.jpg

Japp, SC-LC är en väldigt vanlig typ av fiberpatch.

Du får gärna beskriva exakt vad det är för utrustning du har och hur du hade tänkt koppla så blir det enklare.

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Okt 2007
Skrivet av Gramner:

Japp, SC-LC är en väldigt vanlig typ av fiberpatch.

Du får gärna beskriva exakt vad det är för utrustning du har och hur du hade tänkt koppla så blir det enklare.

Jag har inkommande fiber i källaren till en switch.
Från switchen går det bland annat ut en fiber till en CPE med internetabb. i det rummet avsett för ett enda system.
Sedan finns en patchpanel med fiber till andra rum i huset.
Jag vill koppla in en RJ45 från en utgång på CPEn, gör om den till fiber och koppla in fibern i patchpanelen till ett annat rum.

I det andra rummet sitter också en CPE.
Billigast och enklast hade ju varit om den CPEn gått att använda men annars får jag väl köpa en fiber>RJ45 omvandlare till det rummet också.

Luddigt förklarat? Be mig förtydliga i så fall

CPE = CTS HES-3106
Switch: Huawei S5700-28X-LI-AC om det hjälper

Tacksam att ni tar er tid att svara!

Lade till Switchtyp

FD Define R4 | Fractal Design Edison M 750W | Asus Z170 Pro Gaming | i7 6700K | 16Gb Crucial Ballistix Tactical DDR4 2x8Gb | Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Gaming OC 11Gb | Seagate 600 Series 480Gb | Seagate Archive 8Tb

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Okt 2007
Skrivet av Spiffman:

SC-LC kablar är inga konstigheter, finns alla längder.

Så enkelt tycker jag inte det är
Kollade lite snabbt på Amazon, några av de olika:
SC UPC to LC UPC MultiMode 50/125 OM2 Simplex 2.0mm
SC UPC to LC UPC SingleMode 9/125 G652D
SC UPC to LC UPC MultiMode 62.5/125 OM1
SC UPC to LC UPC SingleMode 9/125 G657A1

Vad är skillnaden? Hur vet jag vilken jag behöver?

FD Define R4 | Fractal Design Edison M 750W | Asus Z170 Pro Gaming | i7 6700K | 16Gb Crucial Ballistix Tactical DDR4 2x8Gb | Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Gaming OC 11Gb | Seagate 600 Series 480Gb | Seagate Archive 8Tb

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Dec 2011

Du vill ha singlemode för denna även om multimode funkar på väldigt korta längder (jag får skit för det men det kommer rulla )
Typ något sådant här:
https://www.fs.com/products/40466.html?currency=SEK&paid=goog...
Rätta mig om jag cyklar grabbar

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Nov 2004
Skrivet av tcg:

Jag har inkommande fiber i källaren till en switch.
Från switchen går det bland annat ut en fiber till en CPE med internetabb. i det rummet avsett för ett enda system.
Sedan finns en patchpanel med fiber till andra rum i huset.
Jag vill koppla in en RJ45 från en utgång på CPEn, gör om den till fiber och koppla in fibern i patchpanelen till ett annat rum.

I det andra rummet sitter också en CPE.
Billigast och enklast hade ju varit om den CPEn gått att använda men annars får jag väl köpa en fiber>RJ45 omvandlare till det rummet också.

Luddigt förklarat? Be mig förtydliga i så fall

CPE = CTS HES-3106
Switch: Huawei S5700-28X-LI-AC om det hjälper

Tacksam att ni tar er tid att svara!

Den "andra" CPE:n du tänkte använda är en managed switch, kommer du åt att konfigurera den? Annars kan det ev. bli strul med fel VLAN o.s.v. men så länge du har rätt typ av SFP i andra änden så borde du få länk åtminstone (vad som är rätt typ beror på vad det är för optik i CPE:n, det verkar finnas flera olika varianter).

Skrivet av tcg:

Så enkelt tycker jag inte det är
Kollade lite snabbt på Amazon, några av de olika:
SC UPC to LC UPC MultiMode 50/125 OM2 Simplex 2.0mm
SC UPC to LC UPC SingleMode 9/125 G652D
SC UPC to LC UPC MultiMode 62.5/125 OM1
SC UPC to LC UPC SingleMode 9/125 G657A1

Vad är skillnaden? Hur vet jag vilken jag behöver?

Single-mode är vad du har på bilden. G.652 eller G.657A har ingen direkt betydelse (skillnaden är att G.657A är mer böjningstålig).

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Okt 2007

Tack för tips och förklaringar. Försöker mest läsa och inte posta, brukar hitta svaren på SweC. Detta forums medlemmar är guld!
Efter era tips så blev det liten beställning på fs.
Spännande med mitt första test av att greja med fiber mer än flytta kablar i switchar och patchpaneler.

FD Define R4 | Fractal Design Edison M 750W | Asus Z170 Pro Gaming | i7 6700K | 16Gb Crucial Ballistix Tactical DDR4 2x8Gb | Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Gaming OC 11Gb | Seagate 600 Series 480Gb | Seagate Archive 8Tb

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Nov 2004
Skrivet av tcg:

Efter era tips så blev det liten beställning på fs.

Såg att du hade valt 10 Gbit SFP+, de kommer inte vara kompatibla med mediaconvertern du hade. Du behöver 1 Gbit SFP, t.ex.

https://www.fs.com/products/29892.html
https://www.fs.com/products/29893.html

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Okt 2007
Skrivet av Gramner:

Såg att du hade valt 10 Gbit SFP+, de kommer inte vara kompatibla med mediaconvertern du hade. Du behöver 1 Gbit SFP, t.ex.

https://www.fs.com/products/29892.html
https://www.fs.com/products/29892.html

Haha, det går bra för mig
Du länkade samma modell två gånger men jag antar att det ska vara dessa?
https://www.fs.com/products/29892.html
https://www.fs.com/products/29893.html

FD Define R4 | Fractal Design Edison M 750W | Asus Z170 Pro Gaming | i7 6700K | 16Gb Crucial Ballistix Tactical DDR4 2x8Gb | Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Gaming OC 11Gb | Seagate 600 Series 480Gb | Seagate Archive 8Tb

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Nov 2004
Skrivet av tcg:

Du länkade samma modell två gånger men jag antar att det ska vara dessa?
https://www.fs.com/products/29892.html
https://www.fs.com/products/29893.html

Oj, copy&pastade visst lite fel. Ja, det stämmer.

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Okt 2007
Skrivet av Gramner:

Oj, copy&pastade visst lite fel. Ja, det stämmer.

Tack, beställt dem två nu.
Någon som vill ha 10Gbit/s brevvikter värda 1000kr?

FD Define R4 | Fractal Design Edison M 750W | Asus Z170 Pro Gaming | i7 6700K | 16Gb Crucial Ballistix Tactical DDR4 2x8Gb | Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix Gaming OC 11Gb | Seagate 600 Series 480Gb | Seagate Archive 8Tb

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Mar 2008
Skrivet av tcg:

Tack, beställt dem två nu.
Någon som vill ha 10Gbit/s brevvikter värda 1000kr?

Beställde du fel SFPs?

Jag tar dem gärna:)

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Mar 2014

Får jag fråga varför? Antar att du har FTTB och kopparn upp till din lägenhet kommer ändå vara en flaskhals

Nätverkstekniker