Problem med trådlöst nätverk. Nätverkskortet?

Permalänk

Problem med trådlöst nätverk. Nätverkskortet?

Jag har en dator där den trådlösa uppkopplingen krånglar. Datorn är 1,5 år, men problemen tror jag har funnits från början.

Problemet: Uppkopplingen kopplas ibland ner för att efter knappt 1 minut kopplas upp igen.

Jag har med samma dator bott i två olika lägenheter med olika bredbandsleverantörer och haft två olika routrar men med samma problem. Jag har provat med nätverkskabel och då gick det bra. Jag har inte samma problem på andra enheter i nätverket. Kan det vara något annat än nätverkskortet?

Jag lämnade in datorn för service, de konstaterade felet och bytte nätverkskort. Jag tyckte det fungerade bättre därefter men successivt blev det sämre. Eller så var det lika dåligt hela tiden, bara jag som ville tro att problemet var löst.

Jag har provat att starta om routern regelbundet vilket inte har någon effekt.

Jag har en stationär dator med Windows 10

Jag har inte hittat någon ouppdaterat drivrutin för nätverkskortet

Permalänk
Hedersmedlem

Vad är det för dator och nätverkskort? Vad har du för router?

Visa signatur

Använd gilla för att markera nyttiga inlägg!

Permalänk

Routern är en enklare d-link, GO RT N300
Dator: ASUS ROG G11CD-NR016T

Nätverkskortet får jag återkomma med

varför behövs ovanstående information utifrån det jag skrev i frågan?

Permalänk
Medlem

Hur gammal är routern? Jag hade köpt en bättre router. Den du har är inte så vass

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk

Routern är 1 år gammal, problemen fanns från början när jag köpte routern. Men jag har dragit mig för att köpa ny router eftersom jag inte vet om det är problemet. Men tack för synpunkten, jag får fundera på det en gång till

Permalänk
Medlem

Jag hade tidigare problem som jag tror berodde på att väldigt starka sändare brakade in och släckte ut min signal. Det kunde jag se med programmet inSSIDer. Det finns andra liknande program. Vilken som är bäst vet jag inte. Har man tur kan det räcka med att byta frekvens på routern. Om det finns någon frekvens som är mindre upptagen ser man med inSSIDer.