Permalänk

Laptop köpråd

Hej Sweclockers!

Jag ska nu införskaffa mig en laptop för utlandsstudier och undrar om ni har några tips på vad jag ska skaffa?
Det jag letar efter är en laptop som är smidig för studier, enkel att flytta rundor, dvs att den inte väger en liten bil och att jag ska kunna spela World of Warcraft eller något annat "krävande" spel.

Jag har kollat på: Asus Rog Strix GL502VM
Acer Predator Helios
Acer Aspire Nitro 5

Min budget är som mest 13,000SEK men är helst runt 12k marken.

Om ni har några tips så skriv jätta gärna, dela gärna andra bra laptops.
Det behöver absolut inte vara en monster laptop, men som sagt så ska jag helst kunna streama spela och studera på den utan större problem.

Mvh,

Matthew Pettersson

Permalänk
Medlem

@MatthewPettersson
GTX 1050 Ti kan du utesluta direkt (Acer Aspire Nitro 5) och har du tänkt kunna streama (Som i Twitch/Youtube) så är det rekommenderat med i7, så då faller Acer Predator Helios bort.

Har själv haft en Asus Rog bärbar dator tidigare och kylningen på den är fruktansvärt bra.

Ett alternativ vore: HP Omen 15, Webhallen 11999 kr

Fördelen med Asus ROG är att den har 2 års garanti (förutom batteriet) medan HP Omen enbart har 1 års garanti.

Permalänk

@Landmark90: precis efter jag skickade inlägget så kollade jag på GTX 1050Ti vs GTX 1060 benchmarks och lade märke till att 1060 är bättre. Den Rog laptopen du hade, var du nöjd med den? Just nu lutar det som mest most Rog laptopen då jag "föredrar" Asus över HP. Hade dock ingen aning om dess kylning, hade faktiskt inte ens tänkt på det först nu, tack!

Permalänk
Medlem

@MatthewPettersson
Förutom vikten på min (17", vägde nästan 4 kg) så var jag otroligt nöjd. Bästa laptopen jag någonsin ägt. Kunde faktiskt spela på den utan problem och ta med mig till vänner utan större bekymmer.

Hög kvalité på allting, tangentbordet kändes behagligt och responsivt och kunde ha den i knät och både spela eller se film utan att man blev varm. Dock pga. vikten undveks den att ha i knät ändå.

Men din Asus Rog på 15.6" väger endast 2 ½ kg. Så mycket behändigare, fortfarande i tyngsta laget för en pluggdator, men då den ska fungera för allt annat också kommer du bli väldigt nöjd.

Permalänk

@Landmark90: Fan vad skönt att höra! Änsålänge låter det riktigt bra och jag har ögonen på denna Rog laptop!

Permalänk
uppdatering