Befattningar och träning inom för GMU

Permalänk

Befattningar och träning inom för GMU

Jag ska mönstra i början på juli men är oerhört nervös. Under ca 3 månaders tid nu har jag gjort 100 armhävningar, 100 situps, 50 benböj och 2 min plankan mer eller mindre varje dag och sedan 2 veckor tillbaka börjat simma ca 1-2km 3 dagar i veckan, hade även tänkt börja springa ett par tillfällen i veckan med start om ett par dagar.

Jag hade tänkt söka antingen sonaroperatör på fartyg ej ubåt, eller systemtekniker/teknik sjöman. Hur ser antagningen ut för de befattningarna, är de sedda som allmänt svåra eller enkla? Har för mig att de ska vara rätt enkla att komma in på, åtminstone det sistnämnda. Klarar jag mig på den träningen om jag upprätthåller den fram tills min mönstring i juli? Är relativt normalbyggd, är 172cm lång och väger 71 kg, kille. Spelar gymnasiebetyg och linje någon roll?

Hur är det med att springa? Ska man köra milen under mönstringen eller är det bara cykeltest för att mäta konditionen? Hur ofta springer man milen under själva gmu och under vilken tid ungefär?

Tacksam för alla svar! /stressad och nervös 20-årig killeKräks

Permalänk
Medlem

jag skulle inte kalla det träning, utan mera motion..

Visa signatur

"Resistance is futile."

- Georg Ohm

Permalänk
Medlem

Bra meme träning där grabben, men du måste upp till 100 benböj och 10 km springing om dagen om det ska bli nått.

Men seriöst nedbryta muskler behöver flera dagar att återhämta sig och om du inte bryter ner dom så gör du något fel.

Visa signatur

Stax 353xbk | Stax L300Le + L700 Arc + Custom Pads
SMSL AD18 | Kef Q300

Permalänk
Medlem

Hej! Var inte nervös för GMU, du kommer klara av det utan förberedelser, men allt du gör innan ger dig en bättre tid väl där. Ingen kommer tvinga dig springa milen utan det enda du SKA klara av är FM Fys och Beeptest/springa 3km under 15min. Cirkelpass och att springa/gå med packning är effektivaste förberedelsen. Du ska bli uthållig.

Mönstringens fysiska består av Isokai och Cykling, öva på marklyft->haklyft och cykla spinningpass med fokus på mjölksyretålighet.

Rekommenderar Systemtekniker då Sonaroperatören är däckspersonal=rengöring hela tiden och vapenteknikern enbart får smörja och göra basalt underhåll på bestyckningen. Systemteknikern lär sig otroligt mycket mer om båten och du kommer ha en mer givande tid ombord enligt mitt tycke.

Du kan ändra valet av befattningsutbildning under GMU (den gröna delen) men se till att vara bestämd och säker på ditt beslut innan du gör det.

PMa gärna mer frågor.

Visa signatur

i7 8700K -GB Z370N Wifi -Vengeance LPX 16gb 3000 Mhz -1070Ti -480gb SSD -FD Celsius S24 -FD Nano S -Seasonic Focus Plus 750w Gold