Tips på äldre Crpgs!

Permalänk

Tips på äldre Crpgs!

Hej ! Söker tips på äldre Crpgs .
Har inte spelat något ur Goldboxserien tex .
Har hört att Pool of Radiance ska vara bra , har inte spelat igenom Fallout 1 eller 2 heller så tips på Mods till de uppskattas det med !
Bards Tale serien har jag hört mycket bra om men de ska visst vara i skiftande kvalitet beroende på vilken platform de spelas på och att man nästan ska vara tvungen att använda en cluebook för att klara de många pusslena som finns i det .
Eye of the Beholder har jag spelat igenom 1 an och 2an i men aldrig kört 3an .
Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Jag lirade något som hette Land of Lore när jag var ung. Har för mig det var rätt skoj.

Annars Planescape Torment/Icewind dale/Baldurs Gate är alla fantastiska.
Men de är ju lite nyare.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Har du inte spelat Baldur's Gate 1 and 2 så är det väl där du ska börja egentligen. BG 1 och 2 är som lord of the rings, riktiga mästerstycken som mycket annat i rpg väg är inspirerat av. Grafiken vänjer man sig vid efter ett tag och storyn och karaktärerna är toppklass. Finns en bundle med enchanced edition på steam. Du kan dock lugnt skippa siege of dragonspear eller vad den heter, det materialet som gjorts i efterhand är sådär. Spela allt det gamla materialet som BioWare gjorde när dom var grymma.

Permalänk
Medlem

Krynn trilogin satt jag med många timmar! Så den är ett hett tips från Goldbox serien. Den övergripande storyn i böckerna/rollspelet (Pen & Paper) följs ganska bra.

Minns inte vilken del som hade Draconians som var extremt jobbiga.
Tycker mig minnas att Death Knights Of Krynn var favoriten.
Jag menar, hur kan man inte älska Lord Soth! 😎

Man kunde även föra över karaktärerna från spelet innan då det egentligen
är ett stort spel/story uppdelat på tre. Nostalgi på hög nivå!

Visa signatur

Official Necrophor Site
http://www.facebook.com/Necrophor
Swedish Black/Death Metal

Permalänk
Medlem

Arcanum of steamworks "something something"
Betrayal at Krondor
Ultima Underworld, lite annorlunda gränssnitt men bra.
Arx Fatalis
Phantasie, nu är vi ett gäng år tillbaka, Ah minnen.

Visa signatur

Kids, always eat your vegetables and ALWAYS check run as administrator.

Permalänk

Här kommer ytterligare en röst på Planescape: Torment. Av de spel jag har avverkat är Torment spelet med den bästa storyn.

Sedan föreslår jag Star Wars: Knights of the Old Republic. Det är kanske lite modernare än många av de spelen som föreslagits i tråden, men väl värt att spela. Konversationerna med HK-47 är riktiga höjdare.

Permalänk
Medlem

Ultima-serien har sin charm den med.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Ryzen 5 5600xt | MSI B450 Mortar Max | 32GB HyperX Fury | EVGA Supernova G2 750w | Intel 665p 1TB | MSI Radeon 6800
H2O: Alphacool XP3 light | EK-Quantum Vector RX 6800 | 2st NexXxos XT45 X-flow
Ljud: Epiphany EHP-O2D / AKG K240