Permalänk
Medlem

Laggproblem med Telia ISDN / CS

Jag har den senaste tiden fått enorma problem med lagg i mitt cs.. Jag har telia ISDN 64kbps och det har alltid fungerat hur bra som helst, ända tills för ett par veckor sedan.. Jag har inte ändrat någonting utan bara fortsatt spela på som vanligt..

Med jämna mellanrum (hur ofta dem pågår och hur ofta dem kommer är olika beroende på olika servrar, men jag får dem på alla servrar) så stannar allting upp och jag ser på net_graph mätaren att pingen slår frivarv och går upp från ca 50 till 500-1200.. Det händer även att jag får flush entity packet error.. Det brukar ta ett par sekunder och sedan släpper det, pingen sjunker och det är bara spela på som vanligt.

Jag har också märkt att jag får "små" ping höjningar hela tiden då pinger går upp från ca 50 till 130 och sedan tillbaka ner igen.

Vad ska jag göra? Är det min lina eller är det Half-Life inställningarna som spökar?

Mina uppkopplingsinställningar i Half-Life är iallafall:
cl_cmdrate "40"
cl_rate "9999"
cl_updaterate "40"
fps_max "100"
mp_decals "0"
rate "15000"

Dem har fungerat bra förut.. jag har också testat att leka runt lite med dem, men utan resultat..

Permalänk

Ring till Telia.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av {76th}Johan
Ring till Telia.

Jo tack Johan det där var ju verkligen konstruktivt och väldigt bra inlägg. Tror du inte jag gjort det och dem säger att dem inte vet vad det är för fel? Jösses.

Permalänk
Medlem

cl_rate "9999"
är förhögt för isdn 64kbit
välj nått lägre ~5000 kanske

man får trimma lite...
varför det funkar på vissa servrar beror på att serven kan forca din rate till ett värde om den vill.

Permalänk
Medlem

ring till Telia sitter själv med Telia fast med Adsl 0,5Mbit hade samma problem de va nått driftproblem hur länge har det pågått?

Visa signatur

Acer Swift 1 Intel Celeron N4100 8GB Ram Intel HD 600 256GB SSD Asus VP278H
MSi CR720 Intel i3 370M 2,4Ghz 8GB ram GMA HD 500GB

Permalänk
Medlem

hade exakt samma fel som zajben förut, så jag slutade spela det under några veckor eftersom var så irriterande.. så testade jag nu för någon månad sedan och lagget var borta..

däremot så hade jag inte dom där små laggen, utan antingen så hade jag 60 ping eller 9999.. inget däremellan