Nytt chassi eller behålla det gamla?

Permalänk

Nytt chassi eller behålla det gamla?

Hej

Jag sitter på ett snart 6 år gammalt Antec P280 Antecs sida om P280.
Hela systemet finns i signaturen, men huvudnumren är i5 3570k och Asus 7970 DC2T

Chassit håller ihop finfint och känns fortfarande nästan som nytt. Jag tänker mig att en rejäl omgång tryckluft (efter att ha tömts på komponenter så klart) skulle få tillbaka det till närmast originalskick.
Idle-ljudnivån i systemet är överkomlig, men grafikkortet låter ganska högt vid hård belastning.

Tanken är att bygga ett nytt system, då det gamla inte håller måttet och även visar tecken på ålderssvaghet.
Jag har inte satt mig in i detalj i dagens utbud, men gissar att det blir nåt i pengaregionen i8600k och GTX1070. Detta blir dock föremål för en ny tråd i en annan del av forumet.

Mina krav på ett chassi - kanske lite udda:
- Uppenbarligen: plats för tänkta komponenter
- Minst 3, gärna 4 st USB-portar på ovan-/framsidan (varav minst 2 st USB 3)
- Plats för en ODD
- Nån sorts ljuddämpning - inte bara fokus på max luftflöde.

Nåväl - till funderingarna:

- Ryms "moderna grafikkort" i mitt nuvarande chassi?
--- Det står 13" (33 cm), men bygger kablar ytterligare på angiven kortlängd (kul ord), och måste man ha skohorn?

- Vad har ett nyare chassi för fördelar gentemot mitt P280? Vad rekommenderar ni?
--- Låt oss hålla en hyfsat rimlig prisnivå, låt säga max 1500 spänn.

- Jag letar alltså åsikter/argument för att byta till nytt eller behålla mitt P280.
--- Som jag var inne på så är jag väldigt nöjd med det jag har, men jag har noll koll på hur utvecklingen har gått över åren.
--- Det kan vara kylning, ljudnivå, underhåll, dammresistens, kompatibilitet/utrymme till nyare komponenter, annat?!

Visa signatur

Antec P280, Corsair AX760, Asus P8Z77-V, Asus HD7970-DC2T, Corsair Vengeance 8GB DDR3,
Samsung 840 250 (?) GB, WD Red 2TB, Creative X-Fi Titanium HD m.m.

Permalänk
Medlem

Nyare chassin har fördelen av att vara mer modulära när det gäller kabeldragning, hårddisk placering, luftgenomströmning etc
Älskade mitt p280 men älskade mitt fractal design define R4 ännu mera när jag bytte som exempel
Sitter nu med ett Phantek Evolve mATX som jag också älskar
Skulle rekommendera kika på lite chassi tester på chassin som faller i smaken utseendemässigt

Visa signatur

Chassi: Enthoo EVOLV mATX Moderkort: MSI M75A-E33 CPU: i5 3570K 4.4GHz Kylare: Corsair H75(P&P) Nätagg: FD Newton R2, 650W RAM:Corsair Vengence 16GB GPU: EVGA SSC ACX GTX 970 SSD: Japp Tangentbord: Gigabyte Aivia Ghost (röda brytare) Mus: QPAD 5K Ljud: Turtlebeach Earforce
OS: Win 10 pro Mobil: Motorola G5 Plus.