Fractal design define C TG, hur göra med fläktar?

Permalänk
Medlem

Fractal design define C TG, hur göra med fläktar?

Köpte ett Fractal Design define C TG under black friday.
Ska bygga en ny dator. Men behöver lite hjälp hur jag ska göra med fläktar.

Ska köpa antigen i5 9600k eller i7 9700k och kommer köra vattenkylning, 240mm radiator. Lutar åt corsair H100i. Iaf, i detta chassi kan jag inte köra med mitt Asus strix gtx 1070oc och placera radiatorn i fronten då mitt grafikkort är får långt. Måste då alltså sätta den i toppen.

I chassit följer det med en fläkt i fronten som tar in luft. Och en bak som drar ut. Frågan är ju om fläktarna på radiatorn ska dra in luft eller dra ut? Drar den ut så har jag ju 3st som drar ut och en fram som tar in luft.

Är det bättre att fläktarna på radiatorn drar in luft, så det blir 3 som drar in och en som drar ut, eller att den bak och radiatorn drar ut och lägga till en till fram som tar in?

I mitt chassi jag har nu, obsidian 550d, så har jag två fläktar som drar in i fronten. Sen sitter min gamla corsair h70 där bak och drar ut luften. Det har fungerat ypperligt i det chassit. Men till 9600k och 9700k har jag läst att folk tycker 120mm radiator är för lite och man bör köra 240mm. Och då blir det toppen som gäller i mitt nya chassi.

Hopps ni förstår vad jag menar

Permalänk
Medlem

I mitt Define C TG har jag vattenkylning med en 280mm radiator i fronten. Fläktarna är bytta till två Venturi HP-14 i fronten och en HF-12 i bak.

Vill du ha en 240mm i toppen så kör med två 140mm i fronten för intag och blås ut luft i toppen och bak. Du kan balansera flödet via egna fläktkurvor i BIOS.

Permalänk
Medlem

Jag kör att jag blåser in front och botten sedan ut bak och top.
iom att Define C har ett kortare djup än de andra så är front fläktarna nära nog att ge luft till radiatorn.

Permalänk
Medlem

Som Wachtel skriver så är det bästa om du kan sätta två st 140mm i fronten inblås, sen köra 1 bak utblås, och radiatorn i toppen som utblås.

Vill du inte köpa fler fläktar lär det gå bra med 2x120 i fronten inblås (De som följer med) och endast radiatorn i toppen som utblås. Eftersom ditt 1070 inte ger ifrån sig så värst mycket värme borde det duga fint.

Permalänk
Medlem

Tack så mycket för hjälpen Jag kör som ni skriver på två 140mm fläktar i fronten som inblås och radiator i toppen samt fläkt bak som utblås.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem
Skrivet av Terrell:

Jag kör att jag blåser in front och botten sedan ut bak och top.
iom att Define C har ett kortare djup än de andra så är front fläktarna nära nog att ge luft till radiatorn.

https://cdn.discordapp.com/attachments/56385081429729280/515281935820652545/IMG_20181122_224555.jpg

Är det där en 240 eller 280mm radiator? =O

Permalänk
Medlem
Skrivet av employed:

Är det där en 240 eller 280mm radiator? =O

240mm, 280mm stöds inte på top tror jag.

Skickades från m.sweclockers.com