Vilken dator är bäst/mest köpvärd utav dessa 2?

Permalänk

Vilken dator är bäst/mest köpvärd utav dessa 2?

Hej!

Kort sagt vill jag gärna få tips och synpunkter av ni mer kunniga om dessa två datorer och vilken som har bäst prestanda för pengarna.
Främst för spel som Fortnite/Counter Strike i nuläget.

Dator 1 - https://cdon.se/hemelektronik/msi-nightblade-mi3-vr7rc-067eu-...

-- > Finns mer specifikationer på denna hemsidan, lite tunt om det på cdon - https://www.proshop.se/Stationaer/MSI-Nightblade-MI3-VR7RC-06...

Dator 2 - https://www.inet.se/produkt/1514006/taurus-limited-gtx-1060

Tacksam för snabbt svar, det uppskattas verkligen. Längesen jag köpte dator sist.

Permalänk

Ska du köpe en färdig burk så är det ju dumt att gå på en som har lite stopp i uppgraderingsmöjligheterna.

Cdon burken har du dåligt med utrymme för det med tanke på att den kommer med första generationen 1151, som tyvär redan har stoppats.

Inet burken ser bäst ut med tanke på vidare uppgradering, MEN den har tyvärr ett grafikkort med endast 3GB minne vilket är väldigt begränsande.

Har du en budget runt 10K så skulle jag hellre välja denna burk,
https://www.elgiganten.se/product/datorer-tillbehor/stationar...

Permalänk
Medlem

Den första datorn har en gammal fyrkärnig i5:a som processor, jag skulle inte rekommendera en sån till en ny speldator. Den andra datorn har en nyare i5:a med sex kärnor istället, vilket är ett mycket bättre val. Däremot har den andra datorn ett 1060 3GB istället för 6GB, vilket börjar bli aningen lite i mer krävande spel.

Den första datorn har även mer lagringsutrymme eftersom den har en extra 2TB hårddisk, men man kan köpa en sån hårddisk för under tusenlappen som skiljer datorerna åt.

Personligen skulle jag välja den andra datorn om jag var lov att välja mellan de två. Grafikkortet är lätt att byta i framtiden om det skulle behövas, och eftersom det är en av Inets egna datorer så är den byggd av standardkomponenter (d.v.s. inga speciallösningar som gör det svårt att uppgradera datorn).