Hjälp mig identifiera en kondensator

Permalänk
Medlem

Hjälp mig identifiera en kondensator

Jag försöker reparera en nätdel till en skärm. En vad jag tycker ser ut som en keramisk kondensator har exploderat.
Har försökt hitta schema över nätdelen utan framgång. Har försökt pussla ihop bitarna så gott det går och har fått fram följande:
NTR
15 080
07 95
Lite osäker på om NT är helt rätt. Är det någon här som kan komma fram till något med detta?
Om inte tråden platsar här så tar jag gärna emot tips på vart jag kan ställa frågan.
Mvh

Visa signatur

AMD 5800X | MSI X570 Tomahawk | 4x8GB 3600CL18 | Palit 4080 OC Game Rock | Corsair AX860

Permalänk

tycker det ser ut som en varistor men svårt att säga när den är i bitar.

var i nätagget sitter den?

brukar sitta ett gäng varistorer på ingången i nätagg för att filtrera bort de värsta transienterna.

Visa signatur

ASUS B550-f-Gaming, R9 3900X, HyperX 3200Mhz cl16 128Gb ram, MSI GTX 1070ti gaming oc@ 1979Mhz/8996Mhz.
[Lista] De bästa gratisprogrammen för Windows

Permalänk
Medlem

Det är lite för många märkningar för att vara en vanlig kondensator tycker jag med. Du borde då ha typ 3 siffror för storleken, 1 bokstav för tolerans och en spänningsmärkning.

Y-kondensator (säkerhets) eller Varister låter då mer troligt ja.... och den har då fått en spännings-spik och smällt.

Permalänk
Medlem

Det är nog mycket väl en varistor då den sitter nära ingången på nätdelen. Tack för svar :). Går det få fram vilka värden den skall ha med den knappa informationen jag lyckades tyda på den?

Visa signatur

AMD 5800X | MSI X570 Tomahawk | 4x8GB 3600CL18 | Palit 4080 OC Game Rock | Corsair AX860

Permalänk
Medlem

En annan möjlighet är att det är en termistor, det är väl inte heller helt orimligt att en sådan skulle kunna ingå i ett överhettningsskydd i nätagget. Helt säker på att NTR inte är NTC, negative temperature coefficient?

Det ska dock sägas att jag aldrig sett en exploderad termistor, när de fallerat har de bara blivit jäkligt varma, så varma att lödtennet smält och kortet bränt ibland.

Finns någon symbol eller beteckning tryckt på kretskortet där komponenten satt?

Visa signatur

Nu lurade jag dig att slösa bort ett par värdefulla sekunder av ditt liv på att läsa denna fullständigt poänglösa signatur!

Permalänk
Medlem

Om man Googlar på bilden så är det en Revolver 😁
Ser ut at vara en Termistores, Borde stå (NTC) negative temp eller (PTC) positive temp pa den.