Hade köpt en Ryzen 2600 istället, Ryzen 2000 serien har bättre minneskompatibilitet bl.a.
Skippa kylaren och kör med den som ingår till att börja med, känner man att den inte räcker till sen så uppgradera då.
Chassiet kommer väl med dubbla fläktar har jag för mig? Varför extra fläkten?
Köp snabbare minnen, minst 3000MHz till Ryzen, gärna ett kit som är med på moderkortets kompatibilitetslista.
MSI's moderkort har generellt bättre VRM (strömförsörjning) när det gäller B450-korten, hade satsat på ett MSI B450M Mortar om du ska ha mATX.
Men ska man inte köra en Ryzen 7 max överklockad så spelar det mindre roll, se i alla fall till att få ett kort med 4 minnesplatser för framtida minnesuppgradering.
Lagring hade jag hellre satsat på 1TB SSD och skippat snurrdisken, inte mycket skillnad i pris på en SATA 1TB SSD och din NVMe 250GB + 1TB mekanisk disk.
Och nej de flesta märker noll och ingen skillnad på en NVMe och en SATA vid normal användning.
Hade inte köpt ett GTX1060 idag utan ett RX580/590 istället, då kan man köra FreeSync skärm bl.a.
Eller om budget finns så kan man hitta GTX1070 rätt billigt nu när de är på väg ut, då får man iofs inte FreeSync men ett snabbare kort.
Inte världens bästa nätaggregat men det funkar, inte värt att köpa nätagg för tusentals kronor i ett bygge av denna kalibern tycker jag.