Care About Your Craft: Why spend your life developing software unless you care about doing it well? - The Pragmatic Programmer
Bygga dator för programmering och vektorgrafik
Dina krav verkar sammanfalla rätt mycket med mina egna då jag också primärt använder datorn till utveckling av programvara.
Du nämner att din i3:baserade bärbara fungerar OK, men är en väldigt stor anledning att inte välja i3 till just programutveckling. Det absolut vanligaste momentet man normalt gör vid programutveckling där CPU-kraft blir en primärt faktor är inkrementella byggen, körande av unit-tester samt debugging.
Alla dessa moment har en viktig egenskap gemensamt: de vill ha massor med CPU-kraft under en rätt kort tidsperiod, typiskt <10 sekunder. Som användare är väntetider på höga hundratals millisekunder till låga enskilda sekunder extremt irriterande då det är 100 % förlorad tid.
i3 är inte ett optimalt val då den saknar turbo-boost och därmed tappar man egenskapen att få den där extra knuffen i CPU-kraft just i de korta CPU-krävande sakerna som man ställs inför hundratals gånger per dag som programmerare.
Givet din budget skulle jag säga att det bästa du kan köpa just nu är Intel NUC NUC8i7BEH. Har en sådan själv och den har inte känt något behov av att använda mina två stationära system efter det till just programutveckling då NUC:en är snabbare i just dessa fall jag nämnde ovan. Mina stationära är just nu en R7-2700X samt en (milt överklockad) i7-5775C.
NUC:en kan driva två skärmar, vilket du var ute efter. 8:e generationen NUC (Bean canyon) är första generationen som använder 28 W TDP CPUer i stället för 15 W. Men denna uppgradering medförde också att man helt designade om kyllösning, slutresultatet är faktiskt att de är tystare trots högre TDP jämfört med tidigare. Det framförallt under hård last!
Du kan spara ungefär en tusenlapp på att välja i5-modellen. Jag tycker det är ett mindre optimalt val i ditt fall. Kör man saker som drar 100 % CPU last under väldigt lång tid presterar i5- och i7-modellerna väldigt snarlikt då de kommer begränsas av TDP.
Men i7:modellen har max turbo på 4,5 GHz (mot 4,0 GHz för i5), för just den arbetslast en typisk programmeringsdator utsätts för, vi skriver kod som drar ~0 % följt av inkrementell kompilering som tar <10 sekunder, så får man maximal utväxling av den extra turbofrekvensen.
I praktiken verkar den kunna hålla 4,5 GHz i 2-3 sekunder och 4,2-4,3 GHz i 10-15 sekunder. Det täcker väldigt nära 100 % av alla mina inkrementella byggen (och kodbasen jag jobbar på är många miljoner rader kod, så rätt tung länkning).
- Idag Videopilot: HyperX Cloud III Gaming Headset – håller uppföljaren måttet? 5
- Idag Nvidia anklagas för att blockera Intel Arc hos partnertillverkare 24
- Idag Corsair ICUE Link – lättmonterad RGB-belysning med svårsmält prislapp 17
- Idag Oneplus vikbara telefon får fantasilöst och uppenbart namn 23
- Idag Intel Core 14000 "Meteor Lake" får högst 14 kärnor 9
- Igår Ubisofts nya fuskfångarverktyg extremt effektivt – 70 procent nedgång 57
- 4 / 7 Inbillade fiender lurar fuskare i Call of Duty 85
- 4 / 7 Windows-uppdateringar kan sänka SSD-prestanda 84
- 4 / 7 Windows 12 kan få svävande aktivitetsfält 59
- 3 / 7 Ubisoft hissar seglen – Assassin's Creed: Black Flag aktuell för remake 35
- Idag Raketstart för Instagrams Twitter-utmanare 74
- Igår Quiz: Utmana Komplett om NVIDIA:s senaste bildförbättringsteknik 43
- Igår Trög start för BankID:s digitala ID – fungerar inte hos Postnord 104
- 5 / 7 EU tvingar Meta att be om lov innan de spårar användare 21
- 5 / 7 Veckans fråga: Vilken panelteknik använder din TV? 79
- Raspberry Pi 4591
- Fiber via telia15
- Köpare hör av sig om att grafikkortet jag sålt är trasigt35
- dyra priser på MB är jag boomer?6
- Grafikkort med fläktar synliga överst på moderkortet. För EATX.3
- Videopilot: HyperX Cloud III Gaming Headset – håller uppföljaren måttet?5
- Nvidia anklagas för att blockera Intel Arc hos partnertillverkare24
- [Fractal Design North] Tips på antal fläktar (datorbygge första gången)7
- Ljudkorts "problem".2
- Dubbelt grafikminne hos Geforce RTX 4060 Ti den 18 juli50
- Säljes i7 9700K, Z390, Corsair 32GB
- Köpes Intel LGA 1200 processor
- Köpes Söker lga 1200 itx mobo
- Säljes Steelseries Apex PRO mini, Logitech G PRO Superlight, Qck Musmatta
- Säljes Cooler Master quickfire ultimate
- Säljes Asus ROG Gladius II Wireless gaming mouse
- Köpes Lga 1700 ITX MB, CPU & RAM
- Säljes Sony WH-1000XM4 | Audio Pro Addon T12 | 500kr
- Säljes IQunix F96 Joker
- Säljes Corsair 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 Vengeance
- Videopilot: HyperX Cloud III Gaming Headset – håller uppföljaren måttet?5
- Nvidia anklagas för att blockera Intel Arc hos partnertillverkare24
- Corsair ICUE Link – lättmonterad RGB-belysning med svårsmält prislapp17
- Oneplus vikbara telefon får fantasilöst och uppenbart namn22
- Intel Core 14000 "Meteor Lake" får högst 14 kärnor9
- Raketstart för Instagrams Twitter-utmanare73
- Överklockat RTX 4090 slår världsrekord – passerar 4 GHz5
- Spelutvecklare får verktyg inför Nintendo Switch 232
- Ubisofts nya fuskfångarverktyg extremt effektivt – 70 procent nedgång57
- Gamers Nexus testar Ryzen 5 5600X3D – kompetent spelprocessor för sockel AM417