Telenor skriver fel info om telefon

Permalänk
Avstängd

Telenor skriver fel info om telefon

Telenor säljer Samsung Galaxy A7 (2018) på sin sida och skriver att den är ip 68-klassad. Helt fel, vilket jag mailade dom om för en vecka sedan. Inte fått något svar. Tycker det är ganska allvarligt att påstå en telefon är vattentät när den inte är detta. Telenor borde veta bättre och ändrat detta snarast. Har även mailat tidningen Mobil och fått svar att den inte är ip-klassad. Hallå Telenor?

Permalänk

Ja det är fruktansvärt...

Visa signatur

Main PC: I7-12700K, 32Gb Corsair Vengeance RGB DDR4 3200Mhz, MSI Z690 Pro DDR4, MSI SuprimX RTX 3080 10Gb,
Seasonic Focus 850W, Wallmounted, Display: Samsung Odyssey G5
Guest PC: I9-9900K, 32Gb Corsair LPX DDR4 3000Mhz, Asrock z390m Pro, MSI Ventus RTX 3070 8Gb, Seasonic Platinum 750W,
Wallmounted, Display: MSI Optix MAG321cqr
Laptop: Acer Helios 300 (i7-10870H,RTX 3060 6Gb, 16Gb DDR4)

Permalänk
Medlem

Har du tipsat aftonbladet?

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Det finns bara två sorters hårddiskar: de som har gått sönder och de som skall gå sönder.

Permalänk
Medlem

Säpo har säkert en tips telefon....

*EDIT*

Hitta ingen telefon men dom har ett webbformulär

https://tips.sakerhetspolisen.se/tips/

Visa signatur

Macifierad militant mactivist....
"Why join the navy if you can be a pirate?" - Steve Jobs

Permalänk
Forumledare

@Stayup: Har du provat skriva på deras facebooksida?

Visa signatur

Forumets regler | Har du synpunkter på hur vi modererar? Kontakta SweClockers/moderatorerna

Jag stavar som en kratta

Gillar lök på discord

Permalänk
Medlem

Prova boka möte med deras VD och förklara

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Intel Core i5 12600K | ASUS RTX 3060Ti Dual OC 8GB
NZXT H510i Flow White/Black | Corsair Vengeance Pro Led 3200Mhz 16GB DDR4 |
Samsung 980 PRO 500GB | Corsair H100i Elite Capellix |
Corsair RM750 V2 750W

Permalänk
Medlem

"Morfar, var var du när Telenor-Gate uppdagades"

Visa signatur

i7 8700k – Scythe Mugen 5 Rev.B-kylare // Galax RTX 3080 SG // 16GB G.Skill DDR4 3200 // Corsair RM750i // Phanteks Eclipse P400 TG

Permalänk
Medlem

Vi samlas på Sergels torg i kväll kl 18:00 efter jobbet och marcherar mot huvudkontoret i Solna. Ta med eget plakat.

Visa signatur

There are two kinds of people: 1. Those that can extrapolate from incomplete data.
Min tråkiga hemsida om mitt bygge och lite annat smått o gott: www.2x3m4u.net

Permalänk
Medlem

Jag har varit och handlat matkonserver, vatten på flaska samt fotogen, skynda innan det tar slut. Detta är början på undergången.

Visa signatur

Ryzen 5800x@3700 MHz | 64GB Kingston Fury 3600 CL18 | MSI MAG B550 Tomahawk | Palit GeForce GTX 1070 8GB Gamerock | Noctua NH-D15 | FD Meshify 2 Compact | Seasonic Focus GX 750W | WD Black SN750 1TB

Permalänk
Medlem
Skrivet av Dr.Mabuse:

Vi samlas på Sergels torg i kväll kl 18:00 efter jobbet och marcherar mot huvudkontoret i Solna. Ta med eget plakat.

Ropen skalla - IP68 till alla!

Permalänk
Medlem

Vet inte om Telenor är aktiva här direkt, gissningsvis har de bara fört över från 2017 modellen och missat, det är inte bra men om den skulle paja pga det så kan de som missat det hävda att Telenor sa det och därmed ha en chans att få ersättning.
Även om kommentarerna ovan är lite väl dryga kan tyckas så du har mailat Telenor, lär ändras inom ett tag men det är bara släppa eller se om de svarar på twitter eller fb om du brinner för det.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

"One is always considered mad, when one discovers something that others cannot grasp."
- Ed Wood

Permalänk
Forumledare

*Tråd låst pga. urspårning samt då den saknar en vettig frågeställning/diskussionsvärde*

TS är välkommen att pm:a en ny trådstart om tråden ska öppnas igen.

Visa signatur

Synpunkter eller frågor gällande forumet, modereringen o.l.? Då kan du antingen pm:a mig eller kontakta oss via kontaktformuläret.
Danskjävel så krattar som en skrivare...