Jag får spader på val av moderkort/minne för 9700k
Right, dags att lyfta min maskin lite. Just nu en 3770k med 32GB RAM så "det var ett tag sen", grafikkortet byttes dock till ett 1070 förra året, och lagringen har uppdaterats i omgångar.. Men den knallar på rätt bra egentligen. Dock så börjar Lightroom bli lite segt.
Men, jag blir fasiken inte klok på vilket moderkort jag vill välja.
Jag behöver inte Wifi, jag behöver inte massiva överklockningsmöjligheter. Jag är helt ointresserad av ljuseffekter etc. En dator skall vara
svart, fyrkantig och tyst
Jag har bestämt mig för att basera den kring en 1TB 970PRO, övriga diskar tänker jag återanvända och de är 2x2TB 860EVO och 2x8TB mekaniska. Alltså behöver jag fyra tillgängliga SATA. Jag skulle vilja ha "några extra" reglerbara fläktar, och de får gärna stödja både "äkta" PWM-styrning och PWM av matningsspänningen.
Jag har "alltid" byggt med Gigabyte i botten, men jag är öppen för förslag.
Rent spontant så kikar jag på GIGABYTE Z390 Gaming X - ATX / Z390, samtidigt som https://www.webhallen.com/se/product/294912-ASUS-ROG-Strix-Z3... verkar vara ett okej paket?
Borde jag kika på något annat, eller är det "bra nog"?
Minne, alltså, vad är egentligen mest prisvärt i avvägningen hastighet/CASL? Återigen, jag tänker inte överklocka i nån större utsträckning. Jag vill nog sätta in 2x16GB Nu, för att ha två platser kvar.
Göromålen är nog mest Adobe Lightroom, Premiere Pro, Autodesk Fusion 360 samt lite DCS World i omgångar