Köpråd: Acer 32" Predator Z321QU Curved 165Hz G-Sync

Permalänk
Medlem

Köpråd: Acer 32" Predator Z321QU Curved 165Hz G-Sync

https://www.inet.se/produkt/2210988/acer-32-predator-z321qu-c...

Funderar på ovanstående skärm.
Har idag en Benq 24" 60 Hz.
Så vad som helst kommer vara ett lyft.

Frågan är dock. Finns det bättre grejjer att få för samma pengar?

Visa signatur

"Problemet med socialism är att till sist tar alla andras pengar slut" - Margaret Thatcher

Permalänk
Medlem

Skärmar är inte min specialitet, men jag skulle säga att detta är ett ganska bra specifikationer för den summan. G-Sync, VA, 165hz, det enda jag kan komma att tänka på är att du kanske vill ha IPS panel (har för mig att det är sådana man strävar efter) men annars är den bra. Jag har VA panel och jag är toknöjd.

Visa signatur

Dator: Gigabyte Gigabyte GA-Z170-HD3P| ASUS GeForce GTX 1070 | i5-6500 @ 3.20GHz | 32 GB DDR4 2133 MHz | AeroCool Battlehawk | Corsair 140mm RED LED |
Kringutrustning: HyperX Alloy Elite RGB | Beyerdynamic DT 770 Pro 80 ohm | HyperX Pulsefire FPS PRO | Corsair MM300 | AOC C27G1 | Blue Snowball

Permalänk

Undrar också över denna skärm. Var först intresserad av en x34p. Men funderar på Z321QU istället då man får ut mer fps på lite lägre upplösning.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Säkert bra för spel men ingen höjdare för arbete osv.

Permalänk
Medlem

Det är en trevlig skärm, men det är värt att kolla på tex LG 32GK850G-B också.
Den är inte kurvad (på gott och på ont) och den verkar generellt ha bättre recensioner.
Av vad jag kan utläsa så har den bättre rörelsehantering bland annat... Och den har på sistone generellt varit billigare än Acern.

Mina intryck av Z321QU finns här:
#17415264
(det finns även en hel del info om den och andra 32 tums paneler i den tråden)

Visa signatur

A modest man is usually admired, if people ever hear of him.