Lista över butiker på eBay som skickar till Sverige via EU-länder

Permalänk
Medlem

Lista över butiker på eBay som skickar till Sverige via EU-länder

Hej!

Jag har insett att det finns flera butiker på eBay som skickar via EU-länder, så att man slipper Postnordavgiften.

Jag tänker att denna tråd kan blien lista över dessa om andra hjälper till!

Jag vet en som säljer elektronik mm: (Den skickar inte från UK som det kan ge skenet av, paketen kommer från Kina ursprungligen)

Namn: UKings

Så om du fått ett paket utan att betala avgiften etc - posta fullständigt namn på butiken i denna tråd, länka gärna till ngn produkt också!

Keep it coming folks!

Permalänk
Medlem

Googlar jag på ukings så får jag upp King's Library | University of King's College o andra collages det närmsta jag hittar är en ebay säljare med ukings som namn och är från kina.
Men ser bara dom vanliga fraktalternativen så gissar på att det inte är vad du menar men ukings.

Så länk vore väldigt hjälpsamt!

www.banggood.com skickar genom annat EU land om man väljer EU priority line som frakt alternativ.
Finns dock ej på alla varor men det lilla jag sett på över 50% i alla fall.
Frakt priset går oftas upp lite (mindre än postens avgifter dock, vad jag sett) men kan i ett par fall bli billigare än deras standard shipping (som oftas är gratis).

Dom har ett par olika lager varav ett EU lager och handlar man många olika varor så får man givetvis ett paket från varje lager.
Och varje försändelse får man betala extra frakt för.
MEN dom är tyvärr rätt duktiga på att splita upp varor från samma lager med tyvärr tex så skickade dom för mig denna vara för sig och dom fem andra små saker i ett annat paket.
https://www.banggood.com/DANIU-127pcs-7Sizes-Polyolefin-Halog...
Missade detta helt när jag la ordern och när jag fick hem båda paketen så hade 4-5 paket av krympslangen fått rum i det andra paketet.

Båda skickades ut exakt samtidigt enligt tracking och från exakt samma adress så gissar på att det är ett sätt att tjäna lite extra.
Då priset för krympslangen var 29:- och med frakten för enbart detta paket gick på 79:- =99:- (ett av dom få fall där eu priority line var riktigt dyrt vad jag sett tyvärr försent)

Men så länge man är uppmärksam som jag varit ett par gånger efteråt och går till kundvagnen sen klickar på proceed to checkout (dvs INTE på paypal) så ser man hur dom har delat upp allt man lagt i kundvagnen och man bör/kan välja fraktsätt igen då detta inte alltiod har "fastnat" på det man valde när man la skiten i kundvagnen.

Provat klicka på paypal men man blir då direkt skickad till paypal så avbröt och körde med vanligt kortbet istället då i alla fall jag inte kunde se på paypals sida hur många paket och vilka fraktalternativ som verkligen hade "valts".

Ett annat/et par andra alternativ vore välkommet dock.

Visa signatur

Nu när vi betalar för det!
Glöm inte bort att slänga alla plastpåsar i vattnet!

Skit nätagg (som inte alltid=med billigt) är enbart till för dom rika som har råd att byta ut allt när (inte OM utan NÄR) det dör!

Permalänk
Medlem

Crap!
Såg just nu att tråden handlade om Ebay säljare ooops.
Låter mitt inlägg vara kvar ändå det är ju inte 100% offtopic i alla fall.

Visa signatur

Nu när vi betalar för det!
Glöm inte bort att slänga alla plastpåsar i vattnet!

Skit nätagg (som inte alltid=med billigt) är enbart till för dom rika som har råd att byta ut allt när (inte OM utan NÄR) det dör!