Permalänk
Medlem

Usb3 kontrollerkort - köpråd

har kollat på den här https://www.computersalg.se/i/1885814/microconnect-usb-adapte... och den här https://www.computersalg.se/i/636143/delock-pci-express-card-... och det skiljer 72kr så jag tänkte faktiskt köpa den billigare. jag har haft delock kontrollerkort förut och dom har alltid funkat bra med min dator men jag tror nog jag chansar på den billigare varianten. någon som har provat microconnects grejer förut och kan säga om dom är bra eller dåliga?

båda korten har en kontakt för intern usb3 men det ena kortet har 19 stift medans det andra har 20 stift, vad är skillnaden?

Permalänk
Medlem

Nu vill jag inte skapa oreda för dig men om du kör Linux hade jag gått på kort med NEC-kontroller. De har (hade) milsvid bättre stöd och drivrutiner. Vet ej hur det ligger till med Windows.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

MSI K9N SLI Diamond | MSI Diamond HDMI 7600GT | AMD X2 4200+ | 1GB Kingston HyperX| 32" LG 5000:1 screen | Asus EeePC 701