Permalänk
Medlem

rgb på ekwb vattenblock

Hej.
Byggde precis ihop datorn i ett nytt chassi och slängde även på vattenkylning till cpu'n.

Allt förutom rgb'n på vattenblocket funkar som det ska.

Blocket är ett ekwb velocity d-rgb ( https://www.ekwb.com/shop/ek-velocity-d-rgb-nickel-plexi )
Moderkortet är ett Gigabyte Aorus master. Och det är kopplat rätt till 3pins d_led2 på 5volt. pilen på sladden är satt på rätt pin. har även provat i d_led1, och jag har inte kopplat det till 4pins 12volts led_c1 eller led_c2.

RGB'n på blocket lever sitt eget liv och det går inte styra i RGBfusion 2.0. och jag har ingenstans i bios där jag skulle kunna styra det.
Det kan byta färg ibland när man drar igång datorn.

Några ideer? är rgb i blocket trasigt? är moderkortet trasigt? vill ju helst inte behöva plocka ur blocket och skicka tillbaka det.

Permalänk
Medlem

för att klar göra lite:
När jag säger att den lever sitt eget liv så menar jag.
Att den lyser. antingen vit, rött, grönt, och ibland blått en liten stund. Den går inte att styra i RGBfusion 2.0, varken färg eller teman. Och när jag stängt av datorn och drar på den igen så kan den ha en annan färg eller samma som sist.

Efter att ha läst runt lite på nätet så verkar det som att det är ganska vanligt att ledslingan i detta block inte funkar alls eller inte funkar som det ska.

Så blir väll att montera ner skiten och få den utbytt, nån som fått inet att skicka ut nya saker innan dom fått det trasiga?

Permalänk
Medlem

Om nån annan är intresserad så behövdes en firmware uppdatering av nåt på moderkortet, hittade några med exact samma problem på gigabyte usas forum och där hade dom fått nån uppdaterings fil som löste problemen, vilket den gjorde.